PODPOWIEDZI:

Tablet wygryzł gryzonia?

Tablet wygryzł gryzonia?

Tablety graficzne zyskują na popularności, wielu grafików twierdzi wręcz, że praca bez nich jest już niemożliwa. W odpowiedzi, producenci myszek komputerowych wypuszczają coraz lepsze i bardziej zaawansowane technicznie urządzenia. Czy tablet LCD to nowa myszka? Sprawdźmy.

Dla kogo tablet?
Tablet - co to takiego? W wielkim skrócie - komputerowy ołówek. Każdy tablet składa się z elektronicznej podkładki i wskaźnika, zwanego piórkiem. Wykonujemy nim ruch na podkładce, a do komputera przenoszony jest sygnał o położeniu rysika i sile nacisku. Tablety przeznaczone są przede wszystkim dla grafików.

Jakie zalety ma tablet?
Niektóre tablety rozróżniają poziom nachylenia piórka względem powierzchni, co pozwala uzyskać wiele ciekawych efektów, np smużenia. Wielu grafików komputerowych chwali sobie naturalną pozycję ręki podczas używania tabletu. Dla ludzi przyzwyczajonych do ołówka czy węgla jest ona ergonomiczna i nie męczy w przeciwieństwie do myszki .Oprócz grafiki, tablet świetnie sprawdza się w programach do obróbki zdjęć.

Tablet wygryzł gryzonia?

Tablet zastąpi myszkę?
Jednak tablet to nie tylko elektroniczny szkicownik. Rysikiem obsłużymy wszystkie programy. Do tego większość dostępnym na rynku tabletów oraz niektóre rysiki, posiadają tzw. przyciski programowalne. Możemy według potrzeb, używać ich do tworzenia nowych dokumentów, kopiowania, wklejania zaznaczonych obszarów, co znacznie przyspieszy pracę. Ostatnio tablet został także obwołany receptą na popularne i bardzo uciążliwe schorzenie – RSI (Repetitive Strain Injury), czyli zespół przeciążenia ścięgien ręki, powodowany właśnie długotrwałym używaniem naszej starej dobrej myszki.

Gryzoń was jeszcze zaskoczy
O to, czy czas myszki przeminął, zapytaliśmy specjalistę marki IBOX. „Wielu grafików nadal z powodzeniem używa myszki komputerowej. Przy odrobinie wprawy myszką można sterować delikatnym ruchem palców, podczas gdy ręka trzymająca rysik ciągle musi wykonywać zamaszyste ruchy. Przy zadaniach nie wymagających wielkiej precyzji niepotrzebnie pracujemy całym przedramieniem. Rysik musimy wywarzać, a myszka wygodnie opiera się na blacie. Poza tym powstają specjalne myszki dla profesjonalistów. Np. Laser Speed Pro, która posiada czterokierunkową rolkę oraz podobnie jak tablet multimedialne klawisze szybkiego dostępu.” przekonuje Łukasz Styliński Product Manager marki iBOX. Jeśli zatem sięgacie po swoją wysłużoną myszkę i celujecie nią do kosza, wstrzymajcie się jeszcze. Mimo, że ma już ponad 30 lat, nadal jest najpopularniejszym urządzeniem wskazującym do komputera.

Długa droga myszki
Najprostszy model, myszka mechaniczna, zwana popularnie „kulkową”, odchodzi w zapomnienie. Zastąpiły ją urządzenia diodowe (optyczne), laserowe oraz wykorzystujące podczerwień. Możemy też wybierać między niekłopotliwą i ekonomiczną myszką z kablem, a wygodną i mobilną bezprzewodową. Użytkownicy laptopów i netbooków mogą zaopatrzyć się w specjalne, małe urządzenie, które można zawsze mieć przy sobie i używać wszędzie, choćby na kolanie. W trosce o maniaków gier komputerowych powstały specjalne myszki o większej ilości programowalnych przycisków, bardziej czułe niż ich biurowe odpowiedniki i wyposażone w teflonowe ślizgacze.

myszka

Myszka bezkonkurencyjna
Mimo niewątpliwych zalet tabletów graficznych, myszka wygrywa dzięki swojej wszechstronności. Dodatkowo dysproporcja cen między myszką, a tabletem jest jednak ogromna. Nawet bardzo dobrą, profesjonalną myszkę możemy nabyć taniej, niż średniej jakości tablet. A problemy bolącego nadgarstka może rozwiązać dobra, żelowa podkładka. I na koniec koronny argument miłośników elektronicznych gryzoni- spróbujcie pograć na tablecie w Need for Speed'a...

Sprawdź również:

blog comments powered by Disqus
Tablet wygryzł gryzonia?