PODPOWIEDZI:

Jak Kupować Odtwarzacz DVD?

Jak Kupować Odtwarzacz DVD?

Odtwarzacz DVD to wbrew pozorom urządzenie wielofunkcyjne. Dobrze wybrany sprzęt będzie w stanie zarówno odtwarzać filmy zapisane w wielu formatach, jak i umilać czas muzyką czy nawet służyć jako sprzęt umożliwiający przeglądanie zdjęć.

Przed zakupem

Przed zakupem odtwarzacza DVD warto odpowiedzieć sobie na pytania, które umożliwią dokładne określenie potrzeb, a tym samym pozwolą na jeszcze lepsze dopasowanie sprzętu do wymagań użytkownika.

 • Po pierwsze: czy masz zamiar odtwarzać na swoim sprzęcie pokazy slajdów?
 • Po drugie: czy urządzenie będzie służyło do oglądania filmów pobranych z globalnej sieci?
 • Po trzecie: czy Twój odtwarzacz DVD będzie zabierany i użytkowany w trakcie podróży?

Odtwarzacz DVD Toshiba

Formaty obrazu i dźwięku

Główne kryterium podziału odtwarzaczy DVD stanowi możliwość odtwarzania przez urządzenie konkretnych formatów obrazu i dźwięku. Oczywiście wraz ze zwiększeniem ilości obsługiwanych formatów, zwiększeniu ulega jakość sprzętu.

Zapis obrazu

Standardowe formaty, w jakich obecnie zapisywane są filmy dostępne na płytach to DVD Video, VCD i SVCD, DivX, Xvid oraz WMV i AVI.

 • DVD Video – to format odznaczający się bardzo dobrą jakością zarówno obrazu, jak i dźwięku. Jest to jednocześnie najpopularniejszy ze spotykanych obecnie formatów. Z uwagi na to format DVD Video jest w stanie obsłużyć każdy odtwarzacz DVD.
 • VCD i SVCD – to formaty, w których nagrywane są filmy na płytach CD. Nie wyróżniają się one zbyt wysoką jakością obrazu, którą można porównać do filmów odtwarzanych z kaset VHS.
 • DivX, Xvid – to jakość stosunkowo dobra, niemniej nieco niższa niż filmy zapisywane w formacie DVD Video. Odznaczają się one zmniejszoną objętością, dlatego też standard ten jest najczęściej używany w „obiegu” internetowym.
 • WMV i AVI – to standard, który jakością można porównać do formatu DivX.

Denon DVD 1940

W przypadku, kiedy planujesz odtwarzać na swoim sprzęcie pokazy slajdów, to upewnij się czy dany model będzie w stanie odtwarzać pliki w formacie JPG (ponieważ w ten sposób zapisywana jest zdecydowana większość zdjęć i obrazów). W przypadku, kiedy masz zamiar w sposób samodzielny nagrywać filmy, dowiedz się jakie rodzaje nośników obsługuje wybrany przez Ciebie model. Do najczęściej spotykanych zaliczają się CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL oraz DVD-R DL.

Zapis dźwięku

Podobnie jak zapis obrazu, również zapis dźwięku dokonywany jest w wielu, różniących się od siebie formatach. Wśród takich należy wymienić CD Audio, DVD Audio, MP3, WMA, SACD, HDCD, Dolby Digital, Dolby True HD, Dolby Digital Plus, DTS oraz DTS-HD.

 • CD Audio – to najpopularniejszy format stereofoniczny, używany do nagrywania płyt z muzyką. Odznacza się on bardzo wysoką jakością i jest obsługiwany przez dosłownie każdy odtwarzacz DVD.
 • DVD Audio – format pozwalający na odtworzenie dźwięku przestrzennego. Z racji na fakt dzielenia nagrania na kilka kanałów, umożliwia on użytkownikowi poczucie się w taki sposób, jakby przebywało się pośród prawdziwych instrumentów!
 • MP3, WMA – skompresowane formaty pochodzące od dźwięku w formie CD Audio. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca niż format CD Audio, dlatego też są one często rozpowszechniane w Globalnej Sieci. Ich wadą jest jednak jakość – o wiele niższa, niż ma się w przypadku CD Audio.
 • SACD – format stanowiący połączenie CD Audio i DVD Audio. Umożliwia odtwarzanie dźwięku stereofonicznego jak i wielokanałowego.
 • HDCD – jeden z mniej popularnych standardów. Jest on po prostu rozszerzeniem formatu CD Audio.
 • Dolby Digital [Dźwięk przestrzenny 5.1 (5 głośników + 1 głośnik niskotonowy)] – format ten, podobnie jak DVD Audio, umożliwia użytkownikowi odtwarzanie dźwięku wielokanałowego. Różnica pomiędzy nimi wynika z tego, że Dolby Digital stosowany jest w filmach. Jego rozwinięcie stanowi format Dolby True HD odznaczający się z kolei znikomą kompresją i bardzo wysoką jakością dźwięku [Dźwięk przestrzenny 7.1 (7 głośników + 1 głośnik niskotonowy)]. Ulepszeniem wersji Dolby Digital jest Dolby Digital Plus [Dźwięk przestrzenny 5.1].
 • DTS – [Dźwięk przestrzenny 5.1] zbliżony do Dolby Digital, jednak cechuje się wyższą jakością ze względu na fakt niższej kompresji i szybszego przesyłania danych. Jego rozwinięciem jest format DTS-HD o znikomej kompresji i lepszej jakości brzmienia. [Dźwięk przestrzenny 5.1]

Harman Kardon DMC1000

Parametry odtwarzacza DVD

Odtwarzacze DVD różnią się pomiędzy sobą zarówno gabarytami, jak i formą. Przeciętny film trwa około 1,5h, dlatego też jest to rodzaj sprzętu długo pracującego, który będzie się nagrzewać. Dlatego też należy zapewnić odtwarzaczowi co najmniej 10-20 cm przestrzeni, zwłaszcza od góry i od tyłu. Naturalnie na rynku dostępne są zarówno mniejsze, jak i większe modele. Z reguły wysokość odtwarzacza mieści się w granicach od 3 – 15 cm, zaś jego szerokość 15 – 50 cm, a głębokość 15 – 40 cm. Przykładowo odtwarzaczem wąskim (26cm) jest model Phillips DVP1033/58, płaskim i szerokim (3,5cmx46cm) LG DVX480, natomiast odtwarzaczem przenośnymPhilips PET944/12.

Funkcje dodatkowe

Odtwarzacze, podobnie zresztą jak inne, dostępne na rynku sprzęty RTV, posiadają całe zakresy funkcji dodatkowych. Wśród wartych uwagi użytkownika są: funkcja przewijania obrazu i wyszukiwania fragmentów (dostępna w prawie każdym odtwarzaczu; umożliwia przewijanie ścieżki do przodu lub do tyłu płynnie, a także przeskakiwanie do wybranych części), wybór kąta kamery (sceny można obejrzeć z kilku ujęć), formatu obrazu (tradycyjny bądź panoramiczny), czy wyświetlenie polskiej czcionki.

Odtwarzacz DVD

Złącza

Złącza stanowią niezbędny aspekt sprzętu w przypadku połączenia odtwarzacza z telewizorem, amplitunerem, głośnikami czy jakimkolwiek, innym urządzeniem RTV. Istnieją różne typy złącz i różnić mogą się one nie tyko przeznaczeniem, ale również jakością sygnału oraz maksymalną rozdzielczością. W praktyce wyróżniamy złącza takie jak wyjście Scart (Euro), Component Video (wyjście komponentowe), wyjście HDMI, wyjście S-Video, wyjście kompozytowe/RCA (pojedynczy cinch), wyjścia optyczne i koaksjalne (światłowód), liniowe wyjście audio, złącze USB, wyjście 5.1 lub 7.1 kanałowe oraz wyjście słuchawkowe. Naturalnie ze względu na różnorodność dostępnych złącz, przed samym zakupem urządzenia warto skonsultować się ze sprzedawcą, który doradzi nam złącze spełniające nasze potrzeby.

Wybór kabla

Błędem jest sądzić, że kupując konkretny model odtwarzacza DVD w pudełku na urządzenie znajdziemy wszystkie, potrzebne nam kable. Z reguły bowiem w opakowaniu nie znajduje się kabel służący do połączenia odtwarzacza DVD z telewizorem. Z tego względu warto uprzednio sprawdzić jaki rodzaj złącza ma zarówno nasz telewizor, jak i wybrany typ odtwarzacza DVD. Naturalnie warto wybrać taki rodzaj kabla, który zaoferuje nam najwyższą jakość.

NAD T535

Konkretne modele

W zależności od zasobów naszego portfela, wybierać możemy pomiędzy przedziałami cenowymi do 200zł, od 200 do 500zł oraz powyżej 500zł. W przypadku pierwszego przedziału godnymi polecenia modelami są Korr 2268 oraz Manta DVD-056, lub Toshiba SD 190 EKE. Wybierając z drugiego przedziału warto zwrócić swoją uwagę na modele takie jak między innymi Samsung DVD V6800 (z video). Jeśli natomiast chodzi o odtwarzacze w cenie powyżej 500zł to warto rozważyć zakup takich typów jak Philips DVP 3260, Denon DVD-1940, NAD T535 czy Harman Kardon DMC 1000 za około 8500zł.

blog comments powered by Disqus
Jak Kupować Odtwarzacz DVD?