PODPOWIEDZI:

Efektywna i Zdrowa Praca Przed Ekranem Monitora!

Efektywna i Zdrowa Praca Przed Ekranem Monitora!

Graficy, programiści, marketingowcy, publicyści, gracze -te wszystkie osoby spędzają codziennie długie godziny przed monitorem. Dlatego wybór odpowiedniego ekranu i jego właściwy montaż jest w ich przypadku kwestią nader kluczową. Dzisiejszy materiał pozwoli Wam rozwiać pewne wątpliwości dotyczące ergonomii użytkowania i nie tylko. Zapraszam!

Efektywność i zdrowie w pracy

Wciąż jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne dla naszego zdrowia jest odpowiednie zamontowanie monitora, dobranie stosownej wysokości fotela, a także zachowanie optymalnej i ergonomicznej pozycji ciała podczas pracy. Nic więc dziwnego, że ból pleców to zjawisko niezwykle powszechne wśród wielu z nas.

Technologiczna Ewolucja

Ogromną rolę odgrywa również odpowiednie oświetlenie – światło powinno być „rozłożone” tak, aby z jednej strony nie raziło użytkownika, a z drugiej by na blacie nie było wyraźnie niedoświetlonych
miejsc. Zatem, stosowne oświetlenie to podstawa!

Odpowiednie Oświetlenie Stanowiska

Ważnym czynnikiem jest również odpowiednia odległość monitora od użytkownika, która zależy od przekątnej matrycy oraz rozdzielczości ekranu. Najbardziej uniwersalnym i zapewniającym komfort w większości zastosowań rozwiązaniem są obecnie ekrany o przekątnej 24/27-cali, o rozdzielczości od 1080p w górę. W ich przypadku odległość między oczami użytkownika a urządzeniem powinna być nie mniejsza niż 60 cm.

Prawidłowa Pozycja Przed Monitorem

Podstawa monitora powinna przede wszystkim być stabilna. Istotną funkcją jest również wygodna
regulacja wysokości i pochylenia ekranu. Alternatywą jest skorzystanie z dobrodziejstw, jakie niesie
powszechne stosowany standard mocowania VESA, pozwalający na zamontowanie ekranu na ścianie lub do blatu biurka przy użyciu specjalnych uchwytów. Uchwyty te mogą być zarówno pojedyncze, jak i podwójne. Sporo dobrze wykonanych monitorów znajdziesz w rankingach polecanych monitorów.

Technologia VESA

Dzięki możliwości zamocowania dwóch monitorów wygodniej będzie nam pracować z kilkoma aplikacjami jednocześnie. Profesjonalni graficy, a także osoby spędzające dużo czasu przy edycji tekstów powinny zainteresować się funkcją PIVOT. Dzięki tej funkcji, w dowolnej chwili obrócimy matrycę o 90 stopni w pionie i zyskamy powierzchnię roboczą bardziej dostosowaną do pracy z tekstem lub programami graficznymi typu Photoshop czy Gimp.

Oczy przede wszystkim

Wraz z odejściem do lamusa ekranów CRT i spopularyzowaniem się technologii LCD, nasze oczy mogły nieco odpocząć od całego zestawu uciążliwych cech klasycznych, katodowych monitorów. Mowa tutaj m.in. o migotaniach (wynikającego z niskiego współczynnika odświeżania) i intensywnego świecenia ekranu prosto w oczy użytkownika. Warto jednak pamiętać, że również panele LCD nie są doskonałe – należy więc świadomie wybierać urządzenia o możliwie najmniejszym wpływie na kondycję oczu.

Pivot od Iiyama

Godnymi zainteresowania funkcjami są m.in. flicker-free (praktycznie eliminuje migotanie ekranu), czy redukcja emisji niebieskiego światła (zbyt długie narażenie na jego działanie skutkuje nieprzyjemnym uczuciem suchości i pieczenia oczu, może też być przyczyną zmian zwyrodnieniowych siatkówki i plamki żółtej). Współczesne monitory mogą pracować w wielu trybach dopasowując kontrast, nasycenie barw oraz jasność do indywidualnych potrzeb. Są również wyposażane w specjalne profile użytkownika przygotowane już z myślą o komfortowej edycji tekstów, czy oglądaniu filmów. Warto pamiętać też o pewnych, uniwersalnych zasadach jak np. im ciemniejszy pokój, tym bardziej musimy zmniejszyć jasność matrycy w trosce o nasz wzrok.

Dobry Monitor Dla Gracza

Korzystając z monitora pamiętajmy, aby pracować z użyciem jego natywnej rozdzielczości, przy jak najwyższym dostępnym odświeżaniu. To także pozytywnie wpływa na czytelność obrazu i komfort pracy. Najpopularniejszym standardem obecnie jest Full HD, przy odświeżaniu rzędu 60 do 75 Hz. Współczesne matryce potrafią jednak znacznie więcej, dlatego w przypadku monitorów o przekątnej 27-cali na popularności zyskuje standard WQHD (2560x1440). Dzięki niemu otrzymujemy znacznie więcej przestrzeni roboczej, co wymiernie przekłada się na komfort pracy. Zatem, warto zastanowić się nad zakupem modelu iiyama B2875UHSU-B1, bowiem jest to całkiem solidna jednostka, która warta jest naszej uwagi!  Przydatne, prawda? Jeśli macie jakieś pytania, wówczas zapraszam do sekcji komentarzy poniżej!

blog comments powered by Disqus
Efektywna i Zdrowa Praca Przed Ekranem Monitora!