PODPOWIEDZI:

Łyżworolki – Jakie Łyżworolki Kupić do Nauki Jazdy?

Łyżworolki – Jakie Łyżworolki Kupić do Nauki Jazdy?

Coraz większa liczba gładkich jak stół ścieżek rowerowych w miastach sprawia, że z każdym dniem tłumniej pojawiają się na nich nie tylko rowerzyści, ale i ci, którzy wymagają specjalnych nawierzchni, tj. deskorolkarze, amatorzy hulajnóg oraz rolkarze. Dziś zajmiemy się tymi ostatnimi i podpowiemy jakie rolki wybrać, by zacząć tę przygodę. A warto, bo to niezwykle przyjemna i satysfakcjonująca aktywność fizyczna.

Rozmiar

W wybieraniu rozmiaru rolek tkwi pewna pułapka. Teoretycznie powinniśmy wybrać taki, który zapewni jak najlepsze trzymanie nogi, czyli będzie do niej jak najszczelniej przylegał. To jednak popularny błąd. Może uniemożliwić nam późniejszą wygodną jazdę. Należy bowiem pamiętać, że podczas jazdy stopa dość znacząco nam spuchnie (co jest naturalnym zjawiskiem), dlatego należy zachować w bucie odrobinę luzu. Znacznie łatwiej jest zaś z doborem rolek dla dzieci, bowiem rolki te posiadają regulację, często w zakresie czterech rozmiarów buta, więc rolki rosną wraz z dziećmi.

Aby poprawnie przymierzyć buta należy założyć obie rolki i stanąć. Dopiero w tej pozycji przekonamy się, czy stopa leży prawidłowo. Jeśli zaś zamierzamy kupić rolki przez internet, z pomocą przyjdą nam tabele rozmiarów. W takim przypadku należy jedynie zmierzyć stopę w sposób zalecany przez producenta rolek, a następnie dobrać odpowiedni rozmiar.

Płoza

W niedrogich rolkach spotkamy się z płozą wykonaną z tworzywa sztucznego. Jest ona mniej sztywna od aluminiowych oraz karbonowych, co dla początkujących jednak nie będzie wadą. Dzięki temu zapewni lepszą amortyzację drgań. Okupione jest to większą wagą oraz mniejszą trwałością płozy, co może się uwydatnić podczas dłużej przygody z rolkami. Jeśli zamierzamy korzystać z nich często, lepiej wybrać płozę aluminiową lub karbonową.

jak kupić dobre łyżworolki?

Buty

Buty rolek powinny być przewiewne oraz ściśle przylegać do kostki, aby uniknąć urazów. Mogą być miękkie lub sztywne, jednak najważniejsze jest to, aby posiadały stabilne i skuteczne usztywniacze stawu skokowego. Dobrze, gdy posiadają wyjmowaną wkładkę, gdyż łatwiej wówczas zachować jej czystość i świeżość. Niektóre buty posiadają wkładki zapamiętujące kształt stopy. Gwarantuje to jeszcze lepszą ochronę oraz usztywnienie stopy.

Kółka

Kółka rolek wykonane są z poliuretanu. Od jego parametrów zależy zaś to, w jaki sposób będą zachowywać się rolki. Kółka miękkie (od ok. 74 do 82A) dadzą nam wyższy komfort, pochłoną więcej drgań, jednak będą dawały większy opór toczenia (co dla początkujących może być zaletą). Kółka twarde (od 84A w górę) zapewnią zaś znacznie szybszą jazdę, jednak kosztem wygody jazdy oraz przyczepności do nawierzchni. Na plus można im zaliczyć także większą trwałość. Podobna zależność dotyczy wielkości kółek. Kółka małe (do 70 mm) będą wolniejsze, acz bardziej zwrotne i stabilne, zaś większe (powyżej 84 mm) – szybsze, mniej stabilne oraz mniej zwrotne. Będą zaś lepszym wyborem, jeśli w naszej okolicy nie ma zbyt wiele asfaltowych, gładkich ścieżek.

Łożysko

Dużą przeszkodą w jeździe na tanich rolkach są duże opory własne rolki. Uniemożliwia to jazdę w sposób płynny i szybki. Opór ten wynika bardzo często ze słabej jakości łożysk, które nie wytrzymują trudów terenu. Łożyska oznacza się najczęściej skrótem ABEC (1,3,5,7,9), a czym wyższe oznaczenie, tym mniejsze opory daje. Warto jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie łożysk jednego producenta. W rzeczywistości łożysko ABEC 3 renomowanego producenta może być szybsze niż łożysko ABEC 5 innej firmy.

jak kupić dobre łyżworolki?

Rodzaje rolek

Na rynku dostaniem wiele rodzajów rolek posiadających większe lub mniejsze różnice. Wynikają one z tego, w jaki sposób chcemy dane rolki wykorzystywać. Najpopularniejsze typy rolek to:

Rolki rekreacyjne – są to najprostsze, najtańsze rolki dostępne na rynku. Wyposaża się je w plastikową płozę, miękkie, nieduże kółka oraz wygodne but. Ich przeznaczeniem jest sporadyczna jazda lub nauka jazdy. Przeznaczone są głównie dla początkujących.

Rolki fitness – mają podobną budowę do rolek rekreacyjnych, jednak wykonane są z lepszym materiałów (płoza aluminiowa) oraz zapewniają większą szybkość (większe, twardsze kółka, szybsze łożyska). Rolki fitness wykorzystywane są do treningu aerobowego, dlatego charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością niż rolki fitness.

Rolki freestylowe – są to rolki przeznaczone do swobodnej jazdy po mieście z elementami akrobatyki zwanej freestylem lub freeridem. Są kompromisem pomiędzy szybkością, zwrotnością, wygodą oraz trwałością.

Rolki hokejowe – rolki przeznaczone do gry w hokeja nastawione są przede wszystkim na zwrotność. Z tego względu wyposaża się je w nieduże kółka oraz bardzo sztywną szynę. Sztywny jest także but, który musi zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Rolki hokejowe wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów.

Rolki figurowe – ideą rolek figurowych jest imitowanie łyżew do jazdy figurowej. Diametralnie różnią się konstrukcją od pozostałych rolek, gdyż posiadają z przodu specjalny hamulec umożliwiający wykonywanie obrotów oraz innych figur (co przypomina bardziej rozwiązanie stosowane we wrotkach).

jak kupić dobre łyżworolki?

Rolki do agresywnej jazdy – rolki do jazdy agresywnej wyróżniają się specjalną płozą, która pomiędzy drugim a trzecim kółkiem posiada specjalne wyżłobienie. Czemu ono służy? Umożliwia wykonywanie tricków na poręczach oraz rampach. W rolkach agresywnych stosuje się bardzo małe oraz twarde kółka.

Rolki szybkościowe – rolki szybkościowe są niemalże przeciwieństwem rolek agresywnych. Posiadają bardzo duże kółka, niski but, a ich zadaniem jest rozwijanie jak największych prędkości. Mogą posiadać wysoki lub bardzo niski but. Duże znaczenie w rolkach szybkościowych ma jakość łożyska. Czym wyższy numer ABEC, tym lepiej. Ze względu na duża trudność w ich opanowaniu, poleca się je jedynie doświadczonym rolkarzom.

Rolki terenowe – rolki dla tych, którzy chcieliby pośmigać w lesie? Nic prostszego! Rozwiązaniem są rolki terenowe, wyposażone w duże pompowane koła. Na tego typu rolkach jesteśmy w stanie jeździć nawet po trawie lub leśnej ścieżce.

Gotowy na wybór pierwszych łyżworolek? Na pierwszy rzut polecamy oczywiście rolki rekreacyjne lub fitness, na których nauczymy się poprawnej techniki jazdy. Zachęcamy także do używania kasku oraz ochraniaczy, gdyż bezpieczeństwo to podstawa.

blog comments powered by Disqus
Łyżworolki – Jakie Łyżworolki Kupić do Nauki Jazdy?