PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Premierowy test RX 590 z Ryzenem 5 2600X!

Jak Zostać Streamerem - Strumieniowanie Kartą Graficzną

Jak Zostać Streamerem - Strumieniowanie Kartą Graficzną

Jak zostać streamerem? Od czego zacząć? Jak to się wszystko ustawia? Na te pytania odpowiemy w serii poradników poświęconych przyszłym i początkującym streamerom!

Jak zostać streamerem - przełóż strumieniowanie na kartę graficzną!

Ta odpowiedź padała już z mojej strony wiele razy, zarówno podczas strumyków z pomocą techniczną, jak i we wiadomościach kierowanych przez użytkowników na nasz fanpage. Uznałem więc, że zbiorę ten temat w jeden artykuł i przeprowadzę dla Was przegląd, który dowiedzie zbawczego dla procesora działania enkodera NVENC. Na początek jednak wytłumaczę Wam krok po kroku jak ustawić OBS, by ten z enkodera karty graficznej korzystał.

Jak zostać streamerem - ustawiamy OBS

Zacząć musimy od kwestii kompletnie trywialnej, czyli sprawdzenia prędkości naszego łącza internetowego. Priorytetem jest sprawdzenie prędkości wysyłania, jaką osiąga, bo to ona jest kluczowa dla początkującego streamera. Na jej podstawie wycenimy bitrate, na jaki może się zdecydować przy swojej transmisji. Sama zasada jest dość prosta, od średniej z wyniku naszego "Upload" odejmujemy 15% wartości, jako że bitrate nie jest stały i zdarzają się fluktuacje, na które chcemy być tym marginesem ubezpieczeni. Minimalny upload do prowadzenia strumyka w rozdzielczości 1280x720 to 2,5 Mbps, a do 1920x1080 potrzeba już co najmniej 3,6 Mbps.

jak zostać streamerem - bitrate w OBS

Jeżeli możecie dać więcej, to się nie krępujcie, bo w grach z większą ilością akcji i bardziej skomplikowaną grafiką poprawi to znacznie jakość obrazu, jako że enkoder NVIDIA NVENC "lubi" wyższy bitrate. Musicie też brać pod uwagę limity narzucone przez platformy, na jakich prowadzicie transmisje.

Na Youtube nie trafiłem na ścianę, ale przy Twitch.tv jest już ograniczenie do bitrate na poziomie 6000, jeżeli nie posiadacie statusu "Partner". Restream.io także dawał mi się ostatnio we znaki, bo przy równoczesnej transmisji na Youtube i Facebook nie mogłem pokusić się o bitrate wyższy niż 2500, co mnie trochę nie satysfakcjonowało, bo bawiłem się w Battlefroncie II, który przez to pikselował się nieco.

Zobacz też: Ranking kart graficznych

jak zostać streamerem - rozdzielczość w OBSPo ustaleniu bitrate musimy już tylko ustawić rozdzielczość, więc wystarczy zastosować się do tego, co pisałem wcześniej odnośnie prędkości łącza. Jeżeli Wasz bitrate jest wyższy niż 3600 to możecie spokojnie ustawiać stream na 1920x1080 przy 60 klatkach, bo NVIDIA NVENC właśnie na to Wam pozwala bez większego dociążenia procesora. Sama funkcjonalność strumieniowania pojawiła się w kartach od generacji Kepler, czyli od GTX 6XX w górę. Jeżeli macie większy monitor, a Wasze łącze nie pozwala na dobrą jakość w FullHD, to musicie sobie tą wartość przestawić na niższą.

jak zostać streamerem - ustawienie przeskalowania OBSCo do filtrów skalujących, to wybory mamy trzy, od najostrzejszego, do najbardziej rozmazanego, więc jeżeli musicie przeskalować, to polecam użyć opcji pierwszej, czyli Lanczos, bo to poprawi ogólną jakość obrazu. Bez skalowania możecie pozostać na najszybszym, bo różnice są niezauważalne. Jeżeli pomimo zastosowania NVIDIA NVENC Wasz procesor wciąż ma problemy z utrzymaniem obciążenia gry i OBS, obniżcie filtr skalujący do najszybszego, stracicie trochę jakości, ale unikniecie straconych klatek, które są znacznie bardziej irytujące dla widza.

Jak zostać streamerem - jakość kontra jakość

Wysoki bitrate, sprzęt za tysiące złotych, czy bajeranckie słuchawki nie są gwarantami sukcesu na deskach internetowego teatru. Przede wszystkim liczy się charyzma i kontakt z widzami, którzy na bieżąco komentują Wasze poczynania na chacie. Kamerka też jest miłym dodatkiem, bo pozwala na dopasowanie twarzy do głosu, co dla wielu oglądających jest niezwykle ważne i o co potrafią się gromko domagać. Bądźcie więc otwarci, obserwujcie swoich widzów tak samo, jak oni obserwują Was, a w subach Wam to wynagrodzą!

blog comments powered by Disqus
Jak Zostać Streamerem - Strumieniowanie Kartą Graficzną