PODPOWIEDZI:

Cyfrowe zmęczenie wzroku - Choroba ery smartfonów?

Cyfrowe zmęczenie wzroku - Choroba ery smartfonów?

Urządzenia mobilne dają nam spore możliwości multimedialne. Za tę wygodę musimy zapłacić wysoką cenę – cierpi bowiem nasz wzrok. Korzystanie z soczewek wspierających akomodację oka może okazać się niezbędne i uratować nasze oczy.

Ewolucja i nasza natura, sprawiły, że narząd wzroku służyć powinien do patrzenia na dalsze odległości, ale nie do długiego wpatrywania się w ekran.  Takie objawy, jak np.: chroniczne bóle głowy, podrażnienie oraz przemęczenie oczu, są zwykle wywołane wielogodzinną pracą przed monitorem komputerowym. Na początku lat 90. zagadnieniu temu przyjrzeli się okuliści z American Academy of Ophthalmology, którzy orzekli, że zaobserwowane objawy nie są odosobnionymi przypadkami i można zdefiniować je jako Syndrom Widzenia Komputerowego (CVS), czyli zespół zmęczenia oka wywołany zbyt długą pracą przy ekranie komputera.

Zaproponowano także pewne rozwiązanie tego problemu – wystarczyło bowiem ustawić wyświetlacz pod kątem 20-50° w odległości od 40 do 75 cm od naszych oczu, sprawić sobie wygodne krzesło i raz na godzinę na chwilę odrywać wzrok od ekranu. Wydawało się, że problem CVS został rozwiązany na dobre. Do czasu, aż w 2007 roku zadebiutował pierwszy iPhone, który rozpoczął erę smartfonów.

Żyjemy w cyfrowym świecie

W 2017 roku firma Captain Cook Research przeprowadziła wśród Amerykanów i Holendrów badania dotyczące wykorzystywania urządzeń wyposażonych w ekrany cyfrowe. Większość ankietowanych spędzała przed wyświetlaczami telefonów, tabletów, komputerów czy telewizorów od 8 do 10 godzin, zaś rekordziści nie odrywali się od nich nawet przez 15 godzin dziennie! Naukowcy zyskali więc właściwie pewność, że ludzie są już mocno uzależnieni od cyfrowych treści. Chyba każdy z Was przyzna tej teorii rację, prawda?

Jednak prawdziwą skalę naszego uzależnienia ujawnił raport „Hindsight is 20/20/20: Protect Your Eyes from Digital Devices”. Wynika z niego, że w 65% przypadków konsumujemy cyfrowe treści, a wśród nich najczęściej, bo aż w 8 przypadkach na 10, sięgamy po smartfony – sprzęty, na które spoglądamy z odległości znacznie mniejszej niż 40 cm. Rozwiązania, które pozwalały skutecznie zapobiec zespołowi CVS, nie mają zastosowania w dobie urządzeń mobilnych.

zmęczenie oczu podczas pracy na laptopie

Nowy wróg naszych oczu

Lekarze szybko dostrzegli korelację pomiędzy używaniem smartfonów a objawami podobnymi do tych spowodowanych przez CVS. Już dwie godziny dziennie spoglądania na ekran smartfona wystarczą, by nabawić się chronicznych bólów głowy, zamglonego widzenia czy ogólnego przemęczenia oczu. Syndrom ten nazwano Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku (DES).

Nie da się także zbyt wygodnie i efektywnie użytkować smartfona, patrząc na jego ekran z co najmniej 40 cm. Zmęczylibyśmy nie tylko wzrok, zmuszając go do odczytywania małych liter – odsuwając telefon tak daleko od twarzy, nadmiernie obciążylibyśmy także mięśnie rąk, nienaturalnie wyciągając je przed siebie. Jak sobie więc poradzić z tym problemem?

Soczewki okularowe Hoya SYNC III

Firma Hoya stworzyła specjalne soczewki okularowe przeznaczone do walki z syndromem DES. W przeciwieństwie do klasycznych soczewek jednoogniskowych, SYNC III wyposażono w specjalną strefę wsparcia akomodacji w ich dolnej części. Zapewnia ona delikatny przyrost mocy, dzięki czemu redukuje zmęczenie oczu podczas pracy w bliży z ekranami urządzeń cyfrowych.

Soczewki Sync III są dostępne na rynku w 3 wersjach o różnych wartościach wsparcia akomodacji:

Sync III - 5 dla osób wykazujących minimalne i sporadyczne objawy zmęczenia wzroku podczas korzystania ze smartfonów.

Sync III - 9 dla osób z umiarkowanymi i częstymi objawami.

Sync III - 13, przeznaczone dla tych, którzy zmagają się z najsilniejszymi oznakami DES.

informacje o soczewkach

Moc soczewek SYNC III dobiera się także w oparciu do wieku ich użytkownika, a producent zaleca je nie tylko osobom, u których zdiagnozowano syndrom Cyfrowego Zmęczenia Wzroku, lecz także profilaktycznie tym, którzy spędzają przy urządzeniach mobilnych więcej niż 2 godziny dziennie.

Walka na przetrwanie

Nasze oczy nie są przyzwyczajone do intensywnej oraz wielogodzinnej pracy z ekranami urządzeń cyfrowych, dlatego musimy posiłkować się często soczewkami, które pozwolą nam zredukować syndrom Cyfrowego Zmęczenia Wzroku oraz poprawić samopoczucie podczas pracy przed komputerem.

W świecie cyfrowego obiegu informacji oraz dominacji smartfonów nie wystarczy wyposażyć się w okulary z antyrefleksem – zakup soczewek ze strefą wsparcia akomodacji może okazać się koniecznością.

Dowiedz się więcej http://info.hoyavision.com/pl/sync-3

HOYA-logo

blog comments powered by Disqus
Cyfrowe zmęczenie wzroku - Choroba ery smartfonów?