PODPOWIEDZI:

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?

W dzisiejszym materiale, jaką myjkę ciśnieniową wybrać, dowiesz się, czym należy się kierować przy zakupie myjki wodnej. Czyszczenie dużych zabrudzeń zajmuje sporo czasu i nie należy do najłatwiejszych zadań, stąd warto zaopatrzyć się w taki sprzęt. Z cennymi podpowiedziami wybierzesz efektywne urządzenie na lata. Zapraszam!

Poradnik zakupowy, jaką myjkę ciśnieniową wybrać, został stworzony dla ludzi, którym zależy na szybkim, precyzyjnym, bezproblemowym czyszczeniu rożnych powierzchni wokół domu i nie tylko. Taki sprzęt jest znany z wszechstronnego zastosowania, a co istotne, nie wymaga od Ciebie wiele wysiłku.

Najistotniejsze parametry przy zakupie myjki ciśnieniowej

Myjki wodne w wygodny sposób pozwolą pozbyć się brudu. Dostęp do wody i źródła zasilania to wszystko, czego potrzebuje myjka ciśnieniowa, aby móc rozpocząć swoje działanie. Dzięki wysokiemu ciśnieniu wody, możliwe jest niezwykle skuteczne czyszczenie zabrudzonych powierzchni.

Pompa jest zasilana silnikiem i dostarcza odpowiednie ciśnienie wody, a ta z kolei wędruje przez wąż aż do pistoletu natryskowego. W momencie otwarcie zaworu ciecz wydostaje się na zewnątrz za sprawą dyszy, którą znajdziesz na końcu pistoletu. Warto zaznaczyć, że znacznie zaoszczędzisz wodę w przeciwieństwie do używania węża tradycyjnego. Ponadto pracę ułatwią dodane do zestawu akcesoria. Uzyskane efekty z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Oto czołowe zagadnienia, jakimi należy się kierować podczas wyboru myjki ciśnieniowej.

Jaki rodzaj myjki wodnej?

Na rynku występują różne rodzaje myjek ciśnieniowych. Oczywiście główne różnice w parametrach i cenach to jedno, ale istnieją także inne typy, które wybiera się w zależności od warunków pracy urządzenia.

Podział ze względu na zastosowany silnik:

 • Myjki elektryczne - rewelacyjnie sprawdzą się do użytku domowego, podłączysz ją do gniazdka, zatem możesz jej używać tylko w pobliżu źródła energii elektrycznej.
 • Myjki spalinowe - znajdą zastosowanie w różnych firmach, na przykład myjniach samochodowych. Nie potrzebujesz dostępu do kontaktu. Działają na benzynę lub olej napędowy. To większa niezależność i mobilność. Zwróć uwagę na pojemność zbiornika paliwa.
 • Myjki hybrydowe - mogą być podłączone do źródła zasilania, lecz działają również po naładowaniu akumulatorów. Przeznaczone do profesjonalnego użytku.

zaawansowana myjka wodna firmy DewaltProfesjonalne myjki ciśnieniowe, czyli takie, które znajdą zastosowanie w firmach, znacząco różnią się od tych do użytku domowego. Przede wszystkim są bardziej wytrzymałe, a ich pompy wykonane z lepszych materiałów. Najważniejsze parametry stoją na wysokim poziomie.

Jeżeli szukasz przenośnej, poręcznej, kompaktowej i lekkiej myjki, którą potrzebujesz zabierać ze sobą, to celuj w bezprzewodowy model Karcher KHB 6 1.328-110.0.

Myjka gorącowodna czy myjka zimnowodna?

Drugi podział to myjki gorącowodne i myjki zimnowodne. Najlepiej wybrać ten pierwszy typ (zwłaszcza jak masz zamiar pracować z myjką na co dzień), gdyż lepiej poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami niż zimnowodna. Wysokie ciśnienie i dobry detergent gwarantują doskonałe właściwości czyszczące, natomiast wiadomo, że gorąca woda korzystniej sprawdzi się do zwalczania brudu i dezynfekcji.

Jakie ciśnienie w myjce wodnej?

Od ciśnienia wody zależy moc strumienia wody, jaki uderzy na daną powierzchnię. Wpływa zatem bezpośrednio na wydajność produktu. Ciśnienie jest wyrażane w barach lub megapaskalach. Tutaj należy kierować się własnymi potrzebami.

Dla przykładu, ciśnienie 110 do 150 barów posiadają tanie myjki ciśnieniowe do 500 zł, które mają służyć do zastosowania domowego na mniejszą skalę. Myjki wyższej klasy wytwarzają ciśnienie rzędu nawet 200 barów. Nadają się do częstego użytkowania, są bogato wyposażone, niestety ich cena jest już wyższa.

Należy jednak dobrać ciśnienie do danej powierzchni, aby nie uszkodzić jej. Nie zawsze najwyższe oznacza najlepsze.

Jaka wydajność tłoczenia myjki wodnej?

Wyrażana w litrach na godzinę. Tutaj także warto zastanowić się, jak często ma być używane urządzenie i przez jaki czas. Wydajność może wynosić 360 l/h, a może nawet 900 l/h, tak jak w przypadku myjki DeWalt DXPW006E. Im wyższa wydajność tłoczenia, tym myjka lepiej poradzi sobie z uporczywym brudem w szybkim czasie.

Jaka wydajność powierzchniowa myjki wysokociśnieniowej?

Wydajność powierzchniowa myjek wodnych mieści się przeważnie w przedziale od 20 m2 do 60 m2. Myjki ciśnieniowe do 2000 zł są w stanie wyczyścić 60 m2 powierzchni w zaledwie godzinę.

myjka marki Nilfisk z bębnem na wąż

Jaka moc przyłączeniowa myjki wodnej?

Moc wpływa zarówno na wydajność myjki wysokociśnieniowej, jak i na zużycie energii elektrycznej. Ranking myjek wodnych udowadnia, że mogą to być wartości na poziomie od 1,4 kW do nawet 5,0 kW.

Jaka temperatura doprowadzanej wody?

Maksymalna temperatura doprowadzanej wody ma wpływ na skuteczność mycia najcięższych zabrudzeń na powierzchniach. Myjka Karcher HDS 5/15 U 1.064-912.0 podgrzewa wodę aż do 80°C. Inne modele na rynku oferują zazwyczaj temperaturę 40°C, 60°C.

Jaka długość węża wysokociśnieniowego w myjce?

Wąż wysokociśnieniowy nie powinien ograniczać ruchów, lecz zapewnić swobodę. W najtańszych myjkach wodnych znajdziesz wąż o długości 4 do 6 m. W droższych, jak na przykład Karcher HD 5/15 Cx Plus + Fr Classic 1.520-934.0 wartość sięga aż 15 m. Długi wąż wyeliminuje konieczność przenoszenia urządzenia w celu dotarcia do odleglejszego miejsca. Dobrze, aby myjka była wyposażona w bęben na wąż, dzięki któremu nie ma problemu z jego przechowywaniem czy plątaniem.

Jaka jakość wykonania myjek wodnych?

Jak wybrać myjkę ciśnieniową, aby spełniała oczekiwana przed długie lata? Przede wszystkim taką, która jest wykonana z jak najlepszych materiałów. Ważne, z czego została zrobiona pompa. Może to być aluminium (tak jak w myjce Dedra DED8822), mosiądz, kompozyt. Warto zwrócić uwagę na wielkość i jakość kół, aby poradziły sobie nawet na nierównym terenie. Rączka powinna być ergonomiczna, teleskopowy uchwyt wygodny i składany z regulacją wysokości.

Na komfort wpływa regulacja ciśnienia z poziomu pistoletu lub poprzez obracanie lancy. Zbiornik na detergent powinien być wyjmowany, prosty w opróżnianiu. Dużym atutem jest silnik chłodzony wodą, dzięki któremu nie dojdzie do przegrzania, jak również gumowe zawieszenia dla cichszej pracy. Wąż powinien być wzmocniony stalowym oplotem.

niedroga mobilna myjka wodna firmy Karcher

Ile waży myjka ciśnieniowa?

Waga myjek wysokociśnieniowych bez akcesoriów to bardzo ruchomy przedział. To często zapominamy aspekt, a przecież waga i wymiary wpływają w dużym stopniu na łatwość przechowywania po skończonej pracy, mobilność. Zazwyczaj domowe myjki wodne są dużo lżejsze od tych do profesjonalnego użytku. Przykładowo przystępna cenowo myjka wodna Nilfisk Core 140-6 PowerControl Premium Car Wash 128471270 waży zaledwie 8,7 kg.

Jakie akcesoria znajdują się w zestawie z myjką?

W komplecie z myjką wodną producenci często dołączają dodatkowe wyposażenie lub dają możliwość dokupienia końcówek zwiększających funkcjonalność. Mowa na przykład o obrotowej dyszy, lancy, pistolecie spryskującym, siatce na akcesoria, środku czyszczącym, dyszy pionowej, zbiorniku na detergent, szczotce, końcówce do czyszczenia płaskich powierzchni, rękawicy do mycia, pianownicy, wymiennym akumulatorze.

Przykładem niedrogiej myjki ze zbiornikiem na detergent jest Lavor Predator 150 8.101.0019C.

Często pistolet spryskujący wyróżnia się wyświetlaczem, na którym widać aktualnie ustawiony poziom ciśnienia.

myjka ciśnieniowa Dedra z wyposażeniem

Co potrafi myjka wysokociśnieniowa?

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania konkretnego modelu. Myjki ciśnieniowe poradzą sobie między innymi z czyszczeniem basenów, altanek, murków, schodów, kosiarek, ścieżek, kostki brukowej, ogrodzeń, tarasów, pojazdów (skuterów, motorów, quadów, rowerów, samochodów, kamperów, przyczep do przewożenia zwierząt, łodzi), zabawek, kwietników, koszy na śmieci, drabinek, elewacji, maszyn rolniczych, narzędzi i mebli ogrodowych, a niekiedy nawet z myciem linii produkcyjnych, warsztatów samochodowych, obiektów sportowych.

Są również wykorzystywane w budownictwie, brukarstwie, firmach sprzątających. Wiele z wymienionych czynności wykonasz za pomocą jednej z myjek ciśnieniowych do 1500 zł.

Dodatkowo myjki umożliwiają pozbycie się mchu, pleśni, alg, przebarwień, osadów.

Jakie dodatkowe udogodnienia w myjce ciśnieniowej?

W myjkach wodnych nie brakuje licznych opcji, które zwiększają komfort użytkowania, efektywność urządzenia. Wśród nich:

 • Filtr wody - filtr wody odpowiada za ochronę przed dostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza sprzętu (głównie do pompy). Wydłuża żywotność myjki. Niekiedy stosuje się nawet 2 filtry, tak jak w myjce Bosch Advanced Aquatak 150 06008A7700.
 • Funkcja samozasysania wody - niekiedy na działce nie ma jeszcze doprowadzonej wody, ale to nie problem dla myjki z funkcją zasysania. W takiej sytuacji może ją pobrać z dowolnego zbiornika, na przykład tego na deszczówkę. Wtedy dodatkowo nie ponosisz żadnego kosztu.
 • Opcja pobierania detergentu - samodzielne dobieranie ilości środka czyszczącego to spora wygoda.
 • Szybkozłączka - system szybkozłączy Quick Connect wpływa na łatwe i błyskawiczne odpinanie oraz montowanie końcówek.
 • Miejsce do przechowywania akcesoriów - często hak służy do nawinięcia przewodu zasilającego. Są także inne uchwyty/siateczka na wyposażenie.
 • Elementy wpływające na bezpieczeństwo użytkowania - jest to ochrona przed zbyt wysokim ciśnieniem, automatyczne wyłączanie po zwolnieniu spustu pistoletu, blokada w uchwycie pistoletu chroniąca przeciw przypadkowemu włączeniu.
 • Aplikacja mobilna (funkcja Bluetooth) - bywają myjki wysokociśnieniowe oferujące dostęp do aplikacji na telefon. Poprzez aplikację uzyskasz wiele wskazówek i porad ułatwiających czyszczenie, konserwację czy montaż.
 • Funkcja auto/stop - polega na włączaniu bądź wyłączaniu pompy poprzez naciśnięcie lub zwolnienie spustu pistoletu. Takie rozwiązanie daje korzyść w postaci oszczędności zarówno wody, jak i energii elektrycznej. Występuje między innymi w myjce wodnej Stanley SXFPW25DTS.
 • Tryb Boost - oznacza zwiększenie mocy, a to przyda się do punktowego czyszczenia uporczywych plam.
 • System AVS - nie dopuści do skręcania się węża.

myjka wodna Karcher widok z boku

Jakiej firmy myjka ciśnieniowa?

Warto inwestować tylko w zaufane i cenione marki. Prym wiodą popularne myjki ciśnieniowe Karcher, ale i nie tylko. Wśród innych renomowanych producentów myjek wodnych wymienia się: Nilfisk, Bosch, Dedra, Lavor, Stanley, DeWalt.

Ile kosztuje myjka wodna?

Liczne zestawienia pokazują, że znajdziesz zarówno myjki ciśnieniowa do 1000 zł, jak i na przykład sprzęt za 8000 zł. Wybór zależy od Twoich wymagań, zastosowania.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać - PODSUMOWANIE

Myjki ciśnieniowe wykazują różnorodne zastosowanie. Sprawdzą się na przykład podczas mycia samochodu, roweru, tarasu czy mebli ogrodowych. Toprzydatny sprzęt do Twojego domu, garażu i na działkę. Te funkcjonalne i wydajne urządzenia zapewnią Ci komfort użytkowania, a ich obsługa nie jest skomplikowana. Inwestycja w myjkę ciśnieniową to gwarancja oszczędności czasu, wody i Twojej pracy. Podczas wyboru należy przemyśleć kwestię, jak często będziesz jej używać i na jakim zastosowaniu najbardziej Ci zależy.

Powyższa publikacja, jaką myjkę ciśnieniową wybrać, podpowiedziała, jakim elementom należy się przyjrzeć podczas zakupu urządzenia.

Ważny jest rodzaj myjki, ciśnienie wody, wydajność tłoczenia, wydajność powierzchniowa, moc przyłączeniowa, długość węża wysokociśnieniowego, maksymalna temperatura doprowadzanej wody, jakość wykonania, wymiary i waga, akcesoria znajdujące się w zestawie, oferowane zastosowanie, dodatkowe rozwiązania (filtr wody, funkcja zasysania, system szybkozłączy, pobieranie detergentu, aplikacja mobilna, miejsce do przechowywania wyposażenia, ochrona przed zbyt wysokim ciśnieniem, automatyczne wyłączanie silnika, blokada pistoletu, funkcja auto/stop, tryb Boost, system AVS).

Nie zapomnij o określeniu budżetu i wyborze tylko znanego producenta.

blog comments powered by Disqus
Jaką myjkę ciśnieniową wybrać?