PODPOWIEDZI:

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

Myśleliście o tym jak wybrać dobre kino domowe? Które jego podzespoły mają największe znaczenie? W zestawie muszą znaleźć się dobre głośniki, kino domowe to również amplituner i odtwarzacz. Ponadto opcji rozbudowy domowego centrum rozgrywki audiowizualnej jest o wiele więcej. Na co zwrócić uwagę - o tym przeczytacie w poradniku Videotestów.

Z czego składa się kino domowe?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym w zasadzie jest kino domowe i z jakich elementów się składa. Jeżeli się tego dowiemy, wybór stanie się odrobinę prostszy. Kino domowe to nie pojedyncze urządzenie, które zawiera w sobie wszystkie potrzebne funkcje, umożliwiające nam cieszenie się wysokiej jakości obrazu i dźwięku. To zestaw składający się z kilku elementów. Znajdziemy w nim najczęściej odtwarzacz Blu-Ray/ DVD, amplituner lub wzmacniacz i zestaw głośników, najlepiej w systemie nie mniejszym niż 5.1, są też oczywiście kable. Do takiego zestawu należy jeszcze dobrać dobrej jakości telewizor lub projektor multimedialny, który pozwoli cieszyć się wrażeniami niczym prosto z sali kinowej.

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!
Poszczególne elementy kina domowego można dobrać samemu, można również skorzystać z gotowych zestawów. Czym się od siebie różnią? Gotowe zestawy są skierowane do odbiorców, którzy nie chcą poświęcić czasu (lub go po prostu nie mają) na szukanie osobnych elementów. W skład takiego zestawu wchodzi odtwarzacz DVD lub Blu-Ray, amplituner z wbudowanym wzmacniaczem i dekoderami poszczególnych formatów dźwięku oraz zestaw głośników w systemie 2.1, 5.0, 5.1 lub 7.1. Takie gotowe zestawy mają swoje plusy – są znacznie tańsze, mają jednak poważne wady – nie oferują zadowalającej jakości dziwaku i obrazu, nawet biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę. Z tego też powodu skupmy się na każdym elemencie kina domowego z osobna. Może wybierające je poświęcimy trochę więcej czasu, ale będziemy mieć pewność, że jakość dźwięku i obrazu będzie na wysokim poziomie.

Odtwarzacz DVD/Blu-Ray kina domowego

To mózg naszego kina domowego. To właśnie odtwarzacz jest odpowiedzialny za przetwarzanie zarówno obrazu jak i ścieżki dźwiękowej. Odtwarzacz powinien zapewniać odczyt różnych formatów płyt i kart pamięci. Dziś istnieje możliwość zastąpienia tradycyjnego odtwarzacza odtwarzaczem sieciowym, który nie pozwoli nam na otworzenie płyt, ale da możliwość odtwarzania plików z zasobów sieci. Najczęściej wyposażony jest w szybkie porty przesyłu danych, takie jak jak USB 3.0 czy eSATA, pozwalające na podłączenie zewnętrznego nośnika danych. Niektóre modele mają dodatkowo możliwość zapisu filmów oglądanych w telewizji bezpośrednio na dysk, lub też korzystania z zasobów VOD – internetowych wypożyczalni. Taki odtwarzacz jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wolą trzymać muzykę i filmy w sieci lub na dysku, zamiast na półce.

Poza zestawem kina domowego - warto mieć dobry telewizor

Amplituner kina domowego

Amplituner to serce kina domowego. Jest to wzmacniacz połączony z tunerem, czyli odbiornikiem radiowym. To tutaj znajdują się wszystkie dekodery dźwięku i procesory, które odpowiadają za jego rozkodowanie i rozprowadzenie po głośnikach. Wiele z najnowszych modeli pozwala również na podłączenie konsoli do gier czy nawet komputera, co daje nam wiele dodatkowych możliwości.

Amplituner - serce kina domowego
Amplitunerowi należy poświęcić najwięcej czasu, ponieważ jest to najważniejszy element zestawu kina domowego. Jeżeli zostanie źle dobrany, nawet najlepsze głośniki nie zagrają chociażby znośnie. Na co należy zwrócić uwagę? Ważna jest liczba obsługiwanych kanałów. Od niej zależy, ile maksymalnie głośników może zostać podłączonych do zestawu. Najczęściej spotykane to 5.1 oraz 7.1. Są to zestawy oferujące najlepszy dźwięk przestrzenny. Moc wyjściowa to kolejny parametr, który musimy wziąć pod uwagę przed zakupem amplitunera. Optymalna moc to od 100 do 150 W na jeden kanał. Przy czym w przypadku mniejszych pomieszczeń, lepsze będą niższe wartości. Ważną rzeczą jest także liczba formatów dźwięku, który nasz amplituner może dekodować. Oczywiście im więcej, tym lepiej.

Głośniki kina domowego

Głośniki odpowiadają za rozprowadzanie dźwięku po pomieszczeniu. Najlepiej zainwestować w głośniki przestrzenne. Tylko, na którą konfigurację najlepiej się zdecydować? 5.1 a może 7.1? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytania – czy mamy wystarczająco miejsca na zestaw 7 głośników i subwoofer i czy dysponujemy wystarczającym zasobem pieniędzy? Jeżeli obydwie odpowiedzi są twierdzące, celujmy w większy zestaw. Upewnijmy się również czy amplituner obsługuje taki format. Nasz zestaw będzie służył prawdopodobnie nie tylko do oglądania filmów. Jeśli kino domowe ma być uniwersalne i ma pozwalać na słuchanie muzyki w dobrej jakości, warto żeby każda z kolumn głównych była tego samego rozmiaru. W innym przypadku, zaleca się by głośniki znajdujące się przodu oraz pośrodku były większe od tych umieszczonych z tyłu. Koniecznie dowiedzcie się jak dobrze rozmieścić głośniki kina domowego.

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

W kwestii nagłośnienia możemy zadać sobie również pytanie co będzie lepsze? Soundbar czy kino domowe? Co do drugiej kategorii - jak sami możecie zauważyć - musimy liczyć się ze sporą ilością elementów i dlatego duże zestawy słabo sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Przewagą soundbaru są mniejsze gabaryty, które nie przeszkadzają w uzyskaniu przestrzennego brzmienia. Oczywiście jest ono mniej barwne niż zestaw kolumn 5.1, czy 7.1 - ale jest pewną alternatywą.

Kable do kina domowego

O ile odtwarzacz przyrównaliśmy do mózgu, a amplituner do serca kina domowego, kable są układem krwionośnym. Są one równie ważne co wszystkie pozostałe elementy. Jeżeli oszczędzimy na nich, jakość dźwięku będzie płytka i niskiej jakości. Na rynku mamy kable miedziane. Najczystsza postać miedzi jest oznaczona symbolem 6N, najbardziej zanieczyszczona 3N. Lepszym wyjściem, jednak nieco droższym, będą kable ze srebra. A najlepszej jakości dźwięk uzyskamy jeżeli zainwestujemy w kable złote, lub platyny. Są one jednak najdroższe. Pamiętajmy również o tym, że do połączenia ze sobą odtwarzacza, amplitunera i telewizora będziemy potrzebowali dobrej jakości kabli HDMI lub - jeśli nie dysponujemy wystarczającą liczbą złącz - kable optyczne.

Producenci oferują również zestawy z bezprzewodową łącznością kolumn, zazwyczaj tylnych. Jeśli chcemy pozbyć się dodatkowych przewodów - to również ciekawe rozwiązanie, choć również mogące wpłynąć na stan naszego portfela.

Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!

Największą trudnością przy kupnie kina domowego jest to, że zestaw składa się z wielu elementów. Trzeba dokładnie sprawdzić czy wszystkie z nich będą do siebie pasować. Ważne jest również by odpowiednio połączyć ze sobą poszczególne urządzenia audio/wideo.

blog comments powered by Disqus
Jakie Kino Domowe Wybrać – Pomagamy w Najlepszym Zakupie!