PODPOWIEDZI:

Keyboard czy Syntezator - Co wybrać? Jakie są różnice?

Keyboard czy Syntezator - Co wybrać? Jakie są różnice?

Co warto kupić - syntezator czy keyboard? Jeśli chcecie kupić dobry instrument klawiszowy, to warto sprawdzić różnice między tymi urządzeniami. Inaczej bowiem wybierzemy instrument do nauki gry, a inaczej dobry syntezator do tworzenia muzyki. Podstawowe wady i zalety obu produktów opisaliśmy w artykule.

Jesteście na początku swojej muzycznej przygody? Może działacie już od pewnego czasu i chcecie poszerzyć swój zestaw sprzętu? Ten poradnik ma przybliżyć Wam różnice, a także wady i zalety dwóch urządzeń. Keyboard i syntezator – to instrumenty, które z pewnością oferują wiele możliwości dźwiękowych. Pozwalają na wzbogacenie swojego producenckiego repertuaru, a także otwierają zupełnie nowe horyzonty przy tworzeniu muzyki. Kiedy warto zdecydować się na jedno z nich? Być może trzeba zaopatrzyć się w oba? Sprawdźcie poradnik Videotestów.

Keyboard czy Syntezator – różnice

Chociaż na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, to keyboardy i syntezatory znacząco się od siebie różnią. Te pierwsze są trochę łatwiejsze w obsłudze. Z pomocą takiego instrumentu klawiszowego możemy nauczyć się podstaw gry, stawiać pierwsze kroki w muzyce. Keyboard sprawdzi się również jako „jednoosobowa orkiestra”. Dzięki bankom brzmień i funkcji akompaniamentu może służyć jako kompletny instrument przy występach estradowych (kojarzycie weselne duety – keyboardzista + wokalista?). Oczywiście keyboard pozwoli także na skomponowanie czegoś własnego, jednak próżno szukać tu możliwości do puszczenia wodzy fantazji i wykreowania własnego brzmienia.

Keyboard Roland

Z kolei syntezatory są bardziej skomplikowanymi, i wymagającymi więcej pojęcia urządzeniami. Ich podstawowa przewaga – z punktu widzenia muzyka – to możliwość kreowania własnych brzmień. Możemy bowiem wyjść o wiele dalej niż wbudowany bank dźwięków. Praktycznie każdy z nich da się dowolnie ustawiać, podkręcać i dostosowywać do własnych potrzeb. Kreatywność jest tu jedyną granicą. Mówiąc bardziej obrazowo, to syntezatory są instrumentem w pełni programowalnych i pozwalającym stworzyć coś zupełnie nowego. Często wykraczają poza ramy instrumentu klawiszowego. Natomiast keyboard jest raczej klawiaturą sterującą dającą możliwość odtworzenia w wymyślonej sekwencji z góry narzuconych brzmień.

Warto też dodać, że keyboardy najczęściej oferują nam wbudowany głośnik i kilka określonych opcji sterowania. Syntezatory z kolei wymagają raczej zewnętrznych kolumn, ale za to ilość funkcji jest tu o wiele większa.

Dla kogo Keyboard, a dla kogo Syntezator?

Mając już wiedzę na temat różnić – a tych jest w gruncie rzeczy więcej niż cech wspólnych – łatwiej odpowiedzieć na pytanie: co wybrać? Keyboard, to dobre rozwiązanie do grania na żywo. Możliwość użytkowania takiego sprzętu jako kontrolera MIDI dodatkowo otwiera więcej opcji podczas występów. Keyboard sprawdzi się także do nauki, czy tworzenia prostych kompozycji. Zatem jest to wyjście idealne dla hobbystów i amatorów, którzy mają ochotę spróbować swoich sił na instrumencie klawiszowym. W rękach profesjonalistów keyboard także znajdzie swoje zastosowanie, jednak bardziej przy odtwórczym graniu niż komponowaniu nowych rzeczy.

Syntezator Korg

Syntezator natomiast trafi do muzyków. Szczególnie tych pasjonujących się elektroniką. Dźwięki wygenerowane przez taki instrument mogą znacząco wzbogacić repertuar zespołów, a także być głównym narzędziem w rękach producentów muzycznych. Syntezatory raczej nie są polecane laikom i początkującym. No i są przeważnie droższym wyborem niż keyboard.

Jak wybrać dobry Keyboard?

Wybierając keyboard musimy zacząć od ustalenia do czego będzie nam służył. Jeśli chcemy się uczyć, to warto wybrać keyboard dla początkujących z funkcjami dedykowanymi nauce gry na instrumencie klawiszowym. Podświetlane klawisze, wbudowany system lekcji będą tu strzałem w dziesiątkę.

Jeśli wybieramy instrument estradowy, to warto kupić model oferujący ułatwienia w tym kierunku. Programowalne gałki i przyciski live control, funkcja podłączenia pedałów nożnych czy czytnik USB oraz możliwość połączenia z urządzeniami zewnętrznymi. Z pewnością wobec takich udogodnień trudno przejść obojętnie.

Keyboard Yamaha

Jeśli szukacie dla siebie odpowiedniego keyboardu, to sprawdźcie ranking keyboardów od Videotestów – tam znajdziecie zarówno propozycje dla amatorów, hobbystów jak i profesjonalnych muzyków.

Jak wybrać dobry Syntezator?

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnorodnych syntezatorów. Można zadać pytanie po co ich aż tyle – w końcu na komputerze za pomocą odpowiednich programów jesteśmy w stanie stworzyć niemal każdy dźwięk od podstaw, a jeśli mamy potrzebę „czucia” instrumentu możemy po prostu kupić klawiaturę sterującą lub inny kontroler muzyczny. Otóż dlatego też producenci cały czas prześcigają się w produkcji nowych urządzeń, bo każde z nich ma określone parametry. Głębia, specyficzny „brud” czy inne aspekty – to działa na miłośników kręcenia potencjometrem i analogowego grania.

Stąd na pytanie jak wybrać syntezator nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od kwestii „jakiego brzmienia szukam”. To kwestia jak najbardziej indywidualnych potrzeb.

Syntezator Roland

Co jednak powinien posiadać każdy syntezator? Z pewnością nie musi mieć klawiatury. Jeśli jesteście zwolennikami padów, to jak najbardziej są one równie funkcjonalne – zawsze możecie również dokupić klawiaturę sterującą. Możliwości modulacji, dostęp do generatora szumów, spora ilość efektów – to wszystko przemawia „za” danym modelem. Syntezatory są na tyle ciekawymi urządzeniami, że nie zawsze nowszy (w sensie bycia nieużywanym, a także w kwestii daty produkcji) model musi być lepszy. Czasem leciwe sprzęty z drugiej ręki mające kilkanaście lat na karku mogą zapewnić lepsze brzmienie niż błyszczący produkt prosto z półki.

Podsumowanie – Keyboard czy Syntezator? Co Wybrać?

Przyrównując te dwa instrumenty do świata gier. Syntezator może być pełnokrwistym symulatorem, a keyboard to bardziej arcadówka. Jednak nie znaczy to, że keyboardy są tylko dziecięcą zabawką. To kompletne instrumenty mające swoje mocne strony. Ich uniwersalność imponuje, a jednym „klawiszem” spokojnie można obdzielić muzyka estradowego, producenta i amatora zaczynającego naukę. Syntezator, to już nieco wyższa półka. Tu warto mieć jasno sprecyzowane potrzeby i odpowiednio dobrać wymarzony sprzęt. Na pierwszy ogień zdecydowanie można polecić keyboard – jest tańszy i poprowadzi nas na początku drogi. Jeśli chcemy jednak być muzykiem pełną gębą – prędzej czy później kupimy dobry syntezator.

blog comments powered by Disqus
Keyboard czy Syntezator - Co wybrać? Jakie są różnice?