PODPOWIEDZI:

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Nie daj się nabić w butelkę!

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Nie daj się nabić w butelkę!

Jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie? Jak uniknąć oszustów? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w tym poradniku, który pokaże Wam sposoby na rozpoznanie fałszywych sklepów internetowych, których jest teraz wysyp!

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy - system płatności

Najważniejszym etapem zamówienia w sklepie internetowym jest wybór sposobu dostawy i płatności. W tym miejscu najłatwiej też zauważyć pierwsze oznaki, że mamy do czynienia z fałszywym sprzedawcą, bo Ci najczęściej nie stosują żadnych pośredników, jak PayU, czy Przelewy24, tylko wymagają bezpośredniej wpłaty na konto bankowe. Do tego zwodzą też losowym tytułem przelewu, by pokazać kupującemu, że jest jakiś system, który takie wpłaty rejestruje i nie ma się o co martwić.

Masz wątpliwości odnośnie sklepu internetowego? Zadaj pytanie w komentarzu lub daj znać na naszej grupie na Facebook!

Weryfikacja przez pośrednika płatności

Dlaczego więc oszuści nie korzystają z pośredników? Głównie dlatego, że przed akceptacją danego sklepu jako partnera przeprowadzana jest weryfikacja, która ma potwierdzić, że sklep nie jest fałszywy. Tego procesu żaden nieprawdziwy sklep internetowy nie przejdzie, bo po zwykłym sprawdzeniu go w rejestrze płatników VAT, w którym być powinien, wyjdzie, że nabija ludzi w butelkę.

jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy - przelew bankowy

Pozostaje więc oparcie się jedynie o bezpośrednie przelewy na konto, więc jeżeli nie ma innej opcji płatności niż ta właśnie, powinniście w większości przypadków wycofać się z zamówienia i szukać produktów gdzieś indziej.

Rozpoznaj fake-sklep dzięki wpisowi w KRS

Są przypadki, w których legalne sklepy nie korzystają z pośredników przy płatnościach, bo są obecne na rynku tyle czasu, że ich klienci darzą je zaufaniem i opłacają faktury zwykłymi przelewami bez obaw. Jak więc sprawdzić, czy sklep internetowy nie jest oszustwem?

Fałszywy sklep internetowy - wpis w KRS

Najlepszą drogą jest wpisanie numeru NIP w Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), w którym znajdują się informacje o każdej działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Rzeczypospolitej Polski.

Adres siedziby i dane właściciela

W KRS bez problemu znajdziecie imię i nazwisko właściciela firmy oraz adres siedziby, który zgadzać się będzie z danymi podanymi do przelewu przy finalizacji zamówienia. Jeżeli występować będą jakieś różnice, to warto wstrzymać się z płatnością i wyruszyć dalej w poszukiwaniu upragnionego produktu, bo istnieje spora szansa, że właśnie trafiliście na fake-sklep.

jak rozpoznać fałszywy sklep - adres siedziby

Z ostatnich śledztw przeprowadzanych przez nas przy okazji informowania Was o fałszywych sklepach jak anlewik.eu, czy lowcyokazji.net, sprawdzenie wpisu w KRS pozwalało na odnalezienie nieprawidłowości takich jak nieistniejąca siedziba firmy, czy bardzo krótki staż działalności, który realistycznie wykluczał zebranie dużych stanów magazynowych, które oferowano.

Niezgodne dane do przelewu z wpisem w KRS

Mieliśmy też sytuację, w której nieprawdziwy sklep internetowy podszywał się pod wpis legalnego przedsiębiorcy, który prowadził zupełnie inną działalność, jednak tutaj i tak sprawa rozbiła się o różnice między danymi do przelewu, a tymi umieszczonymi w KRS. Zgadzał się adres, ale już nie osoba, więc mieliśmy pewność, że mamy do czynienia z oszustem.

Oszuści w Porównywarkach cen i reklamach w google!

Fałszywym sklepom, szczególnie przy początku działalności, udaje się na jakiś czas wykupić reklamy w wyszukiwarce Google, zwodząc przy tym bardzo niskimi cenami na popularne produkty. Nieświadomi niczego klienci, wychodzący z założenia, że tak poważna firma jak Google nie reklamowałaby oszustwa, dają się łatwo nabrać i składają zamówienia.

fałszywy sklep w reklamach google

Niestety, w tym przypadku wielkość Google działa na jego niekorzyść, bo zanim Ci zorientują się, że coś jest nie tak, to dla Wielu konsumentów już jest za późno. Weryfikacja reklam przeprowadzana jest na szybko i ze sporą opieszałością, bo najpewniej Google przerasta skala z jaką ma do czynienia, więc przez parę tygodni lewe sklepy mogą wisieć na pierwszej stronie w akompaniamencie prawdziwych sklepów, kusząc przy tym znacznie korzystniejszą ceną.

Lewe sklepy w porównywarkach cenowych

Następną pułapką, która wynika ze skuteczności reklam w Google, jest obecność fake-sklepów w porównywarkach cenowych. Niestety, ale te też działają automatycznie i posiłkują się bazą danych od Google, przez co bez żadnej weryfikacji wpuszczają oszustów na szczyty swoich list. Musicie więc być podwójnie czujni i zawsze stosować zasady opisanie w początkowych akapitach, bo ani Google, ani żadna porównywarka, nie są gwarantami przeprowadzanej przez Was transakcji. Po wejściu na sklep internetowy jesteście Panami własnego losu i ciąży na Was pełna odpowiedzialność za podjęte decyzje zakupowe.

Czy zamówienie za pobraniem w podejrzanym sklepie internetowym jest bezpieczne?

Nie, nie i jeszcze raz nie! Zamawiając za pobraniem nie macie opcji otwarcia paczki przed uiszczeniem zapłaty, co jest ustanowione w prawie przewozowym, bo firma kurierska odpowiada za stan przesyłki w trakcie transportu, a nie jej zawartość. Jeżeli więc przyjdzie Wam coś innego, to pieniądze i tak musicie odzyskiwać przez długi i uciążliwy proces reklamacji, który niekoniecznie zakończy się po Waszej myśli. Jeżeli więc po zastosowaniu początkowych kroków weryfikacji sklepu internetowego, opisanych w tym artykule, coś się nie zgadza, to gorąco polecam nie podejmować ryzyka!

Portale z opiniami o sklepach są łatwe do zmanipulowania!

Przeczesując Internet w poszukiwaniu opinii innych konsumentów o sklepach internetowych, w których chcemy zrobić zakupy, można łatwo natrafić na sławetne Opineo.pl, które na pierwszy rzut oka może wydawać się dobrym miejscem na uspokojenie swoich obaw. Nic bardziej mylnego!

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy - portale z opiniami

Takie portale zalewane są niezgodnymi z prawdą pozytywnymi opiniami, które mają na celu zmylenie potencjalnego klienta i zrobienie mu wody z mózgu. Najłatwiej lewe opinie poznać po nienagannej stylistyce, braku błędów i literówek, czy wreszcie ilości postępujących po sobie w krótkim czasie laurek. Niestety, ale najbezpieczniej jest zdać się jedynie na własny rozum i wychodzić z założenia, że wszystko co czytacie w opiniach jest brednią.

Zostałem oszukany przez sklep internetowy - Co robić?

Jeżeli zostaliście oszukani przez lewy sklep internetowy, to musicie przede wszystkim udać się na Policję i zgłosić popełnienie przestępstwa. 

Do zgłoszenia sprawy będziecie potrzebowali kompletu materiałów dowodowych i dokumentu potwierdzającego Waszą tożsamość. Przydadzą się Wam więc:

  1. Dowód osobisty / Paszport / Karta pobytu
  2. Wydruk potwierdzenia przelewu
  3. Zrzut ekranu z ofertą sklepu
  4. Zrzut ekranu z korespondencją mailową potwierdzającą złożone zamówienia

Po przedłożeniu tej dokumentacji funkcjonariusz pouczy Was o konsekwencjach, jakie grożą osobie, która składa fałszywe zeznania i zbierze od Was zeznania, które po ponownym przeczytaniu i weryfikacji będziecie mogli podpisać. Po tym pozostaje tylko czekać na rozwój sytuacji.

Dobrym pomysłem jest też zebranie osób poszkodowanych i wystosowanie pozwu zbiorowego, bo im większe pieniądze wejdą w postępowanie, tym będzie ono traktowane poważniej przez prokuraturę.

Czy zakupy w Internecie są bezpiecznie?

Czy zakupy w Internecie są bezpieczne? Moim zdaniem tak, choć po przeczytaniu tego artykułu możecie mieć zupełnie inne wrażenie. W tym całym szaleństwie trzeba jedynie zachować zimną krew by nie zostać oszukanym. Jak sami się przekonaliście, zweryfikowanie sklepu internetowego nie jest trudne, wystarczą tylko podstawowe informacje, które siłą rzeczy otrzymacie przy składaniu zamówienia, i numer NIP, który znajdziecie w regulaminie sklepu, czy wyszukiwarce Krajowego Rejestru Sądowego. Reszta to już kwestia połączenia faktów i podjęcia odpowiedniej decyzji. Mam nadzieję, że ten poradnik uchroni Was przed niepotrzebnym stresem związanym z zakupami w Internecie!

Co robić gdy oszuka Cię fałszywy Sklep Internetowy?

blog comments powered by Disqus
Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy? Nie daj się nabić w butelkę!
Autor: Paweł Rudy