PODPOWIEDZI:

Klimator czy Klimatyzator - Co lepsze? Czym się różnią?

Klimator czy Klimatyzator - Co lepsze? Czym się różnią?

W internecie wciąż pojawiają się pytania o to, co jest lepsze - klimator czy klimatyzator. Odpowiedź na nie nie jest wcale taka prosta, bo w praktyce nie są to urządzenia takie same. Chociaż oba polegają na jakimś czynniku chłodniczym, jedno jest wydajniejsze od drugiego ze względu na specyfikę pracy.

W tym artykule dowiesz się, co różni oba te urządzenia. Może ci to pomóc w określeniu tego, czy potrzebny jest ci klimator, czy klimatyzator. Najopłacalniejsze sprzęty konkretnego rodzaju znajdziesz w naszym rankingu klimatyzatorów przenośnych.

Różnica pomiędzy klimatyzerem a klimatyzatorem

Co więc różni klimatyzator od klimatora? Przede wszystkim sposób działania. Najprościej więc opisać specyfikę pracy obu urządzeń do schładzania powietrza:

  • Sposób działania klimatora - klimatyzery funkcjonują prosto. Z pojemnika z wodą (lub dodatkowym lodem) zasysany jest przy pomocy pompy płyn i przepuszczany przez wkład chłonący. Następnie wentylator wciąga schładzane powietrze poprzez ów wkład i rozprzestrzenia je na zewnątrz maszyny. To pozwala minimalnie obniżyć temperaturę wydmuchiwanego powietrza.

Klimatyzer w pomieszczeniu z mężczyzną obok

  • Sposób działania klimatyzatora - działa dużo funkcjonalniej dlatego, że obniża temperaturę poprzez sprężanie i rozprężanie czynnika chłodniczego. Jednocześnie wymienia powietrze z mieszkania z tym z zewnątrz, wypluwając gorące na świat, a do domu dostarczając świeży i schłodzony powiew. Wykorzystanie czynnika chłodniczego i sprężarki pozwala na znaczne obniżenie temperatury.

Zobacz też: Jaki opłacalny klimatyzer do 500 złotych?

Zalety klimatorów i klimatyzatorów

Zebraliśmy najważniejsze zalety wybranego urządzenia. To nie wszystko, ale naszym zdaniem te kwestie są najistotniejsze w próbach określenia, czy klimator, czy klimator będzie dla ciebie lepszym zakupem.

Klimatyzator Fersk Vind na testach

Klimator

Klimatyzator

Gabaryty i mobilność - to małe urządzenia. Zwykle ważą kilka kilogramów, i to wliczając już zapełniony zbiornik na wodę. W połączeniu z kółkami łatwo jest je przemieszczać.

Żywotność - klimatyzator to porządne urządzenie na lata. Zbudowany jest zwykle z mocnego plastiku i metalowych komponentów. Jeżeli wykonywane są przeglądy, prędko nie powinien się zepsuć.

Niska cena - ponieważ nie są to skomplikowane sprzęty, tak w budowie, jak i w działaniu, klimatyzery kosztują niewiele.

Moc chłodzenia - zazwyczaj po to kupuje się takie maszyny, aby schłodzić mieszkanie. W tym klimatyzatory przodują dzięki czynnikowi chłodniczemu.

Mały pobór prądu - w porównaniu z klimatyzatorem pobór prądu klimatora jest mniejszy o setki watów. To przełoży się oczywiście na stabilniejszy budżet domowy.

Dodatkowe funkcje - oprócz chłodzenia, urządzenia tego typu mogą też osuszać powietrze, działać jak wentylator, a nawet - jeżeli jest wbudowana grzałka - ogrzewać otoczenie.

Nawilżanie powietrza - ze względu na specyfikę pracy klimator nawilża powietrza. To szczególnie ważne latem, w naprawdę suchych okolicach.

Nieskomplikowana konserwacja - co jakiś czas trzeba zlecać sprawdzenie klimatyzatora profesjonaliście. Poza tym właściwie samo dbanie o maszynę nie wymaga skomplikowanych czynności.

Wady klimatorów i klimatyzatorów

Przy zakupie jakiegokolwiek urządzenia istotne są też wady. Oba rozwiązania znacznie się różnią i w porównaniu ze sobą mają kilka znaczących “czerwonych flag”.

Zbliżenie na klimatyzer Ravansona

Klimator

Klimatyzator

Niska skuteczność chłodzenia - nie posłuży do zmniejszenia temperatury nawet w najmniejszym pomieszczeniu.

Spory pobór prądu - w przypadku klimatyzatora to rzecz oczywista. Oprócz mikroprocesora pracują tam naprawdę zasobożerne elementy mechaniczne - takie jak na przykład sprężarka.

Spory wzrost wilgotności - urządzenie działa na zasadzie wody, dlatego zwiększa jej obecność w pomieszczeniu, co ma różne nieodpowiednie skutki.

Wysoka cena - za tego typu sprzęt trzeba też suto zapłacić. Kwota wynika ze skomplikowanej budowy i zastosowanych drogich komponentów.

Zwykle gorsza jakość wykonania - ze względu na to, że są to tańsze urządzenia, klimatory tworzone są głównie z cienkiego plastiku. Nie jest to sprzęt na lata.

Wyższy  koszt ewentualnych napraw - skoro już o podzespołach mowa, wpływają też na inną kwestię. Obecność takiej maszynerii przekłada się na droższe naprawy.

Konieczność częstszej konserwacji i obsługi - ponieważ do klimatora wlewa się wodę, trzeba go często opróżniać, zalewać nową (chłodną wodą lub lodem) i doczyszczać. To uciążliwe.

Spore gabaryty i minimalna mobilność - zwłaszcza urządzeń w splicie. Klimatyzatory są po prostu ciężkie, dlatego zwykle ustawia się je w jednym pomieszczeniu i tam zostawia.

Dla kogo jest klimator?

Klimator to urządzenie dla osób, które nie potrzebują ogólnej zmiany temperatury w pomieszczeniu. Po prostu chcą efektywniej się schłodzić w upalne dni i nie wystarcza im już do tego zwyczajny wiatrak. Wybór może paść na klimator pewnie też ze względu na niechęć do wydawania dużych ilości pieniędzy lub do zakupu ciężkiego sprzętu, który będzie praktycznie przykuty do jednego pokoju w domu.

Klimatyzer Ravansona na czarnym tle

Taki użytkownik musi jednak zadbać o odpowiednią wentylację. W przeciwnym razie znacznie zwiększy się wilgotność pomieszczeń, w których pracuje klimatyzer. To może prowadzić przede wszystkim do powstawania pleśni, ale i wyższa wilgoć sprawia, że wzrasta temperatura odczuwalna - w praktyce negując minimalne obniżanie temperatury.

Dla kogo jest klimatyzator?

Jeżeli nie godzisz się na ustępstwa w kwestiach klimatu panującego w twoim domu i masz odpowiednią ilość pieniędzy, pewnie postawisz na klimatyzator. Czy mobilny, czy w splicie - chodzi o jak największe zmniejszenie temperatury. Wydajny klimatyzator przenośny do domu lub biura oczywiście kosztuje, ale za to może nie tylko ochładzać, ale też osuszać i ogrzewać powietrze.

Klimatyzator przenośny z rurą w salonie

Nie przeszkadza ci to, że prawdopodobnie maszyna utknie w jednym z pomieszczeń. Kupujesz ją do salonu lub sypialni, a ewentualnie jesteś w stanie (w przypadku wariantu przenośnego) dokupić dodatkowy rękaw na okno i przenieść kilkudziesięciokilogramową maszynę do sąsiedniego pokoju.

blog comments powered by Disqus
Klimator czy Klimatyzator - Co lepsze? Czym się różnią?