PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
5 cech, które powinna posiadać dobra lodówka

Szlifierki Kątowe – Podpowiadamy Jaką Szlifierkę Kątową Wybrać do Prac Domowych

  • Dodano: 2 lata, 4 miesiące temu
  • Ocena: (2) (0)
Szlifierki Kątowe – Podpowiadamy Jaką Szlifierkę Kątową Wybrać do Prac Domowych

Flex, diaks, boszka, gumówka, grajnerka – szlifierka kątowa wiele ma imion. Nie zmienia to faktu, że jest jednym z najpopularniejszych elektronarzędzi, jakie znajdziemy w wielu domach. Nadaje się do drobnych prac z metalem, drewnem, ceramiką czy betonem, można nią ciąć, piłować i szlifować, dlatego dobrze mieć ją pod ręką. Jaką szlifierkę kątową wybrać?

Średnica: 115 czy 125 mm

Na rynku możemy dostać szlifierki dostosowane do dwóch podobnych rozmiarów tarcz: 115 i 125 mm. Czy te 10 mm średnicy daje jakiekolwiek różnice? Trzeba przyznać uczciwie – raczej nie. W codziennym użytkowaniu z pewnością nie będzie to odczuwalne. Jaką więc wybrać? My skłaniamy się raczej ku szlifierce 125 mm, gdyż większość tarcz na rynku jest właśnie tej średnicy.

Moc

Moc polecanych szlifierek kątowych z rankingów waha się od 400W aż do 1200W. To, jakiej potrzebujemy, zależy głównie od zastosowania szlifierki. Do prostych, sporadycznych prac domowych wystarczy nam szlifierka o mocy 400 – 800W. Większa będzie absolutnie niepotrzebna, a dodatkowo zużyjemy nawet trzykrotnie mniej prądu. Jeśli potrzebujesz sprzęt do cięższych zadań i czeka Cię cięcie twardych materiałów, wybierz szlifierkę kątową z większym zapasem mocy, tj. 800-1200W.

Szlifierki kątowe 1

Regulacja prędkości

Nazwa szlifierki kątowej jest co najmniej myląca. Dużo częściej bowiem używa się jej do cięcia, niż do szlifowania. Nie nadaje się ona do precyzyjnego szlifowania powierzchni ze względu na konstrukcję i zbyt dużą prędkość obrotową (ok. 10000-11000 obr./min) Jest jednak rozwiązanie w postaci regulacji prędkości obrotowej. Dzięki niej możemy zmniejszyć obroty do np. 3000 obr./min. To zdecydowanie ułatwia precyzyjną pracę. Może się także przydać do cięcia i szlifowania materiałów, które szybko ulegają spaleniu.

Ergonomiczny uchwyt

Co ciekawe, jest to rzecz, na którą wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi. Szlifierka kątowa powinna mieć taki uchwyt, by swobodnie leżała nam w dłoni. Wiele prac wymaga przytrzymywania ciętego materiału, więc musimy mieć możliwość trzymania szlifierki jedną dłonią. Niektóre szlifierki są na to zbyt grube, bądź za krótkie. Kolejna ważna rzecz, to włącznik. Powinien być łatwy w obsłudze i znajdować się tuż pod kciukiem – na wypadek nagłego wyłączenia szlifierki.

Szlifierki kątowe 1

Akumulatorowa czy sieciowa?

Tradycyjne szlifierki kątowe podłączane są do prądu. Coraz częściej możemy spotkać szlifierki akumulatorowe, które nie wymagają od nas posiadania przedłużacza i umożliwiają użytkowanie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Modele czołowych producentów zasilane są takimi samymi akumulatorami jak inne elektronarzędzia, np. wiertarka lub wkrętarka, więc możesz je między sobą pożyczać. Wada szlifierek akumulatorowych? Wyższa cena.

Przekładnia

Duża moc silnika to nie wszystko. Musi być jeszcze sprawnie przekładana na ruch obrotowy tarczy.  Służy do tego przekładnia kątowa. Najlepiej, by była łożyskowana tocznie i posiadała kute zęby łukowe – są one lepsze, niż zęby proste. Od wytrzymałości przekładni zależy, czy szlifierka kątowa będzie nadawała się do ciężkich prac pod dużym obciążeniem.

Walizka

Walizka to jedynie dodatek i nie powinna być brana pod uwagę przy zakupie, jednak… czy na pewno? Przechowywanie szlifierki kątowej w zgrabnej walizce nie tylko ułatwi nam transport, ale i przedłuży życie elektronarzędzia. Szlifierka nie ulegnie zawilgoceniu lub zniszczeniu przez inne elementy skrzynki na narzędzia. Na walizkę z pewnością warto zwrócić uwagę.

Szlifierki kątowe 1

System łagodnego rozruchu

Silnik komutatorowy stosowany w szlifierkach zapewnia dużą moc, jednak ma pewną wadę – gwałtowny rozruch. Dla amatorów może to być spory problem i doprowadzić do wypuszczenia szlifierki z dłoni bądź nieopatrznego uszkodzenia materiału. System łagodnego rozruchu eliminuje ten problem. Pozwala też na bardziej precyzyjne szlifowanie.

Osłona

Praca szlifierką kątową bez osłony jest niedopuszczalna. Niestety, jest to dość częsty widok. Powodem może być to, że zmiana położenia osłony wymaga użycia narzędzi i jest dosyć kłopotliwa. Jeśli chcesz zapewnić sobie wygodną pracę, wybierz szlifierkę z systemem beznarzędziowego obracania osłony. Dotrzesz dzięki temu dostaniesz się do trudno dostępnych miejsc.

Nie wiesz, czy warto kupić szlifierkę kątową? Zapewniamy, że przyda się podczas każdego remontu w domu i użyjesz jej nie raz. Dotniesz nią wiele elementów począwszy od śrub, na cegłach kończąc.

blog comments powered by Disqus
Szlifierki Kątowe – Podpowiadamy Jaką Szlifierkę Kątową Wybrać do Prac Domowych
Autor: Szymon Sonik