PODPOWIEDZI:

Nowoczesne technologie w piekarnikach, które Cię zaskoczą

Nowoczesne technologie w piekarnikach, które Cię zaskoczą

Piekarnik... z pozoru proste urządzenie, a obecnie nowoczesny sprzęt cechujący się szeregiem technologii. Ten progres wpływa nie tylko na funkcjonalność piekarników, ale również na sam komfort użytkowania. W dzisiejszym materiale przybliżymy nowe technologie w piekarnikach, jakie zastosowano w niektórych modelach.

Technologia cały czas idzie naprzód, więc nic dziwnego, że w jednym z najpopularniejszych sprzętów AGD również zaszły pewne zmiany na lepsze. Zwracamy uwagę na wiele aspektów, głównie na energooszczędność, skuteczność pieczenia czy ilość oferowanych funkcji. Jakie technologie spotkamy w dobrych piekarnikach?

Sprawdź również:Ranking piekarników

srebrne piekarniki

Ciekawe technologie w piekarnikach

Producenci piekarników dobrze wiedzą, jak zachęcić klienta do wyboru danego produktu. Stosowanie ulepszonych, innowacyjnych rozwiązań przyciągają. Wśród najciekawszych technologii możemy wymienić:

Technologia Split & Cook/ Twin Convection (Dual Cook)

Występuje na przykład w piekarnikach Beko, Samsung i niejednokrotnie może okazać się potrzebna. Umożliwia pieczenie dwóch potraw jednocześnie, zachowując przy tym różne temperatury pieczenia czy też odpowiedni czas.

Praktyczna technologia, która nie spowoduje wymieszania się zapachów czy smaków. Takie piekarniki posiadają dwie niezależne komory, odgrodzone separatorem. Oczywiście, taka forma pozwoli zaoszczędzić nasz czas i energię elektryczną. Przy większych spotkaniach rodzinnych, opcja jak znalazł :)

Jak widać technologia niesie ze sobą wiele korzyści i przydaje się nie tylko w przypadku częstego pieczenia. W zależności od potrzeb, wykorzystujemy albo całą powierzchnię roboczą albo część, która wówczas nagrzewa się w błyskawicznym czasie.

Technologia Flex Door

Wprowadzenie dzielonych drzwi w piekarnikach. W momencie pieczenia dwóch potraw jednocześnie, możemy otworzyć górne drzwi, nie wywierając wpływu na dolną komorę. Warto w tym momencie pomyśleć, aby na dole znalazło się na przykład konkretne ciasto, którego podczas pieczenia nie należy doglądać, żeby nie opadło.

Dwa sposoby otwierania drzwi w piekarnikach to duża elastyczność, natomiast jest to opcja raczej dla osób, które często korzystają z dwóch stref pieczenia. W innym razie może okazać się dla nas mało przydatna.

Technologia EcoClean Direct i czyszczenie pyrolityczne

Krótko mówiąc jest to specjalna warstwa pochłaniająca tłuszcz, a to bardzo ułatwia czyszczenie. Jeżeli jesteśmy już przy tym temacie to warto wspomnieć o tak zwanej pyrolizie. W skutek pyrolizy dochodzi do nagrzania piekarnika do 500°C, dzięki czemu resztki jedzenia są rozpuszczane, a samo wnętrze piekarnika wystarczy delikatnie przetrzeć. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku parowego czyszczenia, gdzie cały brud jest po prostu zmiękczany.

Piekarniki z czyszczeniem pyrolitycznym

  • Zobacz Piekarniki z pyrolizą - link

Redukcja zabrudzeń przyda się w każdym przypadku. Po upieczeniu i skonsumowaniu pysznego dania, raczej mało kto ma chęci na sprzątanie. Zastosowanie tej funkcji sprawi, że urządzenie w głównej mierze wykona za nas najcięższą pracę.

Technologia Gourmet Vapour

Znajdziemy ją w piekarnikach Samsung. Gwarantuje idealną konsystencję, niewiarygodną chrupkość, miękkość w środku i soczystość potraw. Cały proces polega na rozprowadzeniu przegrzanej pary (powyżej 100°C) wraz z gorącym powietrzem, a to z kolei powoduje tworzenie specjalnej warstwy na przyrządzanych daniach.

Podczas gotowania lub pieczenia liczymy na doskonały smak naszej potrawy. Uważam tę technologię za pewien przełom, który wart jest wyższej ceny. Dania przyrządzane w domowych warunkach będą porównywalne do tych, które otrzymamy w najlepszej restauracji.

Technologia Real Steam Cooking/Steam Twin

Wielu z nas stawia na zdrowe odżywianie. Technologia Real Steam Cooking pozwoli przygotować posiłek na parze. Pieczenie odbywa się bez użycia tłuszczu, a samo smażenie wymaga małej ilości soli. Jedzenie nie będzie przesuszone.

Piekarniki parowe

Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób, które dbają o zachowanie prawidłowej wagi ciała, zwracają dokładną uwagę czy jedzą zdrowy posiłek. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie pieczenia dań bez charakterystycznego smaku użytego tłuszczyku, nie jest to funkcjonalna propozycja.

Technologia Wi-Fi

Łączność Wi-Fi umożliwia komunikację z piekarnikiem za sprawą aplikacji mobilnej. Monitorujemy jego pracę, zostaniemy powiadomieni o konieczności wyczyszczenia, możemy pobrać interesujące przepisy kulinarne, a nawet włączyć urządzenie, gdy nie ma nas w domu.

Zdalne sterowanie urządzeniem to bardzo wygodne rozwiązanie. Dla nieco mniej nowoczesnych osób, które nie mają w zwyczaju korzystać z aplikacji, nie jest to konieczna technologia. W tym przypadku zachęcam jednak do przełamania się, gdyż może to przynieść wiele korzyści, wspomnianych wcześniej.

jasna kuchnia z piekarnikiem w zabudowie

Technologia Termoobieg 4D

Spotkamy ją między innymi w piekarnikach marki Bosch. To nic innego jak czteropoziomowy nawiew powietrza, co przekłada się na równomierność pieczenia, bez względu na to, na którym poziomie zostanie ustawiona dana potrawa. Nie musimy również martwić się, że dojdzie do przypalenia czy też niedopieczenia.

W zależności od własnych potrzeb, technologia może okazać się niewiarygodnie przydatna (podczas korzystania ze wszystkich poziomów, na przykład podczas pieczenia dużej ilości ciasteczek), jak również niekonieczna (w przypadku sporadycznego korzystania z mniej niż czterech stref).

Technologia UltraFan Plus

Firma Electrolux zaproponowała wyjątkowy system grzewczy, gwarantujący równomierne rozprowadzenie ciepła. Sprzęt został wyposażony nie tylko w innowacyjny system obiegu powietrza, lecz również w większy wentylator. Tutaj wspomnę przy okazji o technologii Dual Fan (od firmy Samsung), gdzie znajdziemy dwa obiegi powietrza i dwa wentylatory.

Miłośników domowych wypieków powinna ta wiadomość bardzo ucieszyć. Są to praktyczne elementy, wpływające na wydajność sprzętu. W każdym miejscu, nasze dania będą idealnie wypieczone, a przecież oto nam chodzi.

Technologia Anti Finger Print

To rozwiązanie dbające o samą powierzchnię sprzętu, a mianowicie pozbywa się problemu odcisku palców. Piekarnik będzie prezentował się elegancko, a to duże udogodnienie, zwłaszcza, jeżeli w domu są małe dzieci.

Technologia korzystna dla tych, którym zależy na estetycznym wyglądzie urządzenia i prostszym czyszczeniu.

Technologia PizzaPro

Marka Beko zadbała o wielbicieli pizzy i może pochwalić się dedykowanym programem oraz specjalnym kamieniem. Pieczenie pizzy w domowych warunkach jeszcze nigdy nie było takie proste i szybkie. Mamy gwarancję chrupiącego ciasta od spodu. Proces odbywa się w temperaturze 310°C.

Rozwiązanie ma na celu uproszczenie procesu przyrządzania pizzy w domu, co dla wielu smakoszy jest wymarzonym programem. W przypadku rzadkiego eksperymentowania lub smakowania samej pizzy, jest to niepotrzebna technologia.

Kilka słów o wyjątkowych możliwościach

Na koniec warto krótko wspomnieć o niebanalnych zastosowaniach. Są to między innymi głośniki  Bluetooth w lepszych piekarnikach Amica, które znajdują się pod panelem sterowania. Za pomocą Bluetooth łączymy się z naszym smartfonem i słuchamy muzyki dosłownie z piekarnika.

Drugą ciekawą opcją jest multimedialna książka kucharska, dzięki której znajdziemy mnóstwo przepisów w krótkim czasie. Nasze zadanie polega oczywiście na przygotowaniu wybranego dania, lecz urządzenie samodzielnie dobierze parametry pieczenia.

Kolejnym rozwiązaniem wartym uwagi jest cyfrowy pokaz zdjęć. Na wyświetlaczu dojdzie do pokazu zdjęć (działa na zasadzie wygaszacza ekranu). Od tej chwili nie musimy już przypinać zdjęć na lodówce.

Są to z całą pewnością nietuzinkowe propozycje, ale umówmy się, nie do końca potrzebne.

Podsumowanie

Markowy sprzęt, zarówno wolnostojący, jak i do zabudowy, często proponuje unikatowe rozwiązania. Pozwalają one na oszczędność energii, proste czyszczenie, bezpieczne użytkowanie, uzyskanie doskonałych efektów pieczenia, bezprzewodową łączność i beztłuszczowe pieczenie.

Jestem niemal pewna, że w przyszłości będziemy świadkami niewiarygodnych zmian, jakie zachodzą w segmencie sprzętu do domu. Czekamy na Wasze komentarze, jakie technologie według Was musi posiadać niezawodny piekarnik?

blog comments powered by Disqus
Nowoczesne technologie w piekarnikach, które Cię zaskoczą