PODPOWIEDZI:

Podkładki Pod Mysz - Która Wybrać Dla Gracza!

Podkładki Pod Mysz - Która Wybrać Dla Gracza!

Dla gracza bardzo ważna jest dobra myszka, jednak nawet najlepszy gryzoń nie jest w stanie dać z siebie wszystkiego, jeśli porusza się po nieodpowiedniej powierzchni. Dlatego warto zadbać o odpowiednią podkładkę. Kosztują one od kilkunastu, do nawet kilkuset złotych i wykonane są z różnych materiałów. W tym poradniku pomożemy Wam wybrać podkładkę idealną dla siebie.

Czym jest podkładka

Podkładka to nic innego, jak powierzchnia przeznaczona do poruszania się komputerowej myszki. Rodzajów podkładek jest bardzo wiele, różnią się także zdecydowanie wielkością i ceną. W tym poradniku przybliżymy Wam ten temat i pokażemy najlepsze podkładki pod myszkę.

Po co w ogóle podkładka?

Każda myszka posiada tzw. ślizgacze, czyli elementy umieszczone na spodzie myszki, zapewniające (jak sama nazwa mówi) ślizg myszki po powierzchni. Ślizgacze na ogól wykonane są z teflonu, lub podobnych materiałów, po to aby zapewnić płynny ruch myszki. Przy okazji ślizgacze w markowych myszkach są bardzo wytrzymałe, potrafią przebyć odległość równą 250 kilometrom, zanim się zetrą i przestaną nadawać do użytku.

Jednak mamy duży wpływ na to, jak szybko będą niezdatne do użycia. Jeśli używamy myszki na blacie biurka to jesteśmy bezlitośni dla ślizgaczy. Przyspieszamy ich ścieranie, przy okazji ruch myszki nie jest tak płynny jak być powinien. Na dodatek sensor myszki nie skanuje powierzchni tak dokładnie, jak na przeznaczonej do tego podkładce.

Dlatego warto wydać chociaż kilkanaście złotych i zaopatrzyć się w porządną podkładkę pod mysz, przedłużymy w ten sposób jej żywot.

Jaka podkładka będzie idealna?

Musicie najpierw zadać sobie kilka pytań:

  • Jakim budżetem dysponuję?
  • Jaki rodzaj myszki posiadam? Laserowa, czy optyczna?
  • Ile mam miejsca na biurku?
  • W jakiego typu gry najczęściej gram?
  • Z jakim gram DPI (rozdzielczość myszki)?
  • Jeśli sobie już na to odpowiemy, warto wiedzieć jeszcze kilka rzeczy.

Podkładki dzielą się na kilka kategorii, pomijając ich wielkość, dzielimy je na miękkie i twarde.

Podkładki miękkie

Dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, a także grubościach. Jeśli gramy na niskich wartościach DPI do 2000, potrzebujemy podkładki średniej lub dużej. Gracze używający DPI powyżej 2000 - 3000 mogą się zaopatrzyć w średnią lub małą podkładkę.

Podkładki takie mają ogromną zaletę, są bardzo łaskawe dla ślizgaczy myszki. Jednak zużywają się szybciej niż podkładki twarde, gdyż wykonane są z materiału. Większość z nich jest łatwa w czyszczeniu, jednak potrafią wchłaniać pot, co miejscowo może obniżyć ich sprawność.

Podkładki takie mogą być czarne lub kolorowe, występują na nich przeróżne obrazki, bywają także modele bez żadnych aplikacji.

miękka podkładka

miękka podkładka pod myszkę

Miękkie podkładki są idealne pod myszki laserowe, jednak także większość sensorów optycznych sobie na nich świetnie radzi, ale pod warunkiem, że taka podkładka jest w dobrym stanie.

Powierzchnie podkładek miękkich możemy dalej rozgraniczyć na speed i control, występują także podkładki hybrydowe, łączące w sobie cechy obu typów.

Steelseries QcK Mini- mała i tania podkładka wysokiej jakości. Wymiary to 250 x 210 mm, czarna podkładka wykonana z tkaniny, idealna do każdej myszki. Zdecydowanie polecam, jeśli nie chcecie dużo wydawać. Cena - ok. 24 zł.

Dostępna jest także większa wersja podkładki (270 x 320 mm) z wypasionej serii Steelseries Qck, kosztująca ok. 50 zł.

Steelseries Qck

wysokiej jakości podkładka

Logitech G240 Gaming - ultracienka podkładka najwyższej jakości, tylko 1 mm grubości. Wymiary 340 mm x 280 mm. Ciemna i jednolita powierzchnia zapewni grę na wysokim poziomie.

Logitech G240 Gaming

Hama uRAGE Low Sense - dobra i niedroga podkładka miękka. 300 x 350 x 3,5 mm. Kosztuje ok 50 zł i zapewnia dobry ślizg myszki, jak i znakomitą przyczepność do blatu biurka.

Hama uRAGE Low Sense

Tesoro Aegis - pięknie wykonana podkładka, dostępna w aż 4 rozmiarach, najmniejsza kosztuje ok. 30 zł i posiada wymiary 270 x 230 x 2,5 mm. Największy Aegis X4 to wydatek 70 zł, wymiary 440 x 370 x 4 mm.

Tesoro Aegis

Tt eSPORTS by Thermaltake Dasher - niewielka, gdyż jej rozmiary to 235 x 190 x 3 mm i taniapodkładka - ok. 30 zł. Za to świetnie wykonana i posiadająca przyjemną w dotyku powierzchnię.

Tt eSPORTS by Thermaltake Dasher

Tt eSPORTS by Thermaltake White Ra - moim zdaniem najlepsza podkładka od Thermaltake. Łączy w sobie szybkość i precyzję, przy tym jest spora i gruba 360 x 300 x 3 mm, zapewnia świetnie podparcie nadgarstka i pełną kontrolę nad myszką. Dostępna w kolorze czarnym i białym.

Tt eSPORTS by Thermaltake White Ra

Szybkość czy kontrola?

Powierzchnie typu Speed zapewniają myszce najlepszy ślizg, są bardzo gładkie. Co jest pożądane w szybkich grach, czyli strzelankach i grach sieciowych. Jeśli zależy nam na maksymalnie szybkich ruchach i reakcjach i chcemy miękką podkładkę, dobrze szukać takiej typu speed.

Podkładki Control są dla osób ceniących sobie precyzję, grających w gry nie aż tak dynamiczne, a wymagające dokładnych ruchów. Te powierzchnie na ogól posiadają specjalne, mikroskopijne tekstury i bywają chropowate.

Goliathusy to dla mnie najlepsze podkładki od firmy Razer. Występują z kilku wielkościach, w wersji speed i control.

Razer Goliathus Medium Control ma wymiary 355 mm x 254 mm i kosztuje ok 80 zł.

Razer Goliathus Speed Extended to monstrualnej wielkości podkładka za ok. 150 zł, jej wymiary to 920 x 294 x4 mm.

Razer Goliathus

Podkładki twarde

Wykonane mogą być z plastiku, aluminium, a nawet szkła. Naturalnie najtańsze są te plastikowe, jednak ceny porządnych podkładek twardych zaczynają się od 100 zł, a kończą na ok. 300 zł. Zaletą tego typu powierzchni jest praktycznie brak oporo, mysz ślizga się niesamowicie łatwo i lekko. Efekt pożądany w szybkich grach. Same podkładki są bardzo trwałe, te z plastiku mniej, jednak aluminiowe i szklane są prawie niezniszczalne.

Podkładki twarde są sztywne, dzięki czemu powierzchnia jest gładka i jednolita, sensory optyczne i laserowe pracują wtedy najdokładniej. Poza tym podkładki takie są na ogól czarne i bez obrazków. Nadają się świetnie dla graczy używających wysokich ustawień DPI myszki.

Minusów jest kilka, przede wszystkim są dużo mniej łaskawe dla ślizgaczy. a sama myszka pracuje dużo głośniej. Nie mamy także miękkiego podparcia dla nadgarstka, jak to ma miejsce w grubszych i większych podkładkach miękkich.

Hama uRAGE High Sense - dobra i przy okazji jedna z najtańszych na rynku plastikowych podkładek twardych. Kupimy ją już za jakieś 50 zł, zapewnia świetny ślizg myszki i posiada wymiary 352 x 228 x 4 mm.

Hama uRAGE High Sense

Tesoro Ancile to nowa podkładka twarda, wykonana z plastiku, cena ok. 100 zł, wymiary 340 x 250 x 4 mm.

Tesoro Ancile

Roccat Alumic - niesamowita podkładka z aluminiową podstawą, kryjącą w sobie dwie strony podkładki, typu speed oraz control. Kosztuje prawie 200 zł. Posiada żelową podpórkę pod nadgarstek. Wymiary 331 x 272 x 3mm.

Roccat Alumic

Razer Invicta - kolejna podkładka z aluminiową podstawą. kryje dwie podkładki, typu speed i control. Bardzo wytrzymała. 355 x 255 x 4,5 mm, koszt zakupu ponad 200 zł.

Razer Invicta

Razer Manticor - podkładka wykonana z najwyższej jakości aluminium, stosowanego w konstrukcjach lotniczych. 355 x 255 x 2,2 mm. Zapewnia niesamowity ślizg myszki, kosztuje prawie 200 zł. Model praktycznie niezniszczalny.

Razer Manticor

SteelSeries EXPERIENCE I-2 bk - podkładka z hartowanego szkła, prawie niezniszczalna. Kosztuje ok 180 zł. Zapewnia ultra ślizg myszki. Wymiary 300 x 250 x 4 mm.

Steelseries Experience i2 white

Podkładki hybrydowe

Podkładki hybrydowe nie są zbyt powszechne, jednak wielu graczy wybiera właśnie takiego typu powierzchnie. Na ogól taka podkładka jest droższa, jednak łączy w sobie cechy podkładek speed i control. Dzięki czemu nie musimy się zastanawiać, który typ podkładki będzie dla nas lepszy.

Steelseries Dex - to podkładka hybrydowa znanego producenta. Cechuje się niezwykle solidnym wykonaniem, zgrzewane na gorąco warstwy zapewniają jej niesamowitą wytrzymałość. Dex to produkt w pełni woodpodporny, wyczyścimy ją łatwo pod bieżącą wodą. Bardzo dobrzy trzyma się podłoża i zapewnia dobre podparcie dla nadgarstka. Podkładka ma zapewnić najniższy poziom tarcia, specjalnie ukształtowana nawierzchnia, składająca się z mnóstwa mikroskopijnych wypustek w kształcie sześciokątów, redukuje liczbę punktów stycznych myszy z podkładką. Czyli uzyskujemy charakterystykę podkładki typu speed, jednocześnie te mikroteksturowania i czarny kolor podkładki zapewniają maksymalnie dokładne śledzenie powierzchni przez sensor i kontrolę nad ruchami myszki.

Wymiary Steelseries Dex: 320 x 270 x 2 mm.

Steelseries Dex

Podkładka Sukcesu!

Od wielu lat przekonuję każdego gracza, lub po prostu użytkownika komputera, że podkładka pod mysz jest niezwykle ważna. Wiele osób twierdzi, że mają świetne wyniki w grach i ich myszka pracuje dobrze bez podkładki. Do czasu aż nie przetestują dobrej podkładki.

Kupujemy często myszki kosztujące po 200 - 300 zł, dlaczego więc szczędzić na podkładkę? Może ona nam posłużyć tyle samo co myszka.

Przy okazji grać będzie nam się wygodniej, sensor będzie pracował dokładniej, a nasze ruchy będą bardziej płynne.

Mam nadzieję, że nasz poradnik pomógł Wam wybrać dla siebie odpowiednią podkładkę pod mysz, pomimo ogromnej ilości podkładek na rynku, myślę że każdy znajdzie ideał.

Na koniec zapraszamy także na nasz poradnik w formie filmowej! :)

blog comments powered by Disqus
Podkładki Pod Mysz - Która Wybrać Dla Gracza!