PODPOWIEDZI:

Sandy Bridge Wciąż Dobre Dla Graczy - i7-2600K vs i7-8700K

Sandy Bridge Wciąż Dobre Dla Graczy - i7-2600K vs i7-8700K

Wielu z Was zadaje sobie pytanie, co zmienić w swoim komputerze, żeby ten działał lepiej w najnowszych grach. Właściciele i7-2600K zdecydowanie mogą rozglądać się za GTX 1070, gdyż po podkręceniu ten procesor wciąż nie ograniczy tej karty.

Sandy Bridge - najbardziej udana seria w historii Intela

Możecie się ze mną zgodzić, lub nie, ale ja uważam, że Sandy Bridge to najlepszy line-up w historii Intela, nie licząc oczywiście czasów zamierzchłych. Oprócz legendarnego i5-2500K, który po dziś dzień jest polecany ludziom, operującym węższym budżetem na komputer, mamy potężne i7-2600K, zadzierające w grach z najnowszymi procesorami, zarówno od AMD, jak i od samego Intela. Czy właściciele podkręconej i7-2600K powinni zastanawiać się nad przesiadką na Intel Core i7-8700K? Jeżeli są czysto graczami, to niekoniecznie, ale jeżeli zajmują się renderingiem, to zdecydowanie tak. Z resztą, zobaczcie materiał od HardwareCanucks:

Test idealnie pokazuje, jak wiele nowoczesne procesory mają jeszcze w zanadrzu, gdy połączymy je z kartą graficzną z wyższej półki, taką jak GTX 1070. i7-2600K, pomimo słusznego wieku i słabszego IPC, było w stanie po podkręceniu wycisnąć praktycznie całą moc z nowoczesnego Pascala. Jeżeli więc pytacie, na ile wystarczy Wam, na przykład, nowy Intel Core i5-8600K, to odpowiedź jest prosta: Na bardzo długo. Ten test może wielu z Was otworzyć oczy na to, jak dobierać sensownie komponenty do komputera. Kupienie mocnego procesora z odblokowanym mnożnikiem na przyzwoitej płycie głównej może okazać się inwestycją, której nie będziecie musieli powtarzać przez nawet pięć lat. Dlatego też w naszych droższych zestawach komputerowych, które serwujemy Wam na portalu, dorzucamy zawsze trochę lepszej jakości zasilacze i obudowy, by te elementy też przetrwały próbę czasu i nie wymagały wymiany, gdy podejmiecie decyzję o nabyciu nowej karty graficznej.

Zobacz też: Ranking procesorów

Intel Core i7+GTX 1070

Sam znam parę osób, w tym jednego z naszych redaktorów, które wciąż używają i5-2500K, bo po prostu nie ma potrzeby, żeby ten procek wymieniać. Uważam, że Coffee Lake jest generacją na miarę Sandy Bridge, nawet w obliczu nadchodzącego Ice Lake, opartego na 10nm proces produkcyjny. Skoki w IPC nie są na tyle drastyczne, najbardziej przy takich zmianach poprawia się energooszczędność i koszt produkcji, więc jeżeli spodziewacie się, że nowa generacja będzie niebem, a poprzednia ziemią, to chciałbym Was z tego miejsca rozczarować. Będzie to raczej wejście o parę szczebelków wyżej na niekończącej się drabinie wydajności. Ważnym czynnikiem, który powtarzam jak mantrę przy takich artykułach, jest rozdzielczość, w jakiej gracie.

Jeżeli macie chrapkę na 2K i więcej, to pierwszą barierą wydajności nie będzie procesor, a karta graficzna, patrząc oczywiście przez pryzmat Pascali. Volta może trochę poruszyć tym stwierdzeniem, ale obserwując rozwój procesorów graficznych, widać pewne trendy. Dla przykładu, wydajność GTX 960 4GB i GTX 1050 Ti jest praktycznie taka sama, a nowy GTX 1070 plasuje się pomiędzy GTX 980, a GTX 980 Ti. Mamy więc zawsze skok wydajności, który przesuwa cały line-up o jeden, lub półtora segmentu w górę, przynosząc przy tym jedną monstrualnie mocną kartę, która wybija się ponad skalę. Dlatego też dobrą filozofią jest kupowanie nowej karty graficznej co minimalnie dwie generacje, by poczuć prawdziwy skok w wydajności. Jeżeli jesteście dzisiaj posiadaczami GTX 970 i gracie w 1080p, to kupno GTX 1060 nie da Wam bardzo odczuwalnej poprawy klatek. Jeżeli natomiast siedzielibyście na GTX 760, to ten upgrade przyniósł by ukojenie dla zszarganych spadkami FPSów oczu.

Podsumowując, gdy kupujecie nowy komputer, warto patrzeć w przyszłość, i wybrać procesor z odblokowanym mnożnikiem oraz płytę główną, która pozwoli na stabilne utrzymanie podbitych zegarów.  Polecane zestawy komputerowe to potwierdzają. Co do karty graficznej, to najlepiej zmieniać ją co dwie, lub trzy generacje, bo dopiero wtedy poczujecie skok wydajności, za który zapłacicie.

Zobacz również:

blog comments powered by Disqus
Sandy Bridge Wciąż Dobre Dla Graczy - i7-2600K vs i7-8700K
Autor: Paweł Rudy