PODPOWIEDZI:

Jak Zostać Streamerem - Strumieniowanie Kartą Graficzną

Jak Zostać Streamerem - Strumieniowanie Kartą Graficzną

Jak zostać streamerem? Od czego zacząć? Jak to się wszystko ustawia? Na te pytania odpowiemy w serii poradników poświęconych przyszłym i początkującym streamerom!

Jak zostać streamerem - przełóż strumieniowanie na kartę graficzną!

Ta odpowiedź padała już z mojej strony wiele razy, zarówno podczas strumyków z pomocą techniczną, jak i we wiadomościach kierowanych przez użytkowników na nasz fanpage. Uznałem więc, że zbiorę ten temat w jeden artykuł i przeprowadzę dla Was przegląd, który dowiedzie zbawczego dla procesora działania enkodera NVENC. Na początek jednak wytłumaczę Wam krok po kroku jak ustawić OBS, by ten z enkodera karty graficznej korzystał.

Jak zostać streamerem - ustawiamy OBS

Zacząć musimy od kwestii kompletnie trywialnej, czyli sprawdzenia prędkości naszego łącza internetowego. Priorytetem jest sprawdzenie prędkości wysyłania, jaką osiąga, bo to ona jest kluczowa dla początkującego streamera. Na jej podstawie wycenimy bitrate, na jaki może się zdecydować przy swojej transmisji. Sama zasada jest dość prosta, od średniej z wyniku naszego "Upload" odejmujemy 15% wartości, jako że bitrate nie jest stały i zdarzają się fluktuacje, na które chcemy być tym marginesem ubezpieczeni. Minimalny upload do prowadzenia strumyka w rozdzielczości 1280x720 to 2,5 Mbps, a do 1920x1080 potrzeba już co najmniej 3,6 Mbps.

jak zostać streamerem - bitrate w OBS

Jeżeli możecie dać więcej, to się nie krępujcie, bo w grach z większą ilością akcji i bardziej skomplikowaną grafiką poprawi to znacznie jakość obrazu, jako że enkoder NVIDIA NVENC Pascal "lubi" wyższy bitrate. Musicie też brać pod uwagę limity narzucone przez platformy, na jakich prowadzicie transmisje.

Zobacz też: Ranking kart graficznych

jak zostać streamerem - rozdzielczość w OBSPo ustaleniu bitrate musimy już tylko ustawić rozdzielczość, więc wystarczy zastosować się do tego, co pisałem wcześniej odnośnie prędkości łącza. Jeżeli Wasz bitrate jest wyższy niż 3600 to możecie spokojnie ustawiać stream na 1920x1080 przy 60 klatkach, bo NVIDIA NVENC Pascal właśnie na to Wam pozwala bez większego dociążenia procesora. Sama funkcjonalność strumieniowania pojawiła się w kartach od generacji Kepler, czyli od GTX 6XX w górę. Jeżeli macie większy monitor, a Wasze łącze nie pozwala na dobrą jakość w FullHD, to musicie sobie tą wartość przestawić na niższą.

jak zostać streamerem - ustawienie przeskalowania OBSCo do filtrów skalujących, to wybory mamy trzy, od najostrzejszego, do najbardziej rozmazanego, więc jeżeli musicie przeskalować, to polecam użyć opcji pierwszej, czyli Lanczos, bo to poprawi ogólną jakość obrazu. Bez skalowania możecie pozostać na najszybszym, bo różnice są niezauważalne. Jeżeli pomimo zastosowania NVIDIA NVENC Wasz procesor wciąż ma problemy z utrzymaniem obciążenia gry i OBS, obniżcie filtr skalujący do najszybszego, stracicie trochę jakości, ale unikniecie straconych klatek, które są znacznie bardziej irytujące dla widza.

Możliwości nowego enkodera NVENC Turing

Streamowanie kartą graficzną od NVIDIA weszło ostatnio na wyższy poziom. Otrzymaliśmy zarówno nową architekturę Turing, która radzi sobie świetnie ze streamem, jak i dużą aktualizację enkodera dla wszystkich kart graficznych od zielonych w OBS.

Microsoft też dorzucił się do poprawy nagrywania i streamowania w swoim systemie operacyjnym poprzez aktualizację, która pozwala w pełni wykorzystywać moc naszej karty NVIDIA bez jednoczesnego przeciążenia enkodera.

Wcześniej wbudowane w Windowsa nagrywanie oraz Game Mode negatywnie wpływały na funkcjonowanie enkodera sprzętowego od NVIDIA, co nakładało na nas przymus ręcznego ograniczania klatek w grach, choćby przez Rivatuner Statistics Server.

Wszystko przez zasadę działania wspomnianego Game Mode, które bezmyślnie ogranicza wszelkie aplikacje w tle, by dać dostęp do każdego możliwego zasobu sprzętowego grze.

Można śmiało powiedzieć, że ostatnie parę miesięcy było przepełnione dobrymi wiadomościami dla streamerów, co skłoniło mnie do stworzenia materiału wideo na ten temat.

Co więc konkretnie wniosła architektura Turing do streamowania? Przede wszystkim znacznie lepszą kompresję przy niższej przepływowości bitowej Waszych transmisji. Jeżeli macie niską prędkość wysyłania w swoich gniazdkach, to ta funkcja pozwoli przenieść sporo detalu do Waszych livów, co przy Pascalu i wcześniej nie było możliwe.

NVENC Turing vs NVENC Pascal 3500 bitrate

Przy premierze RTXa 2060 NVIDIA ogłosiła także bliską współpracę z twórcami OBS w celu usprawnienia streamowania ich oprogramowaniem. Efektem tego związku jest kompletna zmiana sposobu działania enkodera, który doczekał się iteracji określonej mianem „new”.

Przyniosła ona zmianę sposobu przekazywania klatek do enkodera w karcie graficznej. Wcześniej klatki trafiały z pamięci karty graficznej do pamięci RAM, a potem z powrotem do enkodera. Teraz RAM jest wyłączony z tego równania, wszystko dzieje się w obrębie karty, co zmniejsza zarówno obciążenie RAMu, jak i procesora.

Dostajemy też więcej FPS w grze, bo taki sposób odbija się mniej więcej o połowę mniej na wydajności w porównaniu do swojego poprzednika.

Co najlepsze, spora część kluczowych usprawnień znalazła swoją drogę w dół generacji kart graficznych od zielonych, po Keplera włącznie. Oznacza to, że nawet na nieco tańszych akceleratorach będziecie mogli odpalić transmisje w nowej szacie.

Oprócz ogólnych ulepszeń Turing przyniósł także parę dedykowanych funkcji w enkoderze. Pierwszą z nich jest Look-ahead, która przewiduje, ile potrzebujecie klatek-B w danym momencie. Opcja ta działa w ręcznie ograniczonym przez Was przedziale i świetnie sprawdza się przy bardziej statycznych grach, takich jak karcianki.

NVENC Turing W OBS

Co więc robi większa ilość klatek-B? Przede wszystkim poprawia znacznie jakość streama, ale kosztem wydajności i bitrate. Sam Look-ahead przez to kiepsko radzi sobie z dynamiczną rozgrywką, bo cały czas szafuje ilością klatek-B, co nie wygląda dobrze. Z ciekawostek, ta funkcja jest wsparta rdzeniami CUDA.

Psycho Visual Tuning jest drugą funkcją architektury, która dopasowuje dynamicznie wartość bitrate w zależności do tego, co dzieje się na ekranie. W efekcie ma ona zapobiec blurowania się bardziej wartkich scen poprzez chwilowe zwiększenie bitrate. Niezależnie od gry zostawiłbym tą funkcję włączoną.

Jak zostać streamerem - jakość kontra jakość

Wysoki bitrate, sprzęt za tysiące złotych, czy bajeranckie słuchawki nie są gwarantami sukcesu na deskach internetowego teatru. Przede wszystkim liczy się charyzma i kontakt z widzami, którzy na bieżąco komentują Wasze poczynania na chacie. Kamerka też jest miłym dodatkiem, bo pozwala na dopasowanie twarzy do głosu, co dla wielu oglądających jest niezwykle ważne i o co potrafią się gromko domagać. Bądźcie więc otwarci, obserwujcie swoich widzów tak samo, jak oni obserwują Was, a w subach Wam to wynagrodzą!

blog comments powered by Disqus
Jak Zostać Streamerem - Strumieniowanie Kartą Graficzną
Autor: Paweł Rudy