PODPOWIEDZI:

Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Zastanawiasz się jak wybrać klimatyzator przenośny? Zaskoczyło cię upalne lato i już sobie z nim po prostu nie radzisz? A może przygotowujesz się na falę upałów i szukasz klimatyzatora do domu? Ten artykuł powstał po to, aby rozjaśnić najważniejsze zagadnienia związane z doborem tego typu urządzenia.

Dowiesz się, jak wybrać klimatyzator przenośny nie tylko na lato. Prawdę mówiąc, są to sprzęty, które posłużą także zimą. Niektóre są w stanie ogrzewać pomieszczenie. Poza tym mają szereg innych funkcji poprawiających jakość atmosfery. Klimatyzator przenośny do biura, pracujący przez cały rok, to już klasyczny dodatek każdej mniejszej i większej firmy. Dlaczego i ty nie miałbyś sobie sprawić takiej przyjemności?

Sprawdź sam: Jak podłączyć klimatyzator przenośny?

Szybki poradnik wyboru klimatyzatora

 • Rodzaj urządzenia - klimatyzatory dzielą się najczęściej na trzy typy: najtańszy klimatyzer bez rury i chłodziwa (jest mniej wydajny i nadaje się do naprawdę małych pomieszczeń), klimatyzator przenośny monoblokowy z rurą (lub dwiema) wystawianą na zewnątrz i czynnikiem chłodniczym (jest wydajny i droższy od klimatyzerów, może też ogrzewać powietrze), a także klimatyzator typu split z dwiema jednostkami, jedną wewnątrz domu, a drugą na zewnątrz (wymaga skomplikowanego montażu, ale jest cichy i wydajny).
 • Marka klimatyzatora - najlepiej jest celować w sprawdzonych producentów. Na takich sprzętach jak Dimplex, Electrolux czy Blaupunkt trudno się zawieść. Warto też rozważyć produkty firm takich jak Camry, Adler, Ravanson czy Whirlpool lub Samsung.
 • Moc chłodnicza/grzewcza - im wyższa, tym większa wydajność urządzenia i jego możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniu. Potocznie liczy się około 35 watów na jeden metr sześcienny powietrza, które chcemy schłodzić. Należy pamiętać, że pobór prądu przez urządzenie to zwykle 1/2 lub 1/3 mocy chłodniczej.
 • Przepływ powietrza - parametr odpowiadający za prędkość wymiany powietrza przez urządzenie. Im więcej, tym szybciej uregulujesz temperaturę pokoju. Celuj w wartość wyższą od 350 metrów sześciennych na godzinę.
 • Rodzaj czynnika chłodzącego - w najbardziej popularnym użyciu są dwa. R290 jest bardziej ekologiczny ze względu na niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, R410a to syntetyk, wciąż obecny w wielu urządzeniach o wysokich wartościach wspomnianego potencjału.
 • Klasa energetyczna - należy pamiętać, że zwykle dzieli się na klasyfikację dla chłodzenia i grzania. W tym drugim przypadku urządzenia są zwykle bardziej wydajne. Nie należy schodzić poniżej klasy A.
 • Dodatki - tutaj zwykle nie ma zbyt wiele do wyboru. Są różne funkcje, na które warto zwrócić uwagę, łączności WIFI, dodatkowe rury zwiększające wydajność i inne atrakcje, ale w zasadzie podstawa to pilot zdalnego sterowania i tryb nocny. W większości urządzeń powinny się znajdować, a są podstawą wygody korzystania z klimatyzatora.

Klimatyzatory - podstawowe zagadnienia

Zanim zabierzesz się za dobór odpowiedniego sprzętu do schładzania pomieszczeń latem, musisz znaleźć odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Na co zwrócić uwagę, kupując klimatyzator przenośny? Zebrane tutaj treści pozwolą ci określić pożądany przez ciebie rodzaj urządzenia i przygotują cię do dalszych poszukiwań.

Czy warto wybrać klimatyzator przenośny?

Pierwszym pytaniem, które zadaje sobie osoba doświadczająca upałów i szukająca ich rozwiązania, jest fundamentalne i uniwersalne w sumie przy każdych urządzeniach o ścisłym polu działania - czy warto kupić klimatyzator przenośny? Odpowiedź jest przewidywalna - i tak, i nie.

Klimatyzator to urządzenie, które poprawia atmosferę pomieszczenia, w którym się znajduje. Reguluje temperaturę, przepływ powietrza, wilgotność - wiele różnych czynników, które składają się na jego podstawowe działanie. Klimatyzator, przenośny lub nie, jak sama nazwa wskazuje - klimatyzuje wybrany obszar.

Czy warto wybrać klimatyzator? Jasne że tak!

Jeżeli więc potrzebujesz sprzętu do tego konkretnego działania, kup go. Tak jest w przypadku każdego urządzenia. Od tego, jak wiele jesteś w stanie wydać, już zależy rodzaj tego klimatyzatora i jego możliwości. Żeby wybrać odpowiedni sprzęt, najlepiej jest sprawdzić ranking klimatyzatorów przenośnych.

Klimatyzator bez rury - klimatyzer

W dyskusjach na temat tanich klimatyzatorów często oddziela się klimatyzatory bez rury od tych z rurą. Te pierwsze kategoryzując oddzielnie poprzez nazwę - nazywa się je potocznie klimatyzerami bądź klimatorami. Ze względu na brak rury odprowadzającej ciepło i czynnika chłodniczego są mniej wydajne od ich poważnych odpowiedników.

Chłodzą zazwyczaj poprzez rozdmuchiwanie zimnego powietrza. Wypełnia się je wodą z lodem lub pojemnikami do chłodzenia w zamrażarce, bądź też samym lodem, a wentylator rozprowadza chłód wokół pomieszczenia. Ze względu na to, klimatyzery jednocześnie nawilżają powietrze.

Koniecznie sprawdź: Wydajne klimatyzatory przenośne do mieszkań i biur |TOP 7|

Klimatyzator przenośny, klimatyzer czy ścienny?

Chcąc wybrać odpowiednie urządzenie mające na celu poprawić atmosferę w domu lub biurze, rozważamy zwykle trzy opcje z tej kategorii sprzętów.

 • Klimatyzator split - potocznie nazywany ściennym, chociaż nie musi się znajdować na ścianie. Fachowa nazwa bierze się stąd, że składa się z dwóch części. Pierwsza znajduje się wewnątrz pomieszczenia, a druga na zewnątrz. W praktyce chodzi o wymianę energii, urządzenie schładza wnętrze, odprowadzając ciepło na świat. Splity mogą również ogrzewać pomieszczenie, w którym są zamontowane. Ten typ urządzeń jest bardzo wydajny i cichy, ale wymaga problematycznego montażu.
 • Klimatyzator przenośny - rozwiązanie pomiędzy klimatyzerem a splitem. Potocznie zwany monoblokowym. Sprzęty wyposażone w czynnik chłodniczy i rurę (lub dwie) są wydajne i szybko schłodzą nawet większy metraż w biurze lub mieszkaniu. To urządzenia przenośne, które mają możliwość ogrzewać i chłodzić powietrze do wybranych temperatur.
 • Klimatyzer - tanie rozwiązanie o zmniejszonej wydajności. Głównie pozwala schładzać otoczenie, na dodatek niedokładnie i tylko o kilka stopni Celsjusza. Nie poradzi sobie z dużymi pomieszczeniami. Jest za to pozbawiony rury i lekki, łatwo go ustawić w dowolnym pokoju, a na dodatek nie trzeba otwierać okna.

Klimatyzator przenośny - jaka firma?

Spośród godnych polecenia firm zajmujących się produkcją klimatyzatorów należy przede wszystkim wymienić takie jak Dimplex, Blaupunkt czy Ravanson. To marki, na których można polegać przy wyborze urządzenia na lato bądź zimę.

Bardziej znane w innych segmentach rynku AGD, ale prezentujące niezłej jakości klimatyzatory przenośne, są też Whirlpool, Electrolux i Camry. Szczególnie interesuje ten pierwszy z pakietem przydatnych technologii, takich jak śledzenie temperatury wokół pilota i odpowiednie korygowanie działania urządzenia.

Zobacz: Jak działa klimatyzator przenośny?

Funkcje i dodatki klimatyzatorów przenośnych

Zanim zaczniesz przeszukiwać internet w poszukiwaniu dobrego klimatyzatora przenośnego, musisz dowiedzieć się, co to właściwie oznacza w tym przypadku przymiotnik dobry. Bo przecież tak to z urządzeniami bywa, że chociaż każdy szuka w nich czegoś innego, zazwyczaj można wskazać szereg cech i funkcji, które decydują o ich jakości.

Ustawianie temperatur w klimatyzatorze przenośnym

Klimatyzator przenośny często pozwala na wybranie odpowiadającej użytkownikowi temperatury. W zależności od tego, czy urządzenie ma schładzać powietrze, czy ogrzewać, rozpiętość się różni. Najczęściej jednak sięga od 16 do 32 stopni z precyzją jednego stopnia Celsjusza. Urządzenie będzie pracowało do momentu osiągnięcia wymaganego poziomu temperatury.

Klimatyzatory pozwalają ustawiać temperaturę

Funkcje klimatyzatora przenośnego

Klimatyzatory mają różne funkcje rozszerzające ich zastosowania. Oto kilka z nich:

 • Funkcja nocna - zmniejsza moc urządzenia i przepływ powietrza, a co za tym idzie, zbija jego głośność. Rozwiązanie idealne dla sypialni, w końcu zdrowy sen w dobrej temperaturze i ciszy to podstawa dobrego samopoczucia.
 • Funkcja oscylacji - w praktyce chodzi o poruszanie się żaluzji i rozprowadzanie powietrza w różne kąty pomieszczeń. Znane także pod nazwą funkcji swing.
 • Funkcja oczyszczania - dzięki tej funkcji klimatyzator jest w stanie oczyścić powietrze z kurzu, pyłków i alergenów. Zazwyczaj dzieje się to poprzez wymienny filtr zlokalizowany na przedzie urządzenia.
 • Funkcja osuszania - klimatyzatory są w stanie skraplać wodę z otoczenia, dbając o to, aby w pokoju nie zrobiło się nazbyt wilgotno. To przydatna funkcja, która poprawi komfort życia, zwłaszcza w deszczowe dni i następujące po nich upały.
 • Funkcja nawilżania - znana raczej z klimatyzerów. Sprowadza się do rozprowadzania mikroskopijnych drobinek wody po pokoju. Dzieje się to naturalnie wskutek pracy urządzenia schładzanego przecież wodą, ale niektóre modele oferują także kurtynę wodną.
 • Funkcja timera - sprowadza się do możliwości zaplanowania czasu pracy urządzenia. Można ustalić po ilu godzinach się wyłączy, albo w jakich interwałach będzie zmieniało ustawienia.

Funkcja swing to istotna opcja w klimatyzatorze przenośnym

Zmiana prędkości klimatyzatora

Wszystkie klimatyzatory mają możliwość ustalenia pożądanej prędkości nawiewu. W zależności od tego, jaką wybierzemy (najczęściej są to trzy tryby), urządzenie będzie pracowało z odpowiednią mocą, a co za tym idzie i głośnością. Jeżeli chcesz ciszy, powinieneś ustawić najniższą prędkość, ale powinieneś liczyć się z mniejszą wydajnością.

Koniecznie zobacz: Klimator czy Klimatyzator - Co lepsze? Czym się różnią?

Tryb automatyczny klimatyzatora przenośnego

W trybie automatycznym klimatyzator sam zadecyduje o tym, z jaką mocą powinien pracować, aby osiągnąć optymalne efekty. Najczęściej chodzi po prostu o temperaturę, jaką ustawił użytkownik.

Klimatyzator przenośny wyposażony jest w różne tryby prędkości nawiewu

Pilot sterujący - potrzebny?

Większość producentów klimatyzatorów dorzuca do swoich urządzeń pilota zdalnego sterowania. Za jego pomocą włączymy i wyłączymy urządzenie, ustalimy pożądaną temperaturę, włączymy funkcje i tryby. Niektóre marki pozwalają też na dostosowywanie działania klimatyzatora do atmosfery wokół pilota - efektywniej dbając o samopoczucie jego posiadacza.

Zobacz też: Tanie klimatyzery do 500 zł

Technikalia klimatyzatorów przenośnych

Zastanawiając się, jak wybrać klimatyzator przenośny, nie sposób nie zwrócić uwagi na parametry związane z tego typu urządzeniami. Co oznaczają takie słowa jak BTU albo R290? Jaka powinna być moc dobrego klimatyzatora przenośnego i jak duży obszar ogarnie? Na to wszystko istnieją odpowiedzi, na dodatek całkiem proste.

Moc chłodnicza i grzewcza klimatyzatora przenośnego

Parametr odpowiadający za możliwości schładzania i ogrzewania otoczenia przez klimatyzator to moc chłodnicza bądź grzewcza. Wyrażany w watach, określa zdolność zmniejszenia bądź zwiększenia temperatury na określonej powierzchni. Przyjmuje się, że aby obliczyć potrzebną moc dla pomieszczenia w standardowym domu, powinno się pomnożyć kubaturę przez około 35-40 watów.

Oznacza to, że dla dużego pokoju o rozmiarze 80 metrów sześciennych, potrzebujemy klimatyzatora o mocy chłodniczej (bądź grzewczej) około 2800 watów. Należy pamiętać o tym, że trzeba też wziąć pod uwagę wiele innych czynników - urządzenia elektroniczne, izolację pomieszczenia i tym podobne.

Wiele klimatyzatorów przenośnych jest jednak w stanie wykrzesać wartości wystarczające do ogrzania takich przestrzeni, od 3 do nawet 5 kilowatów i więcej. Trzeba dodać, że moc elektryczna pobierana przez klimatyzator jest zwykle od 2 do 3 razy mniejsza od mocy chłodniczej.

Dobrze jest przed zakupem policzyć moc klimatyzatora przenośnego

Co oznacza BTU w klimatyzatorach przenośnych?

Szukając klimatyzatora, na pewno trafiłeś na tajemniczy parametr kryjący się pod nazwą BTU. Co to może oznaczać? To jednostka energii, którą stosuje się głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Zresztą samo rozwinięcie nazwy na to wskazuje - British Thermal Unit.

Służy do określania energii generowanej przez urządzenia ciepłownicze. Jeden BTU oznacza ilość energii, która jest potrzebna do zmiany temperatury jednego funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Jak to się przelicza na normalne jednostki? Najlepiej kalkulatorem internetowym, ale 1000 BTU/h oznacza około 293 waty.

Przepływ powietrza w klimatyzatorze przenośnym

Kolejny istotny parametr dotyczący zarówno klimatyzatorów, jak i klimatyzerów. W tych drugich występujący jednak dużo rzadziej. Charakteryzuje prędkość, z jaką określona objętość powietrza przepływa przez urządzenie w ciągu godziny. Jasno z tego więc wynika, że im wyższy jest ten parametr, tym szybciej schłodzi się pokój. Najwydajniejsze klimatyzatory zapewniają przepływ powietrza wyższy od 400 metrów sześciennych na godzinę.

Dwa najczęstsze rodzaje czynników chłodniczych

W klimatyzatorach często zastosowywane są czynniki chłodnicze. To substancje o dobrych właściwościach termodynamicznych, które zazwyczaj pracują w obiegu zamkniętym - nie wymagając wymiany z czasem. Wymieniamy dwa najpopularniejsze:

 • Czynnik R290 - to naturalne chłodziwo, propan, które jest bardzo ekologiczne. Ma niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, przez co zyskuje popularność w nowych klimatyzatorach.
 • Czynnik R410a - syntetyk, składa się z dwóch gazów. Ma niezłą wydajność, ale i wyższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Ma być stopniowo wycofywany i zniknąć z rynku do roku 2025.

Wydajność osuszania

Producenci klimatyzatorów podają parametr wydajności osuszania liczony w litrach na godzinę. Sprowadza się to do wydajności skraplania wody z powietrza. Większość klimatyzatorów przenośnych cechuje się wydajnością na poziomie 24 litrów na dzień. Co jakiś czas pojemnik, do którego skrapla się woda, trzeba opróżniać.

Skraplanie wody z powietrza to nieodzowna część porządnego klimatyzatora

Głośność klimatyzatora przenośnego

Jeżeli chodzi o to z jaką głośnością pracują sprzęty tego typu - nie ma w sumie za bardzo o czym mówić. Na dłuższą metę wszystkie denerwująco buczą. Standardem w przypadku klimatyzatorów przenośnych jest głośność na poziomie około 60 decyBeli. Jeżeli chcesz żeby pracowały ciszej, musisz liczyć się z koniecznością zmniejszenia mocy.

Klasa energetyczna w klimatyzatorze przenośnym

Od klasy energetycznej zależy to, jak wydajnie urządzenie korzysta z pobieranego prądu. Oczywiście należy celować w jak najlepszą. Warto wiedzieć, że większość urządzeń trafiających obecnie na rynek ma klasę energetyczną A, bądź A+. Dodatkowo podaje się ją różnie w zależności od tego, czy chodzi o moc chłodzenia, czy grzania - w tym drugim przypadku zwykle jest wyższa.

Jaki byłby idealny klimatyzator przenośny?

Co z tego wszystkiego wynika? Jak wybrać klimatyzator przenośny dla siebie? W zasadzie biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze parametry idealny klimatyzator przenośny prezentowałby się następująco:

 • Marka - jakiś uznany producent. Najlepiej jeżeli spotyka się z dobrymi opiniami i respektuje okres gwarancyjny. Proponujemy Dimplex lub Blaupunkt.
 • Funkcje - przede wszystkim funkcja chłodzenia, ogrzewania i osuszania powietrza. Dobrze jest też jak producent dorzuca oscylację i tryb nocny, w którym klimatyzator pracuje ciszej. Podstawą w naprawdę porządnym modelu powinien być wybór temperatury.
 • Moc chłodnicza/grzewcza - najlepiej jeżeli jest optymalnie dobrana do pomieszczenia. Klimatyzator z mocą chłodzenia 3500 do 4000 watów będzie dosyć uniwersalny. Jeżeli zaś o moc grzewczą chodzi - powyżej 3000 watów.
 • Przepływ powietrza - im więcej, tym lepiej. Przepływ ponad 400 metrów sześciennych powietrza na godzinę zapewni szybką regulację temperatury i dostosowywanie się do nagłych jej spadków, dla przykładu pod wieczór.
 • Klasa energetyczna - najlepiej celować w A++ i więcej, chociaż tego typu urządzeń jest niewiele na rynku, a przynajmniej nie w zaporowych cenach. Warto pamiętać, że wyższy wydatek w tym przypadku się w końcu zwróci, razem z rachunkami za prąd.

Pomogliśmy ci wybrać klimatyzator przenośny odpowiadający twoim potrzebom? Masz jeszcze jakieś pytania? Daj znać w komentarzu. Zawsze staramy się odpowiadać na wszelkie nieścisłości i potrzeby naszych czytelników!

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać klimatyzator przenośny?