PODPOWIEDZI:

Jak podłączyć klimatyzator przenośny?

Jak podłączyć klimatyzator przenośny?

Przyszły upały, kupiłeś klimatyzator przenośny, ale nie wiesz, jak go zamontować? Na szczęście to nie jest nic bardzo skomplikowanego. Jest kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę, ale wszystko ci rozjaśnimy.

Dowiesz się między innymi, jak go złożyć, jak wyprowadzić rurę i jak uszczelnić wylot. To ostatnie to w zasadzie najważniejsza sprawa w przypadku klimatyzatorów monoblokowych - jest podstawą działania takiego sprzętu.

Jak zamontować klimatyzator przenośny?

Żeby zacząć montaż klimatyzatora przenośnego, dużo przecież łatwiejszego w ustawianiu od rozwiązań stałych typu split, wystarczy wybrać odpowiednie miejsce. Standardowo powinna być to sucha i płaska powierzchnia, w ciemnym pomieszczeniu z możliwym wyjściem na zewnątrz.

Po co? Żeby móc wyprowadzić z niego rurę odprowadzającą gorące powietrze. Wlot i wylot powietrza również nie powinien być zablokowany - zaleca się 50 cm odstępu. Poza tym zaleca się zamknąć wszystkie możliwe drzwi i okna w pokoju, w którym stosujesz klimatyzator.

Koniecznie zobacz: Klimator czy Klimatyzator - Co lepsze? Czym się różnią?

Jak wyprowadzić rurę?

Żeby podłączyć rurę wystarczy zamontować odpowiednią końcówkę do otworu wylotowego klimatyzatora. Zazwyczaj łącząc ją z klimatyzatorem za pomocą specjalnego adaptera. Następnie wystarczy wyprowadzić ją na zewnątrz przez okno, bądź drzwi balkonowe.

Należy przy tym pamiętać o kilku rzeczach. Ze względu na to, że taka rura może się rozciągać, warto dla oszczędności energii używać jej przy minimalnej długości. Nie powinno się też zginać jej pod większym kątem niż 45 stopni. Warto też pozostawić przynajmniej 50 cm wolnej przestrzeni wokół rury wylotowej.

Druga rura - o co chodzi?

Słyszałeś pewnie o zastosowaniu więcej niż jednej rury w klimatyzatorach. Po co to, jak to działa i jak się ją montuje? Dodatkową rurę montuje się w niektórych urządzeniach w miejscu wlotu powietrza i wystawia na zewnątrz. W ten sposób urządzenie zasysa je już nie z pomieszczenia, w którym się znajduje, ale z otoczenia.

Dwie rury wylotowe są przydatną funkcją

Służy to ograniczeniu efektu podciśnienia. Gdy sprzęt z jedną rurą zasysa powietrze z pokoju, pozbywając się ciepłego, zaczyna go naturalnie brakować. Żeby to wyrównać, powietrze dopływa z różnych nieszczelności - na przykład spod drzwi - czyli z innych pomieszczeń, które nie są klimatyzowane. Przez to zmniejsza się wydajność klimatyzowania od około 20% do 30%.

Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie pomagające kupić opłacalny klimatyzer do 500 złotych.

Klimatyzator przenośny na zewnątrz

Jeżeli denerwuje cię głośność urządzenia i nie chcesz kupować przenośnego rozwiązania split - istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Niektóre klimatyzatory można wystawić na zewnątrz (na przykład na balkon bądź altankę), tłocząc powietrze o odpowiedniej temperaturze poprzez rurę do środka pomieszczenia.

Klimatyzator z zewnątrz to wydajne rozwiązanie

Taki sprzęt musi mieć jednak szczelną obudowę i wydajniejszy wentylator. Wiąże się to z wyższymi kosztami. Warto przed zakupem sprawdzić, czy urządzenie zostało przystosowane do pracy na zewnątrz. Jednym z tego typu sprzętów jest na przykład klimatyzator Fral Supercool FSC14 o klasie ochrony IP23.

Zobacz: Jak działa klimatyzator przenośny?

Jak uszczelnić okno pod klimatyzację?

Można bawić się w wywiercanie otworów w ścianie, aby zapewnić sobie odpowiednią szczelność wyjścia rury, ale po co? Nie po to się kupuje klimatyzator przenośny, aby teraz naruszać strukturę budynku. Dużo lepszym rozwiązaniem jest uszczelnienie szpary okiennej, przez którą przeprowadzisz rurę wylotową.

Można to zrobić domorośle - używając styropianu bądź montując deskę z wywierconym otworem o odpowiednią dla rury średnicą. Można też kupić tak zwany kołnierz okienny. To zwyczajne uszczelnienie materiałowe montowane na rzep. Po przełożeniu rury pomiędzy framugą, a oknem, wystarczy zapiąć wokół niej zamek błyskawiczny i cieszyć się zwiększoną wydajnością chłodzenia.

Wypada uszczelnić wyjście klimatyzatora

Taki kołnierz stanowi również sposób na zabezpieczenie się przed nieproszonymi gośćmi w postaci owadów i powstrzyma deszcz przed spływaniem do domu. Na rynku znajduje się wiele uniwersalnych rozwiązań do różnych typów okien. Niektórzy producenci dodają takie kołnierze w zestawie lub rozsuwane wkładki do okien.

Zobacz też: Tanie klimatyzery do 500 zł

Jak zakończyć sezon chłodniczy?

Przede wszystkim trzeba całkowicie opróżnić wewnętrzny zbiornik ze skroplin, które się nagromadziły w trakcie schładzania pomieszczenia. Zazwyczaj sprowadza się to do wyjęcia odpowiedniego korka spustowego, ale dokładne informacje będą zawarte w instrukcji twojego modelu. Następnie warto oczyścić obudowę i filtr. Ten drugi jest często po prostu zmywalny - należy go osuszyć i włożyć z powrotem do klimatyzatora.

Jak nabić czynnik chłodniczy?

W teorii układ chłodniczy w klimatyzatorze przenośnym powinien być obiegiem zamkniętym. Czasami zdarza się jednak rozszczelnienie. Gdy zauważamy zmniejszoną wydajność chłodzenia, a temperatura skacze - prawdopodobnie brakuje chłodziwa. Co z tym zrobić? Da się oczywiście nabić samemu, ale to zły pomysł i wymagający uprawnień.

Do nabijania czynnika lepiej zatrudnić fachowca

Proces sprowadza się jednak do rozszczelnienia wyjścia, opróżnienia, załatania dziury, wlania chłodziwa do odpowiedniej pojemności na bazie manometru bądź wagi podanej przez producenta i ponownego uszczelnienia. Prawda jest jednak taka, że w tym przypadku najlepiej jest wezwać fachowców.

Koniecznie sprawdź: Wydajne klimatyzatory przenośne do mieszkań i biur |TOP 7|

Podłączyłeś klimatyzator przenośny i co teraz?

Skoro już wiesz, jak podłączyć klimatyzator i co zrobić, gdy spada jego wydajność - warto też zwrócić uwagę na to, jaka powinna być optymalna temperatura w pokoju. Według badań naukowców z  Kingston Engineering College z Indii, optymalną temperaturą jest 21 stopni Celsjusza. Warto przy tym pamiętać, że pomiędzy temperaturą wewnętrzną a zewnętrzną powinno być maksymalnie 7 stopni różnicy.

Warto zajrzeć: Jak wybrać klimatyzator przenośny?

blog comments powered by Disqus
Jak podłączyć klimatyzator przenośny?