PODPOWIEDZI:

Jak Podłączyć Kino Domowe Do Telewizora i Innych Urządzeń?

Jak Podłączyć Kino Domowe Do Telewizora i Innych Urządzeń?

Zastanawiasz się nad tym jak podłączyć kino domowe do telewizora, by wszystko działało sprawnie? Pod uwagę musisz wziąć odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych urządzeń i wybrać odpowiednie kable. Dobre kino domowe, to bowiem coś więcej niż zlepek kilku elementów. Tu warto przemyśleć każdy ruch, a my podpowiadamy jak zabrać się za stworzenie własnej sali kinowej w swoim domu czy mieszkaniu.

Kino w domowym zaciszu? Brzmi pięknie. I wcale nie jest zarezerwowane tylko dla wybranych. Potrzebny będzie telewizor, nagłośnienie, odtwarzacz i kilka kabli – wydaje się to całkiem proste. W rzeczywistości zanim będziemy mogli cieszyć się z seansu we własnych czterech ścianach, czeka nas kilka schodów do pokonania. Radzimy Wam jak dobrze podłączyć kino domowe, by w pełni korzystać z jego możliwości.

Wybór dobrego kina domowego

Początkiem drogi jest zakup odpowiedniego sprzętu. W tym przypadku mamy możliwość wyboru gotowego zestawu kina domowego lub możemy złożyć go samodzielnie od podstaw. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Czołowi producenci sprzętu elektronicznego oferują nam pomoc przy wyborze opcji numer jeden. Na rynku znajdziemy zatem kino domowe Samsung, Sony czy LG. Takie rozwiązanie gwarantuje kompatybilność sprzętu, ponadto nie musimy tracić czasu na dopasowywaniu do siebie kolejnych elementów, co szczególnie dla laików może być dość problematyczne. Taki zestaw to zazwyczaj komplet kolumny + amplituner. Pamiętajmy zatem, że odtwarzacz i telewizor oraz okablowanie są dodatkowym wydatkiem.

Składanie zestawu od podstaw wymaga nieco większego rozeznania sprzętowego. Jednak pozwoli nam również na dostosowanie brzmienia do indywidualnych preferencji. Dla bardziej wymagających użytkowników, to kwestia kluczowa i są w stanie za takie udogodnienie więcej zapłacić.

JAK WYBRAĆ DOBRE KINO DOMOWE? WIĘCEJ W ARTYKULE!!!>>>

Rozstawienie głośników kina domowego

Po wyborze sprzętu pora na odpowiednie jego ustawienie. Na początek pójdą głośniki. Jeszcze przed zakupem musimy podjąć decyzję – wybieramy system 5.1? Czy 7.1? Może coś innego? W tym przypadku wpływ na decyzję będą miały względy finansowe, jak i ilość miejsca którym dysponujemy na odpowiednie rozstawienie urządzeń w pokoju. Do mniejszych pomieszczeń nie warto wybierać zestawu siedmiu głośników + subwoofer, gdyż nie spełnią one swojej roli. Mamy dużą przestrzeń i wystarczają ilość środków na system 7.1? W takim razie, to on będzie lepszy.

Dobre rozstawienie głośników, to połowa sukcesu

Głośnik centralny, a także frontowe kolumny powinny znaleźć się odpowiednio: pod ekranem, a także po lewej i prawej jego stronie. Tylne głośniki ustawiamy również po lewej i prawej stronie, w nieco dalszej odległości, jednak na tyle by dźwięk docierający z nich nadawał przestrzenne wrażenia. W przypadku systemu 7.1 kolumny surround będą ustawione pod nieco większym kątem - w pobliżu tylnych głośników.

Więcej o rozmieszczeniu głośników

Amplituner i odtwarzacz kina domowego

Miejsce na te urządzenia zapewne przygotujemy na półce pod telewizorem. Ważne by znajdowały się dość blisko siebie, bowiem będzie trzeba je ze sobą połączyć za pomocą kabla. Istotna jest również kwestia odpowiedniej cyrkulacji powietrza – szczególnie w przypadku amplitunera, który może się nagrzewać.

Taki system musimy również skomunikować z telewizorem – stąd nie dziwi, że półka bezpośrednio pod nim jest najlepszym rozwiązaniem. Tu warto również zwrócić uwagę na ilość wejść HDMI w naszym amplitunerze. Oczywiście – im więcej, tym lepiej. Bowiem odtwarzacz DVD/Blu-ray nie jest jedyną opcją uzupełnienia naszego centrum rozrywki. Równie dobrze możemy do zestawu kina domowego podłączyć konsolę do gier czy inne urządzenie. Istnieje możliwość zrobienia tego za pomocą kabli innych niż HDMI lub podłączając któreś urządzenie np. bezpośrednio do TV – jednak w takim wypadku musimy dokładnie rozeznać się w kwestii wymaganych kabli i dostępności określonych wejść w poszczególnych urządzeniach.

Sprawdź najlepsze amplitunery

Kino domowe będzie nie tylko gratką dla fanów kina, a także dla miłośników muzyki. Skoro mamy już dobre głośniki i amplituner – dlaczego z tego nie korzystać? Jeśli jednak zależy Wam na brzmieniu analogowych, to koniecznie zweryfikujcie czy amplituner posiada wejście phono. Bez niego podłączenie gramofonu będzie niemożliwe, a wszelkiego rodzaju próby obejścia tego problemu mają negatywny wpływ na uzyskaną jakość dźwięku.

Okablowanie kina domowego

Ostatni, ale bardzo ważny element podłączania zestawu. To właśnie kable połączą ze sobą poszczególne elementy i pozwolą cieszyć się z najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Jeśli chodzi o kolumny, to w zestawie powinniśmy znaleźć odpowiednią instrukcję podłączenia ich do amplitunera. Oznaczenie kolorystyczne znacznie ułatwi również sam proces podłączenia.

Sprawdź najlepsze zestawy kina domowego

Do podłączenia odtwarzacza bądź konsoli do amplitunera użyjemy kabla HDMI. Zapewni on najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Na samym końcu wyjściem HDMI Out, które także znajdziemy na naszym amplitunerze, powinniśmy połączyć się z telewizorem. W taki sposób połączony zestaw powinien zagwarantować skuteczne działanie. Pamiętajcie o tym żeby urządzenia, które chcecie połączyć z zestawem kolumn 5.1 bądź 7.1 podłączyć do amplitunera, a nie bezpośrednio do telewizora.

Ranking kin domowych

Bezprzewodowe kino domowe – jak uniknąć kabli

Jeśli nie mamy ochoty na plątanie się w kablach, to zawsze możemy wybrać zestaw bezprzewodowego kina domowego. To rozwiązanie z pewnością pozwoli zniwelować problem przewodów, które trzeba jakoś zagospodarować. Dodajmy od razu - zazwyczaj owa bezprzewodowość dotyczy tylnych kolumn, nie zaś całego zestawu. W tym przypadku sygnał dźwiękowy przekazują między sobą nadajnik i odbiornik.

Bezprzewodowa łączność w kinie domowym? Czemu nie!

Bezprzewodowe zestawy mogą być nieco droższe od tych standardowych i zazwyczaj oferowane kolumny nie będą należały do najmocniejszych, jednak w średniej wielkości pomieszczeniach – nie jest to złe rozwiązanie. Godne uwagi zestawy to m.in. Panasonic SC-BTT885EGSony BDV-N5200W czy Sony BDV-N7200W.

blog comments powered by Disqus
Jak Podłączyć Kino Domowe Do Telewizora i Innych Urządzeń?