PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Jak działa klimatyzator przenośny?

Jak działa klimatyzator przenośny?

Jeżeli zastanawiasz się jak działa klimatyzator, którego właśnie zakupiłeś, albo dopiero masz zamiar zakupić ze względu na falę upałów - nie szukaj dalej. Rozjaśnimy ci zasadę pracy tego typu urządzeń.

Warto wiedzieć jak funkcjonuje urządzenie do chłodzenia - w zasadzie dobrze jest znać zasadę działania każdego sprzętu w domu. Wszystko po to, aby w razie czego móc samodzielnie określić co się zepsuło i bezpieczniej obcować z taką maszyną.

Jeżeli próbujesz dojść do tego jak działa klimatyzator przenośny - nie szukaj dalej

Jak działa klimatyzer?

Zanim przejdziemy jednak do “dużych” sprzętów, warto rozważyć działanie tego, któremu często odmawia się prawa do nazwy klimatyzatora. Nic dziwnego, nie posiada rury wylotowej i czynnika chłodniczego. Jak więc może działać taki klimator?

Po napełnieniu go wodą (najlepiej zimną i z lodem, lub wkładem chłodzącym) i włączeniu, zaczyna się kilka rzeczy. Przede wszystkim woda rozprowadzana jest po celulozowych wkładach. Przez nie wentylator zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i wprowadza, już schłodzone w procesie chłodzenia adiabatycznego, do pokoju. Z tego względu zwiększa się wilgotność, a temperatura maleje, ale o niewiele.

To nie jest wydajny sposób na zmniejszenie temperatury ze względu na to, że ten rodzaj chłodzenia - inaczej nazywanego ewaporacyjnym - działa poprzez odparowanie wody. Ta pobiera określoną ilość energii z powietrza, aby móc przejść w stan gazowy. Nie zmienia to jednak całkowitej energii powietrza. Energia jawna (to znaczy temperatura) zmienia się w utajoną, czyli w wilgoć.

Sposób działania klimatyzera
Żeby jeszcze poprawić jakość powietrza, producenci często dodatkowo montują filtr zmywalny na wlocie urządzenia. Biorąc pod uwagę to, a także fakt, że woda również stanowi czynnik filtrujący - powietrze wydostające się z klimatora choć schłodzone maksymalnie o kilka stopni Celsjusza, jest pozbawione alergenów. Mimo tego klimatory raczej nie pojawią się na czele rankingu klimatyzatorów przenośnych.

Jak działa klimatyzator monoblokowy przenośny?

Rozwiązaniem droższym od klimatyzerów, za to dużo lepszym - jest klimatyzator przenośny. Idealnie nada się w wynajmowanych mieszkaniach. To sprzęty stosunkowo wydajne, wyposażone w jedną lub dwie rury wystawiane na zewnątrz (na przykład przez okno) bez konieczności ingerowania w budynek.

Działanie klimatyzatora monoblokowego
Takie urządzenie działa w oparciu o sprężanie i rozprężanie czynnika chłodzącego poprzez sprężarkę i zawór rozprężny. Obie jednostki składające się na działanie klimatyzatora - parownik i skraplacz - zamknięte są w tym przypadku w jednej obudowie. Znajdują się też w niej dwa wentylatory, tworzące przepływ powietrza. Ono z pomieszczenia dostaje się do wnętrza klimatyzatora, a następnie zostaje schłodzone bądź podgrzane.

Sprawdź sam: Jak podłączyć klimatyzator przenośny?

Jak wygląda proces schładzania?

Chłodziwo przemieszcza się pomiędzy parownikiem, a skraplaczem. W parowniku przechodzi w stan gazowy odbierając ciepło powietrzu. Potem czynnik spręża się w sprężarce, w wyniku czego wzrasta jego temperatura i leci dalej do skraplacza.

Schemat działania układu chłodniczego w klimatyzatorach
W nim gaz skrapla się, zmieniając się w ciecz, wydzielając ciepło. Następnie owa ciecz trafia do elementu rozprężnego, który go dławi zmniejszając jego ciśnienie, czyli w praktyce temperaturę, a obieg się powtarza. Ostatecznie chłodne powietrze jest przekazywane do pomieszczenia, a ciepło odprowadzane rurą poza budynek.

Jak wygląda proces ogrzewania powietrza?

Obecne klimatyzatory najczęściej funkcjonują również jako pompa ciepła. Wszystko za sprawą odwrócenia całego układu chłodniczego z pomocą zaworu czterodrogowego - parownik pełni funkcję skraplacza. Niektóre mogą być wyposażone w nagrzewnicę elektryczną, która ogrzewa powietrze poprzez grzałkę na prąd.

Warto zajrzeć: Jak wybrać klimatyzator przenośny?

Jak działa klimatyzator przenośny typu split?

Temat związany poniekąd z mobilnymi urządzeniami do chłodzenia, bo istnieje taki, dosyć rzadko spotykany, typ klimatyzatorów przenośnych z dodatkową jednostką zewnętrzną. Łączą w sobie zalety typowych urządzeń podwójnych montowanych na stałe i tych, które można przemieszczać między pokojami. Są ciche i wydajne.
Działają podobnie jak monoblokowe, ale takie elementy jak sprężarka, zawór rozprężny, skraplacz i jego wentylator - znajdują się w elemencie zewnętrznym ustawianym poza obrębem mieszkania. Dzięki temu zmniejsza się głośność urządzenia i zwiększa komfort użytkownika.

Schemat działania klimatyzatora typu split

Układy sterowania w klimatyzatorach przenośnych

Producenci umieszczają też w nowoczesnych klimatyzatorach układy sterowania, utrzymujące stałą temperaturę w pomieszczeniu bazując na czujnikach, śledzących jej zmiany. Użytkownik może dzięki nim wybrać preferowaną atmosferę otoczenia. Dzielimy układy na dwa rodzaje:

  • Klasyczne - urządzenie działa zawsze z pełną mocą i włącza się, gdy temperatura przekroczy ustawiony poziom, wyłączając się po jej zmniejszeniu bądź zwiększeniu. To mniej wydajne i droższe rozwiązanie powodujące mniej stabilną temperaturę.
  • Inwerterowe - energooszczędna opcja, która płynnie reguluje obroty sprężarki. Stosowana najczęściej w wersjach split, podbija cenę urządzenia, ale gwarantuje, że zapłacimy mniej za prąd. Płynnie dostosowuje wydajność do temperatury w pomieszczeniu, ograniczając włączanie i wyłączanie, zmniejszając tym samym stratę energii.

Koniecznie sprawdź: Wydajne klimatyzatory przenośne do mieszkań i biur |TOP 7|

Osuszanie powietrza klimatyzatorem

Na skutek schładzania powietrza, na powierzchni parownika osadza się woda. Ta odprowadzana jest do zbiornika na skropliny, który co jakiś czas trzeba opróżniać. W ten sposób urządzenie osusza atmosferę w pomieszczeniu, zmniejszając szansę na wystąpienie grzyba.

Istnieje możliwość korzystania z klimatyzatora w trybie ciągłego odprowadzania kondensatu - na przykład do wiadra. Do otworu na skropliny mocuje się wtedy gumową rurkę, której koniec kierujemy do pojemnika znajdującego się poniżej otworu - aby woda mogła swobodnie spłynąć.

Działanie klimatyzatorów przenośnych - podsumowanie

Klimatyzator przenośny w potocznym rozumieniu działa na zasadzie stosunkowo prostych przemian fizycznych, o których każdy uczył się w szkole. Ze względu na pracę sprężarki i wentylatorów jest jednak dosyć głośny. Z tego względu warto sięgać po rozwiązania typu split, w których jednostka zewnętrzna, znajdująca się poza domem, jest głównym źródłem hałasu.
Działanie klimatyzera z kolei, oparte o możliwości chłodzące wody, jest stosunkowo niepożądane w domach, które borykają się z i tak dużą wilgocią. Takie urządzenie pomimo bycia stosunkowo tanim, nie jest najlepszym rozwiązaniem w gorące dni. Jest w stanie zaledwie minimalnie obniżyć temperaturę i tak niewielkiego pomieszczenia.

Zobacz też: Tanie klimatyzery do 500 zł

blog comments powered by Disqus
Jak działa klimatyzator przenośny?