PODPOWIEDZI:

Microsoft spisuje nasze rozmowy, Apple płaci hakerom, Oppo tworzy hotel 5G - VideoNews #216

Microsoft spisuje nasze rozmowy, Apple płaci hakerom, Oppo tworzy hotel 5G - VideoNews #216

Zapraszam na cotygodniowe podsumowanie najciekawszych zdarzeń ze świata technologii. W tym tygodniu przyjrzymy się rewolucji, jaka odbędzie się w bankowości internetowej oraz temu, kto nas podsłuchuje. Oto 216. odcinek VideoNewsa!

Krótkie informacje

  • Samsung jest coraz bliżej ukończenia baterii grafenowych. Według przecieków, do których dotarł Evan Blass, pierwsze urządzenie z tego typu akumulatorem miałoby wejść na rynek w przyszłym roku lub za dwa lata. 
  • Snapchat pokazuje kolejną generację swoich okularów Spectacles. Nowa odsłona posiada dwie kamery i będzie kosztować 1600 złotych. Nakład ma być limitowany, co zapewne wynika z małego sukcesu poprzedników, których od 2016 roku sprzedało się 200 tysięcy.
  • Play przeprowadził udane testy sieci 5G w Toruniu. Rozwiązanie na telefonach osiągało prędkości rzędu 900 Mb do 1 Terabita odbioru danych przy przesyle około 70 Megabitów. 

MacBook Pro może zająć się ogniem przez wadliwe baterie

  • Jeśli kupiliście Macbooka Pro, to możecie mieć problem z przewiezieniem go samolotem. Już cztery linie lotnicze wydały zakaz przelotu z komputerem Apple, a powodem są wadliwe baterie, na co uwagę zwracano już w 2017 roku. Apple konsekwentnie wymienia wadliwe egzemplarze.
  • Macie ochotę kogoś zwolnić z pracy? Albo na tym polega wasza praca? Teraz możecie się przetestować, a to wszystko dzięki Talespin i ich symulatorze zwalniania Barry'ego w VR. Pracownik wyraża niezadowolenie i zadaje trudne pytania, by nauczyć kierowników pracy w stresie. 
  • Po wielu latach prób i starań, najlepszym antywirusem na Windowsa stał się... Windows Defender. Tak przynajmniej dowodzą testy AVTest.org, w których sprawdzono 20 programów antywirusowych.

Nowe zasady bankowości online i bezprzewodowej

Od 14 września w życie wejdzie rozporządzenie Komisji Europejskiej, które ma zwiększyć bezpieczeństwo opłat. Zmiany dotkną wszystkie banki oraz ich klientów, a w szczególności tych, którzy przeprowadzają transakcje w sieci. Oto najistotniejsze nowości: 

  • Do serwisów internetowych, zarówno na komputerze, jak i na telefonie, poza hasłem będziemy potrzebowali dodatkowej metody autoryzacji. Może to być np. kod SMS wysłany na telefon. 
  • Co kilka transakcji zbliżeniowych będziemy musieli podać kod PIN. Będzie to miało miejsce przy co piątej płatności, lub gdy kwota tych zakupów przekroczy łącznie lub pojedynczo 150 euro. Jeśli bank podejmie taką decyzję, kwota może być niższa.

Bankowość w sieci będzie wymagała dwustopniowego potwierdzania

  • Zakupy w internecie za pomocą karty nie mogą być jednorazowo wyższe niż 30 euro. Wyjątkiem są zaufane sklepy, które otrzymają wyższe limity. Ponadto co piątą transakcję lub co wydane 100 euro niezbędne będzie dodatkowe potwierdzenie. 
  • Wyjątkiem od obowiązków autoryzacji mają być biletomaty oraz bramki postojowe na autostradach.

Jak bardzo szkodliwe są hulajnogi elektryczne?

Raport sporządzony przez trójkę badaczy Institute of Physics dowodzi, że nawet długotrwałe używanie elektrycznej hulajnogi z wypożyczalni nie uczyni jej ekologiczną. Powodem takiego stanu rzeczy jest wykorzystanie litu do produkcji baterii i ponad 6 kilogramów aluminium do tworzenia ramy, które trudno przetworzyć. To podczas produkcji emitowana jest ponad połowa wszystkich gazów cieplarnianych, a 43% podczas ładowania przez cały cykl życia. 

Hulajnogi elektryczne, choć popularne, nie są szczególnie ekologiczne

Przekłada się to na 126 gramów dwutlenku węgla na kilometr przemierzony przez pasażerów, dodając do tego ich transport, ładowanie i eksploatację. Dla porównania samochód z silnikiem Diesla emituje 258 gramów, autobus publiczny 51 gramów na kilometr, a rower - tylko 5. Pojazdy te mogą być ekologiczne tylko w ramach ,,mniejszego zła", czyli gdy wyprą samochody. Dlatego też część krajów, jak chociażby Francja, chce zakazać używania hulajnóg elektrycznych w ruchu drogowym.

Facebook i Microsoft spisują wasze rozmowy

Śledztwo Bloomberga wykazało, że Facebook zatrudniał osoby do przesłuchiwania nagrań z Messengera. Na prywatności ucierpieli ci, którzy używali funkcji transkrypcji otrzymywanych notatek głosowych. Aby dobrze przetwarzać je na tekst, zatrudniono osoby spisujące treści nagrań. Działo się to bez wiedzy użytkowników. Jak zapewnia przedstawiciel Facebooka, podobnie jak Apple czy Google, firma zaprzestała tego typu działań. 

Facebook przyznaje się, że zatrudniał osoby do spisywania rozmów

Microsoft także nasłuchiwał naszych wypowiedzi, zarówno w przypadku asystentki Cortany, jak i Skype'a. Wszystko, aby ulepszyć działanie algorytmów sztucznej inteligencji. Firma deklaruje, że fragmenty przygotowuje w taki sposób, by nie dało się po nich rozpoznać człowieka. W przeciwieństwie do Facebooka, Microsoft nie zamierza zaprzestać tego typu praktyk, ale zmienia zasady polityki prywatności i udostępnia narzędzia do usunięcia takich danych. Dostępne są tutaj

Nadchodzi era aparatów mobilnych 64 i 108 MPx

RealMe, submarka Oppo, częściowo pokazała telefon z aparatem 64 MPx. To matryca od Samsunga, która ma rozmiar 1/1,72 cala i piksele wielkości 0,8 mikrona. Żeby wykonać nią szczegółowe zdjęcie, dochodzi do łączenia czterech pikseli w jeden. Można też robić zdjęcie bez łączenia pikseli, jednak efekt nie jest rewelacyjny ze względu na interpolowanie. Smartfon RealMe z czterema kamerami będzie dostępny w Indiach przez 27 października. 

ISOCELL od Samsunga przebije dotychczasowe matryce producentów

Zamów Galaxy Note 10 w przedsprzedaży!

Samsung do spółki z Xiaomi chcą podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej i zaprezentowali ISOCELL Bright HMX, która zaoferuje 108 MPx. Dzięki rozmiarze matrycy 1/1,33 cala każdy piksel ma wymiar 0,8 mikrona. Zdjęcia będą łączone w jedno w rozmiarze 27 MPx. Rozwiązanie pozwoli też na nagrywanie video w 6K. Jak donosi chociażby informator Ice Universe na Twitterze, pierwszym urządzeniem z tym rozwiązaniem może zostać Xiaomi Mi Mix 4. 

Apple zapłaci hakerom za zepsucie Iphone'a

Podczas konferencji Black Hat firma podniosła kwoty, jakie mogą dostać hakerzy dobrej woli. Za włamanie się bezpośrednio do jednego smartfona firma obiecuje nawet 100 tysięcy dolarów. Jeszcze więcej można zyskać za wykrycie błędu, który można wdrożyć zdalnie i bez interakcji poszkodowanego, a który naruszy jądro systemu. Wtedy Apple zapłaci do miliona dolarów albo nawet 1,5 miliona dolarów w przypadku oprogramowania przedpremierowego.

Iphone'y mają stać się bezpieczne dzięki hakerom

Wybranym poszukiwaczom błędów Apple udostępni także iPhone'y pozbawione standardowego poziomu zabezpieczeń. Informacja zbiegła się z rozwiązaniem od programisty MG, który z pomocą kabla Lightning-USB potrafi się włamać do komputera. Wystarczyło dołączyć do kabla implant Wi-Fi, aby po połączeniu telefonu z komputerem uzyskać dostęp do hasła komputera i móc zdalnie wyłączać jego ekran. Jak zapewnia MG, sytuację można powtórzyć nie tylko na urządzeniach z systemem iOS.

Hotel 5G zbudowany w... kontenerze

Oppo przekształciło 12-metrowy kontener w hotel naszpikowany technologią, której sercem jest Oppo Reno obsługujący 5G. To w ramach tego standardu telefon połączy się z telewizorem oraz inteligentnymi głośnikami. Dzięki temu wyłączy światło, skontroluje rolety oraz włączy program w telewizorze. Największą nowością są jednak inteligentne lustra, na których można przeczytać tekst lub dopasować oświetlenie tak, by zrobić sobie selfie. 

Hotel 5G od Oppo zaaranżowano w kontenerze

Oppo Reno teraz w jeszcze niższej cenie!

Poza tym w hotelu skorzystamy z szybkiego internetu 5G, czy to na gamingowym komputerze, czy też smartfonie. Nie brakuje też standardowych udogodnień jak sypialnia czy łazienka. Koszt jednej nocy to 150 dolarów australijskich, czyli około 400 złotych. Pobyt można rezerwować do końca sierpnia i tylko w Australii, maksymalnie na dwie noce. Cały dochód zostanie przekazany organizacjom charytatywnym.Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: Źródła:

blog comments powered by Disqus
Microsoft spisuje nasze rozmowy, Apple płaci hakerom, Oppo tworzy hotel 5G - VideoNews #216