PODPOWIEDZI:

Jak używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Jak używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Zakup dobrej szczoteczki do zębów to tylko początek w drodze do odpowiedniej higieny jamy ustnej. Należy wiedzieć, jak szczotkować zęby elektryczną szczoteczką, tak aby mieć śnieżno biały uśmiech, bez przebarwień, kamienia nazębnego i innych problemów. W dzisiejszym materiale znajdziecie porady, dzięki którym zwiększycie efektywność szczotkowania zębów.

Prawidłowe użytkowanie elektrycznej szczoteczki do zębów pomoże ograniczyć ryzyko powstawania próchnicy, różnych chorób przyzębia, a także pomoże usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych.

Lepiej wcześniej zadbać o stan uzębienia, niżeli później znosić nieprzyjemne wizyty u stomatologa. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Jak posługiwać się elektryczną szczoteczką, aby bezpiecznie i skutecznie wyczyścić zęby, a przy okazji zadbać o pielęgnację dziąseł? O tym już za moment.

Przykłady niezawodnych szczoteczek znajdziecie w dziale: ranking szczoteczek do zębów.

zdrowy ząb a dentysta

Jak prawidłowo stosować elektryczną szczoteczkę do zębów - Porady

Niezależnie od tego, czy używamy elektrycznej szczoteczki sonicznej czy rotacyjnej, popełniamy wiele błędów, o jakich nawet nie pomyślimy.

Wybierz polecaną szczoteczkę

Na początku zastanówmy się, jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup tego sprzętu, jak również jaki typ szczoteczki (a tym samym kształt, funkcje) chcielibyśmy posiadać. Wiele osób decyduje się na soniczne szczoteczki do zębów jako pierwszy elektryczny model. Mają one zbliżony kształt do manualnej szczoteczki, ponadto nie zrujnują naszego portfela.

Przed uruchomieniem

Zakładając, że szczoteczka musi być naładowana, na samym początku zamoczmy końcówkę w wodzie, a dopiero później nałóżmy na szczoteczkę pastę do zębów. Następnie wkładamy urządzenie do jamy ustnej i po chwili dopiero włączamy urządzenie. Robimy to po to, by pod wpływem wibracji pasta nie spadła ze szczoteczki.

Najlepiej wybrać pastę bez substancji SLS, tak aby jej konsystencja była raczej płynna. Zawarta krzemionka musi być uwodniona. Zbyt gęsta i pieniąca się pasta nie pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału szczoteczki, a co gorsze doprowadzi do różnego rodzaju uszkodzeń.

Wybierz odpowiedni tryb i końcówkę

Elektryczne szczoteczki, które oferują więcej niż jeden tryb szczotkowania, dają możliwość dobrania go według własnych potrzeb. Jeżeli mamy nadwrażliwe zęby, to wybierzmy tryb delikatnego czyszczenia. W przypadku wrażliwych dziąseł możemy pokusić się o tryb masażu dziąseł. W przypadku uciążliwych przebarwień sięgnijmy po tryb wybielający itd.

To samo dotyczy wymiennych końcówek, które dokupimy w zależności od potrzeb. Istotne, aby były to oryginalne końcówki. Osoby noszące aparat ortodontyczny powinny kupić specjalną końcówkę przeznaczoną do tego, a dodatkowo przed myciem zębów zastosować nić dentystyczną.

Prawidłowe szczotkowanie krok po kroku

Za każdym razem zaczynamy od zewnętrznej strony zębów. Skupiamy się na poszczególnym zębie przez kilka sekund, powoli przechodząc do tylnego fragmentu. Kolejną ważną częścią jest powierzchnia służąca do przeżuwania. Precyzyjnie, a zarazem niezbyt mocno szczotkujemy zęby najlepiej pod kątem 45 stopni. Lepsze modele elektrycznych szczoteczek posiadają specjalny czujnik siły nacisku, na przykład elektryczne szczoteczki do zębów rotacyjne Oral-B.

Ogólny zalecany przez producentów czas mycia zębów to 2 minuty i trzymajmy się tego, jeżeli chcemy osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Większość produktów jest wyposażona w timer, czyli 2-minutowy sygnalizator czasu mycia, co znacznie ułatwia zadanie. Dodatkowo, szczoteczka będzie informowała nas co 30 sekund, abyśmy przeszli do kolejnego obszaru. Przyjmuje się zatem 4 odcinki do czyszczenia: lewa i prawa strona na górze i na dole.

Dla osób najbardziej wymagających, z chorobami przyzębia lub wieloma innymi uciążliwymi sprawami, polecane są elektryczne szczoteczki z technologią Bluetooth. Produkt umożliwia połączenie się z naszym smartfonem poprzez aplikację mobilną. Ta z kolei daje wiele możliwości, między innymi kontrolę nad całym procesem szczotkowania zębów, monitorowanie pominiętego obszaru (to samo tyczy się modeli z funkcją wykrywania położenia szczoteczki), a także idealne dostosowanie pod siebie.

szczotkowanie zębów elektryczną szczoteczką do zębów

Wyczyść język

Spora część bakterii bytuje na języku, dlatego nie powinniśmy pomijać jego czyszczenia. Ponadto, pomoże to pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust i zminimalizować ryzyko powstawania stanów zapalnych. Tak jak już wspomniałam wcześniej wiele szczoteczek oferuje kilka trybów pracy, w tym tryb czyszczenia języka, dzięki czemu przebiega to efektywniej.

Wypłucz jamę ustną

Płukanie ust po myciu zębów to raczej oczywisty zabieg, który ma na celu pozbycie się resztek pasty do zębów czy pozostałych bakterii. Równie dobrze możemy przepłukiwać jamę ustną płynem do płukania zamiast wodą. Różnica jest taka, że płyn trzymamy w buzi przez 30 sekund i dopiero wypluwamy. Na pewno zaletą takiego rozwiązania jest niewiarygodne uczucie świeżości, działanie antybakteryjne, a nawet wybielające. W dokładniejszym wyczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych świetnie sprawdzą się irygatory.

Dbaj o konserwację szczoteczki

Po każdym myciu zębów zadbajmy o wyczyszczenie końcówki elektrycznej szczoteczki. Na początku wypłuczmy ją pod bieżącą wodą, gdy jeszcze jest włączona. Później wyłączamy szczoteczkę do zębów, wycieramy ją do sucha, mocujemy i nie zapominamy o wyczyszczeniu rękojeści. Po wykonaniu tych kroków możemy odłożyć elektryczną szczoteczkę na miejsce.

Wymieniaj końcówkę szczoteczki co 3 miesiące

Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do szybszego zużycia włókien, natomiast przy prawidłowej obsłudze wymieniajmy główkę co 3 miesiące (o ile nie zauważymy, że wcześniej wypadają włosia lub zmieniają kolor).

Kilka słów o ładowaniu elektrycznej szczoteczki do zębów

Nie mogę pominąć tego aspektu, gdyż w dużej mierze wpływa on na wydajność sprzętu. Największym błędem jest okresowe podładowywanie urządzenia. Najlepiej, przynajmniej raz na 6 miesięcy w pełni wykorzystać baterię i naładować akumulator do pełna. Przed pierwszym użyciem zakupionej szczoteczki obowiązkowo dokonajmy pełnego naładowania.

Podsumowanie

Jak widać, nie tylko właściwe korzystanie ze szczoteczki do zębów, ale również konserwacja przyczyniają się do najwyższej skuteczności. Obojętne, czy posiadamy elektryczną szczoteczkę rotacyjną, czy inny rodzaj, zawsze nabranie wprawy zajmie trochę czasu. Ważne jest stosowanie się do powyższych wskazówek, aby codzienny rytuał przyniósł pożądane efekty.

Sekcja komentarzy stoi otworem. Zachęcam do podzielenia się opiniami, jakie Wy praktykujecie metody szczotkowania :)

blog comments powered by Disqus
Jak używać elektrycznej szczoteczki do zębów?