PODPOWIEDZI:

Wiemy już wszystko o iOS 12 - Raport po konferencji WWDC 2018

Wiemy już wszystko o iOS 12 - Raport po konferencji WWDC 2018

Mamy za sobą pierwsza wystąpienia Apple na tegorocznej konferencji WWDC. Zgodnie z oczekiwaniami zapowiedziano i zaprezentowano system iOS 12. Oprócz tego pojawiły się pierwsze informacje odnośnie nowego systemu Mojave.

Apple rozpoczęło konferencję od prezentacji chyba najbardziej oczekiwanego elementu układanki - systemu iOS 12. Na początku nawiązywano do poprzednich wersji systemu, mocno podkreślano też, że aktualizacja jest darmowa. Nie zabrakło również drobnych uszczypliwości względem konkurencji - Apple pochwaliło się statystykami. Według nich, 81% wszystkich urządzeń Apple korzysta z najnowszej wersji systemu. Liczba ta drastycznie maleje, jeśli spojrzymy na Androida… zaledwie 6%. Co więcej, Apple nie omieszkało pochwalić się, że 95% użytkowników było zadowolonych z pracy na systemie iOS 11. Tak jak głosiły plotki, na WWDC 2018 nie zobaczyliśmy żadnego nowego sprzętu.

Apple iOS 12

Tak jak spodziewaliśmy się od dłuższego czasu, aktualizacja do iOS 12 będzie w głównej mierze nastawiona na poprawę wydajności urządzeń. Padły pierwsze liczby - urządzenia na najnowszym systemie będą do 40% szybciej otwierały aplikacje, do 50% szybciej otwierały klawiaturę oraz do 70% uruchamiały aparat. Przyśpieszone zostaną również animacje.

Urządzenia będą działały szybciej na iOS 12.

Zaprezentowano również nowy ARKit 2.0, dzięki któremu np. zmierzymy przedmioty znajdujące się przed kamerą urządzenia. Z tej technologii będziemy mogli również skorzystać w trybie “multiplayer”.

Nowy ARKit 2.0 od Apple.

Swoje odświeżenie otrzymały również Zdjęcia, które będą teraz przyjemniejsze w użytkowaniu. Pojawiła się zakładka “Dla Ciebie”, w której prawdopodobnie pojawią się wspomnienia, przypomnienia czy podpowiedzi. Cała aplikacja będzie jeszcze inteligentniejsza, będzie lepiej rozpoznawać twarze, przedmioty czy krajobrazy. Dodatkowo, w iOS 12 będziemy mogli udostępniać zdjęcia w pełnej rozdzielczości.

Nowa zakładka w Zdjęciach - "Dla Ciebie".

Dużą poprawę zaliczy również Siri, która stanie się o wiele inteligentniejsza. Pojawią się skróty i możliwość integracji z aplikacjami zewnętrznymi.

Usprawniono działanie Siri.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych rzeczy - naprawienie, bo tak mogę to ująć, powiadomień. W nowym systemie będą one (w końcu!) pogrupowane. Będziemy mogli zarządzać i filtrować je na bieżąco dzięki technologii 3D Touch. Koniec z rozciągającą się w nieskończoność listą powiadomień, teraz będą one pochowane za sobą, a mocniejszy nacisk na ekran pozwoli na rozwinięcie ich i przeanalizowanie.

Nareszcie - pogrupowane powiadomienia w iOS 12.

W iOS 12 pojawi się również aplikacja raportująca ile czasu spędzamy na korzystaniu z telefonu. Może to uświadomić wielu ludziom, jak bardzo uzależnieni są od smartfonów. Od teraz będzie można konfigurować przypomnienia, a nawet limity na korzystanie z urządzenia! Ta ostatnia funkcja może sprawdzić się szczególnie u dzieci.

W iOS 12 ustawicie limity na korzystanie z urządzenia.

W autorskich Animoji pojawiła się funkcja rozpoznawania języka. Animowane postacie będą teraz naśladowały ruch naszego języka. Dodano nowe Animoji - między innymi ducha, tygrysa, koale czy dinozaura.

Animoji będą naśladować ruch naszego języka.

Pojawiła się też całkowita nowość, lekko zgapiona od Samsunga - jednak mam wrażenie, że Apple zrobiło to lepiej. Nasz awatar, Memoji, można edytować na setki sposobów, do wybrania jest mnóstwo dodatków, typów skóry, zarostu czy fryzur.

Nowa funkcja, kopia tej znanej z Samsunga.

Kolejną nowością są grupowe konwersacje w FaceTime. Spodziewaliśmy się otrzymać możliwość tworzenia grup czteroosobowych, jednak Apple zaskoczyło nas możliwością prowadzenia wideorozmowy z… 32 osobami na raz! Podczas rozmowy widzimy niewielkie kwadraciki z obrazem rozmówców, jednak osoba która aktualnie mówi wyświetla się jako większe okienko.

W iOS 12 porozmawiacie na FaceTime z 32 osobami na raz!

Apple watchOS

Po prezentacji iOS 12 przyszła pora na nowy watchOS. Skupiono się przede wszystkim na możliwości udostępniania aktywności fizycznej, angażowaniu znajomych we wspólne wyzwania i sporty. Pojawi się również możliwość porównania swoich wyników i “mini-gra” w tygodniowe zawody. W nowej wersji systemu watchOS pojawią się też powiadomienia i opcje monitorowania nowych treningów - między innymi jogi czy górskich wycieczek. Apple Watch zmierzy nie tylko tętno, ale również ilość kroków podczas treningu.

Nowości w watchOS.

Apple TV

Nie pominięto również Apple TV, jednak ta technologia nie jest zbytnio popularna w naszym kraju. Nadmienię jednak, że otrzyma wsparcie Dolby Vision Atmos, kilka nowych wygaszaczy oraz możliwość obsługi pilotów innych firm niż Apple.

Usprawniono Apple TV.

Apple macOS Mojave

Ostatni panel okazał się być dość obszernym i wyczekiwanym. Zaprezentowano nowy system komputerów Apple, który otrzymał nazwę Mojave - od znanej pustyni. Największą nowością jest tryb ciemny, który wygląda wyśmienicie. Wszystko zostało spasowane w gustowny sposób. Ciemny motyw pozwoli zaoszczędzić baterię, ale również wzrok. Taka nowość dobrze zwiastuje powstaniu ciemnego motywu dla iPhone’ów, jednak nie zobaczymy tej opcji na naszych telefonach w ciągu najbliższego roku. Szkoda.

Ciemny motyw w macOS - wygląda wyśmienicie!

Pojawiła się również aplikacja do wykonywania zrzutów ekranu, w której na bieżąco będziemy mogli przerabiać screeny. Oprócz tego padło parę zdań o kontinuum dla aparatu, które pozwoli na ekspresowe przesyłanie zdjęć między urządzeniami. Na koniec opcja “Stacks”, czyli coś dla bałaganiarzy - możliwość porządkowania pulpitu w grupy podobnych plików.

Zadowoleni czy rozczarowani?

Osobiście mam mieszane odczucia. Oczekiwania były większe, również w zakresie hardware’u. Mocno ubolewam nad brakiem ciemnego motywu dla iPhone’a, boli również brak wsparcia dla “Always On Display”. Jednym słowem, Apple marnuje potencjał nowych ekranów OLED. Szkoda, że gigant z Cupertino nie uchyliło rąbka tajemnicy w kwestii nowych urządzeń - przed konferencją sporo mówiło się o prezentacji iPhone’a SE2 czy odświeżonego Macbooka Air.

blog comments powered by Disqus
Wiemy już wszystko o iOS 12 - Raport po konferencji WWDC 2018