PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Elektryczna szczoteczka soniczna czy rotacyjna - Co wybrać?

Elektryczna szczoteczka soniczna czy rotacyjna - Co wybrać?

Decydując się na zakup elektrycznej szczoteczki do zębów często zastanawiamy się, czy lepsza będzie szczoteczka soniczna czy jednak rotacyjna. W dzisiejszym materiale dowiecie się, czym różnią się te dwa rodzaje szczoteczek do zębów, jakie posiadają zalety, a jakie ukryte wady. Zapraszam!

Białe zęby i zdrowy uśmiech przyciąga uwagę, ale żeby zdobyć taki rezultat należy efektywnie szczotkować zęby. O tym, jak używać elektrycznej szczoteczki do zębów możecie przeczytać w naszym poradniku.

Z pomocą przychodzi elektryczna szczoteczka, która bez dwóch zdań jest o niebo lepszym wyborem niż szczoteczka klasyczna do zębów. Problem zaczyna się, jeżeli nie wiemy, czym różni się szczoteczka soniczna od rotacyjnej i która jest dla Ciebie odpowiednia. Za moment rozwiejemy wątpliwości.

szczoteczka soniczna z zapasową końcówką w łazience

Plusy i minusy szczoteczek sonicznych

Elektryczna soniczna szczoteczka do zębów przypomina zwykłą szczoteczkę, jeżeli chodzi o podłużny kształt końcówki. Poradzi sobie w walce z płytką nazębną, usunięciu sporej ilości bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

Jaki jest mechanizm działania sonicznej szczoteczki? Otóż włókna jej główki są wprawione w drgania soniczne, a to za sprawą emitowania fal dźwiękowych. Zaawansowane modele wykonują nawet do 82000 drgań w ciągu minuty, biorąc pod uwagę różne tryby pracy, jakie oferuje.

Wytwarzane są mikrobąbelki (poprzez zmieszanie śliny i pasty do zębów), które docierają w trudno dostępne miejsca i równie dobrze poradzą sobie przy ciasno ułożonych zębach. Te cechy zapewniają precyzję i efektywność.

Na rynku dostępne są różne końcówki, często w zestawie otrzymamy nawet 3, tak aby dopasować je według własnych potrzeb. Tryby i specjalne końcówki pomogą między innymi w pielęgnacji dziąseł, wyczyszczeniu języka czy wybieleniu zębów. Soniczna szczoteczka do zębów jest delikatna i bezpieczna, co czyni ją odpowiednią również dla dzieci. Polecana jako zakup swojej pierwszej elektrycznej szczoteczki.

Warto wspomnieć, że niezawodne szczoteczki soniczne renomowanych producentów często cechują się technologią Bluetooth, która umożliwia na połączenie się z aplikacją mobilną. Ta z kolei pozwala na wgląd do całego procesu szczotkowania zębów, w tym czasu mycia zębów czy pominiętych obszarów. Ceny szczoteczek sonicznych są bardzo zróżnicowane, począwszy od około 100 zł, a skończywszy na ponad 1000 zł.

Plusy elektrycznych szczoteczek sonicznych:

 • Długi czas pracy na akumulatorze (lecz pamiętajmy, że ten rodzaj jest tak na prawdę uzależniony od prądu i nie znajdziemy wymiennych baterii)
 • Usuwanie przebarwień i płytki nazębnej, ochrona dziąseł, oczyszczanie języka, pozbycie się bakterii, przyjemne uczucie świeżości i zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu z ust, łatwość docierania do tylnych zębów
 • Możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb (różne tryby pracy i końcówki)
 • Bezpieczeństwo dla osób mających na przykład implanty lub nadwrażliwość zębów (czujnik nacisku zapobiega zbyt mocnemu szczotkowaniu)
 • Cichsza praca (przypomina tzw. bzyczenie)

Minusy elektrycznych szczoteczek sonicznych:

 • Oferuje tylko jeden rodzaj ruchów, tzw. wymiatający
 • Mniejsza dostępność w porównaniu do rotacyjnych szczoteczek
 • Minie trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do jej ruchu, na początku możemy odczuwać lekkie łaskotanie

elektryczna szczoteczka soniczna, mydelniczka i szklanka

Plusy i minusy szczoteczek rotacyjnych

Elektryczne szczoteczki rotacyjne do zębów to inteligentne urządzenia, posiadające charakterystyczne okrągłe główki. To właśnie one idealnie dopasowują się do kształtu każdego zęba. Najlepsze modele są wyposażone w technologię 3D (połączenie ruchów oscylacyjnych, pulsacyjnych i rotacyjnych), co czyni je niezwykle efektywnymi urządzeniami do czyszczenia zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Nietuzinkowe szczoteczki rotacyjne (na przykład firmy Oral-B) charakteryzują się aż 6 trybami szczotkowania i 4 wymiennymi końcówkami w zestawie (możliwe korzystanie ze szczoteczki przez kilku członków rodziny). Użytkowanie przez osoby noszące aparaty ortodontyczne jest zatem bezpieczne.

Ważną funkcją w niektórych produktach jest wykrywanie położenia szczoteczki, dzięki czemu mamy pewność, że żaden obszar nie zostanie pominięty. Z kolei czujnik siły nacisku dba o nasze szkliwo poprzez uniknięcie ryzyka zbyt mocnego szczotkowania zębów.

Plusy elektrycznych szczoteczek rotacyjnych:

 • Wykonuje nawet trzy rodzaje ruchów, dzięki czemu efektywność stoi na bardzo wysokim poziomie, nie zawiodą się nawet najbardziej wymagający użytkownicy
 • Aplikacja mobilna daje pełną kontrolę nad czasem szczotkowania, monitorowaniem danych obszarów jamy ustnej
 • Zróżnicowane tryby czyszczenia zębów
 • Duża liczba wymiennych końcówek, co zwiększa funkcjonalność sprzętu
 • Możliwość personalizacji pod własne potrzeby
 • Dostępność na rynku
 • Ceny szczoteczek rotacyjnych zaczynają się od niskiego pułapu

Minusy elektrycznych szczoteczek rotacyjnych:

 • Czas działania po pełnym naładowaniu jest zwykle mniejszy w porównaniu do sonicznych szczoteczek
 • Mniejsza częstotliwość ruchów (około 8000 lub do 40000 w przypadku technologii 3D)
 • Może przyczynić się do odsłonięcia szyjek zębowych
 • Głośniejsze działanie

szczoteczki rotacyjne firmy Oral-B plus akcesoria

Elektryczna szczoteczka soniczna czy rotacyjna - Podsumowanie

Jak widać, dwa zestawione typy szczoteczek do zębów znacząco różnią się od siebie. Szczoteczka soniczna jest polecana głównie dla osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami, jej delikatne drgania nadają się do użytkowania przez dzieci od danego roku życia. Z kolei technologia 3D, jaką znajdziemy w szczoteczkach rotacyjnych, uchodzi za najbardziej efektywną w walce z usuwaniem płytki nazębnej czy przebarwieniami.

Wszystko wiąże się z tym, na czym najbardziej nam zależy, jakie są nasze potrzeby i największe problemy związane z jamą ustną. Niemniej zakup elektrycznej szczoteczki jest nieporównywalnie korzystniejszy niż korzystanie z manualnej szczoteczki do zębów.

Niezależnie od wyboru, pamiętajcie, że szczotkować zęby należy odpowiednio długo i we właściwy sposób. Tylko w ten sposób ograniczamy ryzyko powstawania próchnicy, paradontozy i innych chorób.

Sprawdź atrakcyjne zestawienia:

blog comments powered by Disqus
Elektryczna szczoteczka soniczna czy rotacyjna - Co wybrać?