PODPOWIEDZI:

Jak podłączyć wzmacniacz Wi-Fi?

Jak podłączyć wzmacniacz Wi-Fi?

Jeśli jakość sygnału wi-fi w Twoim domu nie jest zadowalająca, to warto zainwestować we wzmacniacz sygnału. Jego podłączenie nie jest trudne, choć warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Sprawdź na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz prawidłowo podłączyć repeater.

Problem ze słabym zasięgiem domowej sieci internetowej może być sporą bolączką. Urządzeniem, które niweluje tego typu utrudnienia jest wzmacniacz wi-fi, czyli inaczej repeater. Takie produkty pozwalają nam poprawić jakość połączenia bezprzewodowego lub stać się przewodowym mostem dla sygnału sieciowego.

Przed wyborem wzmacniacza musimy rozpoznać skalę problemu, a także przyczyny braku zasięgu wi-fi w poszczególnych miejscach. Może okazać się, że sygnał tracimy przez zakłócenia lub np. zbyt dużą odległość od routera. Dla konkretnych przypadków wybierać będziemy odpowiednie modele. Czasem wystarczy prosty repeater – który znajdziecie np. wśród tanich wzmacniaczy wi-fi do 100 zł. Innym razem problem może być bardziej złożony.

Jak działa wzmacniacz wi-fi?

Zacznijmy od tego, dlaczego takie urządzenia są skuteczne. Wzmacniacz wi-fi działa w bardzo prosty sposób. Przechwytuje z routera sygnał internetowy, a następnie zwiększa jego zasięg i poszerza przepustowość – co powoduje, że wi-fi dociera do miejsc w których wcześniej mieliśmy „dziurę” internetowego zasięgu.

Repeater sygnał przechwytuje za pomocą anten (zewnętrznych bądź wewnętrznych), które filtrują połączenie i poprawiają jego jakość, by następnie przekazać dalej do urządzeń będących podłączonymi do sieci. Mogą to być zarówno smartfony czy tablety, jak i telewizory czy konsole do gier bądź komputery.

Repeater pozwala dostarczyć dobry sygnał wi-fi wielu urządzeniom w całym domu

Warto wspomnieć, że sam sygnał tracimy z różnych powodów – może to być złe ustawienie routera, zakłócenia sygnału z powodu choćby dużej ilości nadajników w pobliżu czy też duża odległość od źródła sygnału wi-fi.

Te problemy wzmacniacz diagnozuje i naprawia. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego modelu. Do dużych przestrzeni lub usuwania skomplikowanych zakłóceń warto zainwestować w droższe, ale za to najwydajniejsze wzmacniacze wi-fi.

Jak skonfigurować wzmacniacz wi-fi?

Konfiguracja wzmacniacza sygnału wi-fi nie jest zbyt trudnym zadaniem. Warto w tym celu zapoznać się z instrukcją obsługi zakupionego urządzenia i dokładnie wykonać polecenia w niej zawarte. Wówczas ryzyko pomyłki jest nikłe.

Większość modeli konfigurujemy według podobnego schematu. Najprostszą opcją jest wybór ustawienia poprzez WPS. Wciskamy wówczas przycisk WPS na routerze oraz na wzmacniaczu i po chwili powinniśmy uzyskać już połączenie między tymi urządzeniami.

Przycisk WPS to najprostszy sposób konfiguracji repeatera

Niektóre urządzenia będą od nas wymagały podania adresu IP oraz wprowadzenia odpowiedniego hasła. To opcja wymagająca nieco większego wysiłku, ale jednocześnie bardziej bezpieczna. Zazwyczaj odpowiednie parametry wprowadzimy na stronie konfiguracyjnej czy poprzez aplikację mobilną. Inną możliwością będzie połączenie przewodowe za pomocą portu LAN.

Przed przystąpieniem do konfiguracji warto znać swój adres IP, sprawdzić ustawienia routera i przeczytać instrukcję obsługi wzmacniacza wi-fi tak, by w szybki sposób przejść przez cały proces instalacyjny.

Jak zamontować wzmacniacz wi-fi?

W zależności od typu opcje podłączeniowe będą się nieco różnić. Najpopularniejsze repeatery wymagają jedynie podłączenia do zwykłego gniazdka sieciowego. To wystarczy by nasz wzmacniacz sygnału wi-fi rozpoczął pracę. Część modeli wyposażono nawet we wbudowane gniazdko – dzięki czemu nie tracimy ani jednego miejsca do podłączenia w domu.

Złącze SMA to popularne rozwiązanie wśród wzmacniaczy sygnału

To oczywiście nie jedyna opcja podłączenia wzmacniacza wi-fi. Niektóre produkty wykorzystują choćby złącza SMA do komunikacji wzmacniacza z routerem. Takie modele również mogą wymagać dodatkowego zasilania za pomocą gniazda sieciowego.

Gdzie najlepiej podłączyć wzmacniacz wi-fi?

Wiemy już jak – pojawia się pytanie, które miejsce będzie najbardziej odpowiednie. By dobrze umiejscowić repeater warto posłużyć się choćby aplikacją mobilną, która pomoże nam ustalić idealny punkt w domu czy biurze. Będzie to takie miejsce, z którego zyskamy największy promień zasięgu sieci bezprzewodowej. Warto więc pomyśleć przede wszystkim o centralnym punkcie w budynku, blisko jego środka.

Z drugiej zaś strony wzmacniacz wi-fi musi dobrze współpracować z routerem – stąd miejmy na względzie to, by nie ustawić repeatera w miejscu, które do tej pory już miało problem z zasięgiem sieci. Takie ustawienie będzie bowiem zupełnie bez sensu, skoro repeater nie będzie mógł zarządzać łączem.

Dobre ustawienie anten wzmacniacza wi-fi także jest ważnym aspektem jego działania

Do ustawienia nie nadają się też mocno zabudowane przestrzenie jak składziki, garderoby itp. Mając problem z zasięgiem internetu na piętrze dwupoziomowego domu – z pewnością nie starajmy się szukać na siłę ustawienia router na parterze, a repeater na górze. Przede wszystkim zadbajmy o właściwą komunikację między urządzeniami, a dopiero później manewrujmy ustawieniem wzmacniacza.

Podsumowanie

Nie ma jednego właściwego sposobu podłączenia i ustawienia wzmacniacza wi-fi. Tu wszystko zależy od konkretnego modelu. Niemniej wnikliwe przeczytanie instrukcji obsługi oraz znajomość zasięgu sieci w budynku pozwolą zarówno szybko skonfigurować, jak i dobrze ustawić repeater. Jeśli szukacie czegoś dla siebie, to sprawdźcie rankingi wzmacniaczy wi-fi.

blog comments powered by Disqus
Jak podłączyć wzmacniacz Wi-Fi?