PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Sprawdź, co Siedzi w Twoim Komputerze!

Sprawdź, co Siedzi w Twoim Komputerze!

Gdybym zadał teraz pytanie o to, jakie części macie w swoim PC, to pewnie niektórzy z Was nie znaliby odpowiedzi lub podaliby ogólniki i nazwy firm zamiast dokładnych informacji. Warto wiedzieć, co siedzi w naszym PC, laptopie, tablecie i tak dalej, ponieważ często można wykorzystać to do wielu rzeczy. Dzięki temu wiemy, czy dana gra będzie na naszym sprzęcie działać poprawnie, czy też czy dany program zainstaluje się u nas i będzie kompatybilny. Dzisiaj chciałbym Wam pokazać, jak w bardzo prosty sposób sprawdzić podzespoły za pomocą całkowicie darmowego oprogramowania.

Metoda “kartonu”

Zanim dojdziemy do programów, warto zajrzeć w karton. Często zostawiamy opakowania po naszych podzespołach ze względu na chociażby gwarancję i razem z kartonem do obudowy gdzieś je chowamy. Warto odnaleźć taki karton, ponieważ praktycznie w parę minut możemy dowiedzieć się wszystkiego o naszych podzespołach. Jeśli jednak pozbyliśmy się opakowań, to nie trzeba płakać; sprawdzenie podzespołów za pomocą programów w komputerze jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje.

Programy do sprawdzenia podzespołów

Nasze podzespoły możemy sprawdzić na wiele różnych sposobów. Takie komendy jak dxdiag czy wpisanie ,,menedżer urządzeń” w Windowsie niestety nie pokażą nam za wiele. Dzięki nim co najwyżej dowiemy się jaki mamy procesor, kartę graficzną czy monitor, jednak nie są to zbyt szczegółowe informacje. By lepiej poznać głębiny naszego komputera, potrzebujemy takich programów jak Speccy, który jest bardzo dobrym, prostym i intuicyjnym programem lub CPU-Z, który pokaże trochę więcej szczegółowych informacji.

Speccy

Zacznijmy od Speccy, ponieważ jest idealny dla laików komputerowych. Po włączeniu programu widzimy praktycznie wszystko, co siedzi w naszym komputerze - od procesora, przez RAM, aż po kartę graficzną czy ilość podłączonych do niej monitorów. Oprócz tego zobaczymy jaką dokładnie mamy płytę główną, czy też jakich dysków używamy. Speccy monitoruje również temperatury podzespołów, więc jeśli jesteście ciekawi, to wystarczy włączyć ten program.

Po lewej stronie programu mamy zakładki, dzięki którym dowiemy się bardziej szczegółowych danych o podzespołach. Możemy tam sprawdzić dokładne taktowanie naszego procesora, pamięci RAM czy karty graficznej. Oprócz tego poznamy dokładne modele naszych monitorów, aktualnie podpięte sprzęty audio (jak słuchawki czy głośniki) lub sprawdzimy nawet aktualnie podłączone peryferia na USB.

Sprawdzanie podzespołów - Speccy

CPU-Z

Cpu-z to program - jak nazwa wskazuje - głównie do monitorowania pracy naszego procesora. Widzimy tam jego taktowanie, woltaż czy mnożniki poszczególnych rdzeni.

Oprócz jego podstawowego zadania możemy w nim również sprawdzić swoją płytę główną, dokładny model pamięci RAM czy kartę graficzną. Program jest mniej intuicyjny i o wiele bardziej szczegółowy od Speccy więc polecam go bardziej osobom, które już coś wiedzą o sprzęcie i chcieliby dowiedzieć się więcej o szczegółowych danych swoich podzespołów.

Sprawdzanie podzespołów - GPU-Z

Podsumowanie

Jak sami widzicie - sprawdzenie, co siedzi w naszej obudowie, to istny banał. Najlepiej znaleźć kartony po podzespołach lub otworzyć obudowę i przeczytać naklejki na sprzęcie. Jeśli takich możliwości nie mamy, to wystarczy pobrać chociażby Speccy i praktycznie wszystko można z niego wyczytać jak z otwartej księgi.

Jakie karty graficzne są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu kart graficznych z 11/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które karty graficzne warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1ZOTAC GTX 1060 3GB AMP EDITION ZOTAC GTX 1060 3GB AMP EDITIONBest of the best!
2Sapphire Pulse Radeon RX 570 4GB Sapphire Pulse Radeon RX 570 4GB Sprawdź sam
3ZOTAC GeForce GTX 1050 Ti Mini ZOTAC GeForce GTX 1050 Ti Mini Ten ma niezłą cenę!
4Sapphire Pulse Radeon RX 560 2 GB Sapphire Pulse Radeon RX 560 2 GB Polecany model
5Gigabyte GeForce GTX 1050 D5 2GB GDDR5 128 bit Gigabyte GeForce GTX 1050 D5 2GB GDDR5 128 bit Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 5 Kart Graficznych do 1000 zł

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Sprawdź, co Siedzi w Twoim Komputerze!