Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

Lubicie chodzić do kina? Tak, nie? A może chcesz mieć kino w domu? Wbrew pozorom, nie trzeba wcale aż takiej wielkiej kwoty, aby nawet podczas oglądania wiadomości, lub ulubionego serialu czuć się jak na sali kinowej. Jeżeli oglądanie telewizji w złej jakości to dla Was męka, mamy dla Was rozwiązanie. Kino domowe zaspokoi Wasze potrzeby doznań audio-wizualnych. Podpowiadamy na co należy zwracać uwagę przy wyborze najlepszego sprzętu do sali telewizyjnej lub salonu.

Z czego składa się kino domowe?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w zasadzie jest kino domowe i z jakich elementów się składa. Jeżeli się tego dowiemy, wybór stanie się odrobinę prostszy. 
Kino domowe to nie pojedyncze urządzenie, które zawiera w sobie wszystkie potrzebne funkcje umożliwiające nam cieszenie się wysokiej jakości obrazem i dziwakiem. To zestaw składający się z kilku elementów. Znajdziemy w nim najczęściej odtwarzacz Blu-Ray/ DVD, amplituner lub wzmacniacz i zestaw głośników, najlepiej w systemie nie mniejszym niż 5.1, są też oczywiście kable.
Do takiego zestawu należy jeszcze dobrać dobrej jakości telewizor, lub projektor multimedialny, który pozwoli cieszyć się wrażeniami niczym prosto z sali kinowej. Telewizorom poświęciliśmy jednak osobny artykuł. 

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!
Poszczególne elementy kina domowego można dobrać samemu, można również skorzystać z gotowych zestawów. Czym się od siebie różnią? Gotowe zestawy są skierowane do odbiorców, którzy nie chcą poświęcić czasu (lub go po prostu nie mają) na szukanie osobnych elementów. W skład takiego zestawu wchodzi odtwarzacz DVD lub Blu-Ray, amplituner z wbudowanym wzmacniaczem i dekoderami poszczególnych formatów dźwięku oraz zestaw głośników w systemie 2.1, 5.0, 5.1 lub 7.1. Takie gotowe zestawy mają swoje plusy – są znacznie tańsze, mają jednak poważne wady – nie oferują zadowalającej jakości dziwaku i obrazu, nawet biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę. Z tego też powodu skupmy się na każdym elemencie kina domowego z osobna. Może wybierające je poświęcimy trochę więcej czasu, ale będziemy mieć pewność, że jakość dźwięku i obrazu będzie na wysokim poziomie.

Zobacz Ranking Kin Domowych >>

Odtwarzacz DVD/Blu-Ray

To mózg naszego kina domowego. To właśnie odtwarzacz jest odpowiedzialny za przetwarzanie zarówno obrazu jak i ścieżki dźwiękowej. Odtwarzacz powinien zapewniać odczyt różnych formatów płyt i kart pamięci. 
Dziś istnieje możliwość zastąpienia tradycyjnego odtwarzacza, odtwarzaczem sieciowym, który nie pozwoli nam na otworzenie płyt, ale da możliwość odtwarzania plików z zasobów sieci. Najczęściej wyposażony jest w szybkie porty przesyłu danych, takie jak jak USB 3.0 czy eSATA pozwalające na podłączenie zewnętrznego nośnika danych. Niektóre modele mają dodatkowo możliwość zapisu filmów oglądanych w telewizji bezpośrednio na dysk, lub też korzystania z zasobów VOD – internetowych wypożyczalni. Taki odtwarzacz jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wolą trzymać muzykę i filmy w sieci lub na dysku, zamiast na półce. 

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

Amplituner

Amplituner to serce naszego kina domowego. Jest to wzmacniacz połączony z tunerem, czyli odbiornikiem radiowym. To tutaj znajdują się wszystkie dekodery dźwięku i procesory, które odpowiadają za jego rozkodowanie i rozprowadzenie po głośnikach. Wiele z najnowszych modeli pozwala również na podłączenie konsoli do gier czy nawet komputera, co daje nam wiele dodatkowych możliwości.


Amplitunerowi należy poświęcić najwięcej czasu, ponieważ jest to najważniejszy element zestawu kina domowego. Jeżeli zostanie źle dobrany, nawet najlepsze głośniki nie zagrają chociażby znośnie. Na co należy zwrócić uwagę?
Ważna jest liczba obsługiwanych kanałów. Od niej zależy, ile maksymalnie głośników może zostać podłączonych do zestawu. Najczęściej spotykane to 5.1 oraz 7.1. Są to zestawy oferujące najlepszy dźwięk przestrzenny
Moc wyjściowa to kolejny parametr, który musimy wziąć pod uwagę przed zakupem amplitunera. Optymalna moc to od 100 do 150 W na jeden kanał. Przy czym w przypadku mniejszych pomieszczeń, lepsze będą niższe wartości. 
Ważną rzeczą jest także liczba formatów dźwięku, który nasz amplituner może dekodować. Oczywiście im więcej, tym lepiej.

Głośniki

Głośniki odpowiadają za rozprowadzanie dziwaku po pomieszczeniu. Najlepiej zainwestować w głośniki przestrzenne. Tylko, na którą konfigurację najlepiej się zdecydować? 5.1 a może 7.1? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytania – czy mamy wystarczająco miejsca na zestaw 7 głośników i subwoofer i czy dysponujemy wystarczającym zasobem pieniędzy? Jeżeli obydwie odpowiedzi są twierdzące, celujmy w większy zestaw. Najpierw upewnijmy się jednak czy amplituner obsługuje taki format.
Trzeba także zwrócić uwagę z jakiego materiału został zrobione nasze głośniki. Oczywiście najlepsze i najczystsze brzmienie odda drewno. Za wykonaniem idzie jednak cena


42" Telewizory już od 1190zł

Nasz zestaw będzie służył prawdopodobnie nie tylko do oglądania filmów. Jeśli kino domowe ma być uniwersalne i ma pozwalać na słuchanie muzyki w dobrej jakości, warto żeby każda z kolumn głównych była tego samego rozmiaru. W innym przypadku, zaleca się by głośniki znajdujące się przodu oraz pośrodku były większe od tych umieszczonych z tyłu.

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

Kable

O ile odtwarzacz przyrównaliśmy do mózgu, a amplituner do serca kina domowego, kable są układem krwionośnym. Pomimo panującej opinii, są one równie ważne co wszystkie pozostałe elementy. Jeżeli oszczędzimy na nich, jakość dźwięku będzie płytka i niskiej jakości. 
Na rynku mamy kable miedziane. Najczystsza postać miedzi jest oznaczona symbolem 6N, najbardziej zanieczyszczona 3N. Lepszym wyjściem, jednak nieco droższym, będą kable ze srebra. A najlepszej jakości dźwięk uzyskamy jeżeli zainwestujemy w kable złote, lub platyny. Są one jednak najdroższe.

 Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

Największą trudnością przy kupnie kina domowego jest to, że zestaw składa się z wielu elementów. Trzeba dokładnie sprawdzić czy wszystkie z nich będą do siebie pasować. Oczywiście można zakupić gotowy zestaw, ale ten może nie spełnić naszych oczekiwań, tym bardziej, że elementy w gotowych zestawach są często wątpliwej jakości. Przy wyborze z pewnością pomoże przygotowany przez nasz ranking najchętniej kupowanych produktów w danej kategorii. 

Dowiedz się więcej o kinach domowych na naszym Forum >>

Jakie kina domowe są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu kin domowych z 6/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Sony BDV-E2100 Sony BDV-E2100 Tu kupisz najtaniej!
2Philips HTB3270/12 Philips HTB3270/12 Tu kupisz najtaniej!
3Panasonic SC-BTT405EG9 Panasonic SC-BTT405EG9 Tu kupisz najtaniej!
4LG LHB625 LG LHB625 Tu kupisz najtaniej!
5Samsung HT-J4500 Samsung HT-J4500 Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 5 Kin Domowych do 1000 zł - Najlepsze Budżetowe Propozycje!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more