PODPOWIEDZI:

10 Najbardziej Wpływowych Gier Wszech Czasów! Czy Jest tu Twoja Ulubiona Gra?

10 Najbardziej Wpływowych Gier Wszech Czasów! Czy Jest tu Twoja Ulubiona Gra?

Jakie gry - naszym zdaniem - wpłynęły najbardziej na wizerunek dzisiejszego gracza oraz samego gamingu? Przedstawiona poniżej lista gier zawiera tytuły, które zdefiniowały świat cyfrowej rozrywki.

1. Wolfenstein 3D oraz Doom 3D

To pierwsze tytuły od id Software oraz w ogóle na świecie, które w przystępny, płynny, zabawowy i w miarę dojrzały sposób przedstawiły strzelanki pierwszoosobowe. Oczywiście przed rokiem 94 pojawiały się tytuły wykorzystujące perspektywę naszych oczu, lecz nie można ich porównać do tego, co zafundowali nam twórcy jednych z najbardziej kontrowersyjnych gier wszech czasów. Końcówka poprzedniego zdania to kolejny powód, dla którego tak zrewolucjonizowały one rynek. Wcześniej gry były przedstawiane jako prosta rozrywka dla dzieci, a ,,zabawy" w żołnierza mordującego zastępy demonów w piekle czy alianta wyrzynającego rzesze nazistów (Czaicie żart? Rzesze nazistów!) nie można nazwać rozrywką dla pociech, a raczej dla ich rodziców. Pamiętam te koszmary, które fundował mi Doom.

Wolfenstein 3D

2. Medal of Honor  FRONTLINE

Gdy po raz pierwszy prezentowano na E3 grę Medal of Honor, gracze zaniemówili. Byli zszokowani widokami niczym z filmu ,,Szeregowiec Ryan", bo aż tak bardzo na swoje czasy realistyczny był desant na plażę Omaha. Nie był to jeszcze czas tak zwanych ,,cutscenek", czyli wyreżyserowanych na silniku gry animacji, ale dzięki daniu graczom możliwości uczestniczenia w walkach II Wojny Światowej Medal Of Honor zdefiniował branżę strzelanek na kilka kolejnych lat.

Medal of Honor

3. Call of Duty 2

Jeden mały pomysł zmienił rozgrywkę, jaką znamy dziś, na zawsze. Od premiery CoD-u 2 prawie żaden producent nie decyduje się na zamieszczanie w swojej grze apteczek, które regenerowałyby życie gracza. Od premiery tego tytułu większość deweloperów stawia na automatyczną regenerację zdrowia

Rzuć również okiem na nasz ranking najlepszych kart graficznych >>>

Call of Duty 2

4. Mario 1985

Kto nie zna małego, starszego pana z charakterystycznym wąsem, który ciągle biegnie w prawo (*Kaszle* Żart o Korwinie *Kaszle*). To właśnie ta gra odbudowała branżę, która zmierzała ku upadkowi. Może gdyby nie Nintendo to dziś nie gralibyśmy na konsolach, a PC Master Race już dawno wygrałoby wojnę? W połowie lat 80-tych branża gier przeszła wielki krach z powodu takich świętych graali jak ,,E.T".  Być może japoński Włoch w zamku nie znalazł księżniczki, ale na pewno natrafił na zbawienie wszystkich fanów elektronicznej rozgrywki.

Mario 1985

5. GTA III

Pamiętam, że kiedy miałem 8 lat śniło mi się GTA 3 ogrywane przeze mnie na telefonie. Starym telefonie z anteną. Osiem lat później sen stał się jawą. GTA III to gra, która przeniosła serię w nową erę 3D, nadając jej zupełnie nowego wyrazu. To legendarna odsłona, ulubiona pokolenia z rocznika lat 80-tych i 90-tych. Największą rewolucją jednak było stworzenie portu na platformy mobilne, co pokazało moc rozwoju technologicznego. T

GTA III gra

6. Monkey Island

Przyznam się bez bicia - nie grałem w ten tytuł stworzony przez Lucas Arts, ale wiem jak wpłynął on na całą branżę gier. Mamy tu genialne wykorzystanie systemu point and click, którego ewolucję prezentują tytuły takie jak Fahrenheit, Heavy Rain czy Beyond Two Souls. Bez Monkey Island dzisiejsze gry na pewno nie wyglądały by tak jak teraz.

Monkey Island

7. Minecraft

Można Minecrafta lubić lub nie, ale trzeba przyznać, że tylu klonów żadna gra się jeszcze nie doczekała. Do tej pory żaden tytuł nie dawał nam takiej możliwości zwiedzania, ale i przede wszystkim tworzenia świata. Ta gra to symbol tego, jak prostota wpływa na sukces. Więcej na jej temat raczej nie muszę Wam pisać, ale warto wspomnieć o tym, że dzieło Notcha wykupione przez Microsoft doczekało się portów na takie platformy jak: iOS, Android, Linux, MacOS czy nawet na VR, które miałem okazję przetestować na swoim kanale Bartek Graczo, na który w wolnej chwili zapraszam do obejrzenia VR-owego Minecrafta.

Minecraft

8. seria The Elder Scrolls

Kolejna seria, której nie ogrywałem (oprócz części piątej), a która zdecydowanie wyznaczyła tory współczesnych gier RPG. Oferuje ogromne światy, coraz to lepszą grafikę czy też wspieranie modów od graczy. Fabuła nigdy nie była mocną stroną żadnej części, ale zdecydowanie to wcześniej wypunktowane aspekty tej serii wyznaczają współczesne normy.

The Elder Scrolls

9. The Legend of Zelda: Ocarina of Time (N64)

Pierwsza Zelda w 3D! To musiał być hit! To własnie ta gra jest najlepiej ocenianą w historii - dlatego pojawiła się na tej liście. 

THE LEGEND OF ZELDA - OCARINA OF TIME (N64)

10. Half Life 3

Cała seria owiana jest ogromną tajemnicą. Valve widocznie boi się trójek i prawdopodobnie nigdy nie doczekamy się kontynuacji kultowego Half Life, który wpłynął na graczy jeszcze bardziej niż przedstawione powyżej gry. Pamiętam, gdy po raz pierwszy ujrzałem drugą część. Zastanawiałem się czy jest to nowa gra, a był to 2010 rok. Wyprodukowano ją w 2004. Praktycznie nadal się nie starzeje. Silnik graficzny, jaki został w niej zaimplementowany, wykorzystywany jest do dziś w nowych grach od firmy Valve. Poza tym gdyby nie seria Half Life i umiłowanie twórców do modów, na światło dzienne nigdy nie wyszedłbykultowy mod Counter-Strike, który obecnie dominuje w świecie e-sportu.

Jakiej gry Wam w tym zestawieniu brakuje? Może jest to LoL, a może World of Warcraft? Typujcie swoje propozycje.

Half Life

blog comments powered by Disqus
10 Najbardziej Wpływowych Gier Wszech Czasów! Czy Jest tu Twoja Ulubiona Gra?