PODPOWIEDZI:

Xbox w wersji Mini, najmniejszy robot świata i najpopularniejszy smartfon tego roku - VideoNews 352

Xbox w wersji Mini, najmniejszy robot świata i najpopularniejszy smartfon tego roku - VideoNews 352

Firmy odpowiedzialne za produkcje gier chcą z nimi wejść w każdy zakamarek popkultury. Reprezentują przy tym całkowicie odmienne podejścia. Zarówno Microsoft, jak i Sony, mają plany na przyszłość pełną ich gier. O tym, jak wyglądają, przeczytacie

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Po więcej treści wchodźcie na naszego Tiktoka!

Waszą decyzją segment "Opłacajek" nie będzie stałą częścią VideoNewsa. Dziękuję za komentarze. Ci z was, którzy polują na okazje, niech się nie martwią - najciekawsze i najbardziej opłacalne rzeczy pojawią się w VideoNewsie, jednak w ograniczonej przestrzeni.

Krótko i na temat

  • Próba przejęcia Twittera może odbić się Elonowi Muskowi czkawką. Akcjonariusze Twittera pozywają Elona Muska za działania obniżające wartość spółki. Ponadto akcje Tesli spadły do najniższego poziomu od lipca ubiegłego roku (choć już odzyskały na wartości).
  • Masz Playstation Plus wykupione na zapas i chcesz przenieść się na wyższy plan usługi? Musisz ponieść dopłatę za cały okres usługi. Ponadto w Azji błędnie naliczono ceny klientom kupującym Playstation Plus po niższej cenie (błąd już naprawiono).
  • Gucci zaskakuje inicjatywami, które mają budować świadomość marki wśród młodych ludzi. Tym razem dosłownie chodzi o zbudowanie... miasta Gucci w Roblox

Miasto Gucci w Roblox

  • Facebook rezygnuje z jednej z metod zabezpieczania konta - zaufanych kontaktów. Niebawem nasi znajomi nie będą mogli poświadczyć, że konto należy do nas i vice versa.
  • ASUS preznetuje monitor Full HD z odświeżaniem 500 Hz na panelu E-TN. 24,1-calowa jednostka nie ma jeszcze oficjalnej wyceny, a jej premiery możemy spodziewać się z końcem tego roku lub początkiem przyszłego.

Jakie smartfony były najpopularniejsze na świecie?

Informacją o najpopularniejszych smartfonach na świecie w pierwszym kwartale tego roku podzielił się Francisco Jeronimo - associate Vice President IDC. W topowej piątce znajdują się tylko dwaj producenci - Apple oraz Samsung. Tak wygląda kolejność:

  1. iPhone 13
  2. iPhone 13 Pro Max
  3. Samsung Galaxy A12
  4. iPhone 13 Pro
  5. Samsung Galaxy A32

5 najpopularniejszych smartfonów na początku roku

Sprawdź cenę najpopularniejszego iPhone'a!

O ile w przypadku Apple seria iPhone 13 wygenerowała 42 miliardy dolarów przychodu (co stanowi 84% zysków ze sprzedaży iPhone'ów), tak w przypadku Samsunga, modele Galaxy A12 oraz Galaxy A32 odpowiadają za "zaledwie" 3,6 miliarda dolarów przychodu. Mimo tego, według IDC, w ogólnym udziale na rynku w pierwszym kwartale 2022 roku Samsung przebił Apple, zyskując 23,4% udziałów, podczas gdy Apple - 18%. Podium domyka Xiaomi z 12,7% sprzedanych telefonów na rynku.

Polska w europejskim ogonie rozwoju sieci 5G

Ookla, twórcy między innymi narzędzia Speedtest do mierzenia prędkości internetu, opublikowali raport na temat rozwoju sieci 5G w Europie Centralnej i Wschodniej. Firma zauważa, że w Polsce brak jasnych harmonogramów dotyczących aukcji pasm, podczas gdy Słowenia czy Chorwacja takowe zakończyły. Tymczasem w Polsce ponad połowa respondentów Ookli uznała sieć 5G za zagrożenie dla zdrowia (57,4%).

Jeśli chodzi o wyniki sieci 5G, w Polsce najlepiej spisuje się Łódź

Najlepszy wynik w regionie zaliczyła Bułgaria, która oferuje najlepszą medianę prędkości pobierania sieci 5G, wynoszącą 406,97 Mb/s. Ponadto znajdziemy tam dwukrotnie szybsze prędkości najnowszej sieci w porównaniu z 4G. W będącej na drugim miejscu Chorwacji ten wynik jest średnio o połowę mniejszy. W Polsce usługi 5G oferują średnia 73,12 Mb/s. Według Ookli w Polsce mniej niż 10% użytkowników może skorzystać z sieci 5G. Mimo tego co trzeci sprzedany smartfon w Polsce oferuje sieć najnowszej generacji.

Czy tak będzie wyglądać odpowiednik Chromecast od Microsoftu?

Microsoft planuje rozszerzyć ofertę urządzeń w ekosystemie Xbox o miniaturową (w stosunku do konsol) przystawkę smart TV, dającą dostęp do rozgrywki w chmurze. W sieci pojawiły się wizualizacje sprzętu z początku 2021 roku. Widzimy na nim niewiele większą od talii kart przystawkę ze slotem USB oraz przyciskiem parowania kontrolerów oraz klawiatur, który jednocześnie jest sensorem podczerwieni.

Tak może wyglądać narzędzie do strumieniowania treści od Microsoftu

Zobacz cenę Xboxa Series S!

Sprzęt ma łączyć się z każdym kontrolerem do Xboxów One oraz Xboxów Series (oraz pochodnymi) bez żadnego problemu. Na renderze widzimy też złącze dla kabla Ethernet oraz USB-C z tyłu. Nie zabraknie funkcjonalności czatu oraz dostępu do aplikacji streamingowych. Według informatora Microsoft miał wypuścić sprzęt pod koniec ubiegłego roku, jednak nie doszło do tego najpewniej przez problemy w dostawach podzespołów.

Sony ma ambitne plany na przyszłość

Firma zapowiedziała, że na platformie Amazon Prime Video pojawi się serial na bazie God of War, zaś na Netflixie - historia zbudowana w świecie gier z serii Horizon. Dołączą one do szykowanego dla HBO serialu na kanwie The Last of Us. 

Oprócz tego dowiedzieliśmy się co nieco o Playstation VR 2 z notki dla inwestorów. Japońska firma ma plany, by na premierę platformy było na niej dostępne 20 gier. Wśród nich zarówno gry dostępne wyłącznie na PSVR 2, jak i porty popularnych tytułów.

Playstation 5 będzie produkowane w dużym nakładzie (fot. Charles Sims)

Sprzedaż PSVR 2 może nakręcić sprzedaż Playstation 5, stąd też Sony zapowiada zwiększenie produkcji Playstation 5 do poziomu "niewidzianego nigdy wcześniej". Inwestorzy otrzymali wiadomość, że Sony sprzedaje 80 000 egzemplarzy PS5 w 82 minuty, podczas gdy dla PS4 ten czas wynosi 9 dni. Firma chce zwiększyć globalną sprzedaż o 57%, by do marca przyszłego roku sprzedać 18 milionów egzemplarzy konsoli. Pomoże w tym, według zapewnień Sony, powiększenie fabryki półprzewodników w Japonii o 60% oraz mniej bolesny kryzys w dostawach podzespołów.

Najmniejszy sterowany robot na świecie przejdzie przez ucho igły

Uczeni z Uniwerystetu Northwestern w Illinois stworzyli robota mniejszego od pchły, który porusza się i wygląda niczym krab. Co więcej, nie potrzebowali do tego skomplikowanych podzespołów, zaawansowanej elektroniki czy hydrauliki. Robotem o średnicy 0,5 milimetra steruje się za pomocą laserów. Po ogrzaniu go wiązką ten rozluźnia i spręża kończyny, wykonując ruchy. Im mniejsze odnóża, tym szybciej może się on poruszać.

Do wykonania konstrukcji zastosowano materiały z pamięcią kształtu, tak by zachować ciągłość i przewidywalność ruchu. Ogrzewanie laserem sprawiło, że konstrukcja osiągnęła tak mały rozmiar. Potencjalnych zastosowań jest wiele - od lepszej dystrybucji leków, przez usuwanie złogów tłuszczu w żyłach i instalowanie narzędzi kontrolnych w częściach organizmu. Biorąc pod uwagę, że technologia konstrukcji daje swobodę tworzenia kształtów, możliwości nie zabraknie.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Xbox w wersji Mini, najmniejszy robot świata i najpopularniejszy smartfon tego roku - VideoNews 352