PODPOWIEDZI:

Jak Rozmieścić Głośniki Kina Domowego? Wykorzystaj Potencjał Brzmienia!

Jak Rozmieścić Głośniki Kina Domowego? Wykorzystaj Potencjał Brzmienia!

Dobre kino domowe, to takie dbające zarówno o jakość dźwięku jak i obrazu. Dziś doradzamy Wam w tej pierwszej kwestii. Zastanawiacie się jakie i ile głośników wybrać? System 5.1, 7.1 czy inny? Wiecie jak odpowiednio ustawić głośniki kina domowego? Na te i inne pytania postaraliśmy się znaleźć dla Was odpowiedź.

Obraz i dźwięk – z tymi dwoma pojęciami kojarzy nam się hasło kino domowe. O ile kwestia ustawienia telewizora bądź rzutnika nie należy do najtrudniejszych, o tyle skuteczne rozstawienie głośników często staje się problematyczne. Radzimy jak, zwracając uwagę na kilka czynników, dobrze rozstawić kolumny w zestawie kina domowego.

Jakie kino domowe będzie najlepsze?

Mamy dwie drogi przy wyborze zestawu kina domowego. Możemy kupić gotowy produkt składający się z głośników i amplitunera, bądź samodzielnie skompletować odpowiadające indywidualnym preferencjom urządzenia. Pierwsza możliwość jest łatwiejsza, druga wymaga pewnego obycia z tematem.

Wybierz kino domowe dla siebie!

Istotna jest również wielkość zestawu nagłośnieniowego. W tym przypadku decyzję podejmiemy najczęściej zastanawiając się między systemem 5.1, bądź 7.1, chociaż nie tylko – o czym przeczytacie później. Wybór zależny będzie od zasobności naszego portfela, ale przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Nie warto decydować się na system 7.1, gdy nie będziemy mogli w pełni wykorzystać jego potencjału na małej przestrzeni.

WIĘCEJ O TYM, JAK WYBRAĆ DOBRY ZESTAW KINA DOMOWEGO>>>

Akustyka pomieszczenia

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie porady dotyczące rozmieszczenia głośników w pomieszczeniu będą uniwersalne. Wszystko zależy bowiem od możliwości akustycznych konkretnej przestrzeni, a te zawsze są w pewnym stopniu unikatowe. Wpływ na brzmienie może mieć m.in. rodzaj podłogi, meble ustawione wokół czy stolik będący ustawiony pomiędzy źródłem dźwięku a słuchaczem. Kształt pomieszczenia także wpłynie istotnie na odbijanie się dźwięku w danym miejscu. Stąd pamiętajmy o korekcie niektórych parametrów, jeśli nie będą one w pełni sprawdzały się w pokoju, w którym planujemy zamontować kino domowe.

Dodatkowo miejcie na względzie, że o ile w głośniki kino domowe jest wyposażone zawsze, o tyle w zależności od preferencji dochodzi również kilka innych urządzeń np. odtwarzacz Blu-ray, na które także trzeba znaleźć miejsce w pokoju.

PRZECZYTAJ JAK PODŁĄCZYĆ KINO DOMOWE DO TELEWIZORA>>>

Głośnik centralny i subwoofer

Te głośniki znajdą się najbliżej telewizora. Głośnik centralny powinniśmy ustawić bezpośrednio pod nim, tak by leżał na wprost słuchacza. Strumień dźwięku z tej kolumny ma najważniejszą rolę w przypadku np. oglądania filmów. Odpowiada za to – co w kwestii ścieżki audio – dzieje się na pierwszym planie. Stąd powinien być ustawiony dokładnie na środku by odpowiednio przekazywać dźwięk. Głośnik powinien stać mniej więcej na wysokości uszu.

Dobrze ustawione głośniki, to podstawa.

Położenie subwoofera nie jest określone aż tak precyzyjnie. Powinien on być z pewnością ustawiony z przodu zestawu, w miarę możliwości dość blisko głośnika centralnego – jednak niekoniecznie tuż przy nim. Ten głośnik odpowiada za niskie tony, które nie będą aż tak mocno zarysowane w przypadku frontowych kolumn. Stąd staje się niejako ich wsparciem, a specyfika basowego brzmienia pozwala na lekkie modyfikacje z jego ustawieniem. Odpowiednie ustawienie ma przede wszystkim wydobyć głębię niskich tonów. Z tego też powodu najlepiej ustawić go niżej, nawet na podłodze.

Kolumny frontowe

Jak sama nazwa wskazuje będą one uzupełnieniem tego, co widzimy z przodu. Lewy i prawy głośnik frontowy powinniśmy rozstawić w tej samej odległości od głośnika centralnego, po dwóch jego stronach. Kąt ich rozstawienia od środka zestawu to ok. 20-30 stopni, co oznacza wartość ok. 40-60 stopni w kącie pomiędzy dwoma frontowymi kolumnami, w zależności od specyfiki akustycznej danego pomieszczenia. Głośniki kierujemy oczywiście „do siebie” pod wspomnianym wyżej kątem. Te kolumny – podobnie jak centralna – ustawiamy na wysokości uszu.

Ranking kin domowych

Kino domowe firmy Samsung

Takie ustawienie głośników frontowych pozwoli uzyskać przestrzenne brzmienie. Dzięki temu będziemy mogli doświadczyć wielu wrażeń podczas seansów filmowych czy sportowych transmisji.

Głośniki tylne i surround

W zależności od systemu – 5.1 bądź 7.1 – po ukończeniu prac nad przodem zestawu, zostaną nam do rozstawienia dwa bądź cztery głośniki. Te powinniśmy zamontować nieco za miejscem z którego zdecydujemy się delektować atutami kina domowego – czyli za kanapą bądź fotelem. W przypadku mniejszego systemu – pozostałe dwa głośniki stawiamy tak, by kąt między nimi osiągnął od 90 do 110 stopni.

Jak ustawić zestaw głośników?

Większy zestaw, który posiada o dwie kolumny więcej, pozwala nam na dołożyć kolejne dwa urządzenia za plecami. Preferowany kąt to ok. 150 stopni względem siebie. Pamiętajcie by tych głośników nie stawiać zbyt blisko miejsca z którego będziecie oglądać film. Powinny znaleźć się w pobliżu ścian, na wysokości od 50 do 70cm nad wysokością uszu.

Kino domowe 2.1 – czy to ma sens?

Trzeba powiedzieć sobie wprost, że zestawy 5.1 i 7.1 pozwolą uzyskać świetną jakość brzmienia przestrzennego i dlatego powinny być preferowane przez większość użytkowników. Co jednak, gdy nie mamy zbyt dużo miejsca lub finanse nie pozwalają nam na tak rozbudowany system? Powiedzmy sobie wprost – kino domowe z nagłośnieniem 2.1 jest wówczas pewnym rozwiązaniem. Rozstawienie głośników wyglądać będzie podobnie. Z tym wyjątkiem, że nie będziemy mieli głośników tylnych. Mimo wszystko w małych pomieszczeniach jakość brzmienia powinna zadowolić, a do odsłuchu muzyki taki zestaw w zupełności wystarczy.

Jeśli chodzi o ilość głośników, to tak naprawdę można pokusić się również o inne zestawienia – np. bez głośnika basowego. Rozwiązania 2.0, 5.0 czy 7.0 są również dość popularne. Ciekawostką są schematy rozstawienia kina domowego w systemie 6.1 – z jednym głośnikiem tylnym, dwoma surround oraz frontem zgodnym z opisem w tym tekście. Jak zatem widać możliwości jest dość sporo, chociaż co do zasady schemat rozmieszczenia pozostaje bardzo do siebie zbliżony.

blog comments powered by Disqus
Jak Rozmieścić Głośniki Kina Domowego? Wykorzystaj Potencjał Brzmienia!