PODPOWIEDZI:

Brak premiery Huawei Mate 30 w Polsce, samochód bez paliwa - VideoNews #220

Brak premiery Huawei Mate 30 w Polsce, samochód bez paliwa - VideoNews #220

W tym tygodniu świat technologii miał kilka premier, które były dyskretniejsze, niż miałoby to zazwyczaj miejsce. Dlaczego? O tym dowiecie się z 220. odcinka VideoNewsa. Zapraszam do oglądania!

Ten tydzień był spokojniejszy od poprzedniego. Miałem okazję zaprezentować wam najciekawsze gadżety z targów IFA, a Paweł przetestował mały odświeżacz powietrza od Sharpa. A jeżeli szukacie taniej kosiarki elektrycznej - teraz, po sezonie jest spora szansa na obniżki. A teraz czas na newsy!

Krótkie informacje

  • Oppo podbija stawkę na rynku z pomocą SuperVOOC Fast Charge 2.0. Dzięki niemu telefon z baterią 4000 mAh naładujemy w pół godziny. Testy ładowarki 65W przeprowadzono na Oppo Reno Ace, który będzie miał premierę jeszcze w tym roku. 
  • Niecodzienny trening dostaną algorytmy sztucznej inteligencji w Facebooku. Mają uczyć się na bazie nagrań brytyjskich służb bezpieczeństwa z zajęć z bronią. Wszystko po to, by jeszcze szybciej rozpoznawać materiały ze strzelanin i odpowiednio szybko je blokować. 
  • One Plus 7T pokazany. Oprócz matowego szkła z tyłu zyska on ogromną wyspę z trzema aparatami w kształcie koła. Telefon oficjalnie zostanie pokazany w Londynie 10 października. 

One Plus 7T zaoferuje wykończenie zmatowionym szkłem

  • Naukowcy z MIT stworzyli materiał, który jest jeszcze ciemniejszy niż VantaBlack i pochłania 99,995 światła (VantaBlack - 99,965%). Następnie pokryli nim warty dwa miliony żółty diament. Jednocześnie naukowcy nie chcieli stworzyć tego efektu, a jedynie poeksperymentować na węglowych nanotubkach. 
  • 2,8 miliona złotych. Tyle będzie musiał zapłacić sklep morele.net. To kara za niedopilnowanie danych ponad 2,2 miliona użytkowników, do których wycieku doszło w październiku 2018 roku. 
  • W Indiach do Asystenta Google można... zadzwonić. I nie chodzi o użycie smartfona, a o tradycyjną budkę telefoniczną. Po wybraniu numeru 000-800-9191-000 otrzymujemy dostęp do asystenta po angielsku lub w hindi. Pozwala on na sprawdzenie ogólnych rzeczy, nie zaś na spersonalizowaną kontrolę.

Dlaczego Huawei Mate 30 Pro nie debiutuje w Polsce?

Zamiast wielkiej konferencji dla dziennikarzy z całej Europy - równie duża, ale już bez udziału Polaków, Czechów czy Rosjan. W oficjalnej informacji dla dziennikarzy przekazano jedynie, że telefon będzie debiutował na rynkach europejskich, a informacje na temat premier będą przekazywane na bieżąco. Telefony pojawiają się najwcześniej w Azji, a już za tydzień będą dostępne w Chinach. Dlaczego tam?

Mate 30 Pro

Sprawdź oferty na Huawei Mate 20! 

Powodem jest mniejsze uzależnienie od usług Google. Te nie pojawią się w telefonach firmy. Zabraknie zarówno sklepu Google Play, jak i wyszukiwarki, map, Youtube'a, Gmaila i wszystkich innych aplikacji. Telefon nie dostanie też poprawek bezpieczeństwa. Jak zaznaczono w komunikacie medialnym, Usługi Mobilne Google przez prawo Stanów Zjednoczonych nie mogą zostać bezpośrednio dostarczone na telefon. Dostęp, choć nielegalny, nadal będzie możliwy za pośrednictwem aplikacji innych producentów. 

Tutaj przeczytacie więcej o premierze serii Huawei Mate 30.

Miliard użytkowników telefonów zagrożonych?

Nowe narzędzie jest zagrożeniem zarówno dla smartfonów, jak i starszych telefonów komórkowych. Wystarczy mieć aktywną kartę SIM oraz odebrać SMS-a. Simjacker wysyła wiadomość z kodem binarnym. Ten pozwala zidentyfikować numer IMEI urządzenia. Następnie po wejściu na urządzenie haker może z jego poziomu śledzić użytkownika, czytać jego wiadomości i przechwytywać rozmowy. W skrajnych przypadkach da się też wysyłać SMS-y premium czy instalować aplikacje przez przeglądarkę. 

Zjawiskiem może być dotknięty niemal każdy użytkownik smartfona

Według AdaptiveMobile Security dotkniętych tym zjawiskiem jest co piąty użytkownik telefonu komórkowego. Głównymi ośrodkami ataków są kraje Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej oraz Europy Wschodniej. Simjacker zidentyfikowano w ponad 30 krajach. Do ataków dochodziło z reguły kilka razy dziennie, choć jeden z użytkowników doświadczał ich nawet 250 razy. 

Tu przeczytacie więcej o szkodliwości Simjackera oraz metodach włamania.

Toyota chce stworzyć samochód bez paliwa

Samochód jadący bez paliwa to wspólny projekt Toyoty, Sharpa oraz japońskiej organizacji rozwoju przemysłu. Na potrzeby eksperymentu zmodyfikowali oni Toyotę Prius. Ta w jednym z wariantów posiada panele słoneczne, ale te ładują się tylko podczas postoju i pozwalają przejechać do 6 kilometrów. Do prototypu przyklejono 1100 paneli wielkości wizytówki. Co więcej, mają one grubość zaledwie 0,03 milimetra. Da się je umieścić na dachu, masce oraz klapie bagażnika. 

Toyota Prius została zmodyfikowana panelami grubości kartki

Efektywność konwertowania światła słonecznego wynosiła w tym przypadku 34%. Tradycyjne panele w Priusie osiągają około 20%. Samochód w dni z dobrą pogodą był w stanie przejechać nawet 56 kilometrów bez potrzeby ładowania. Rekord wyniósł zaś 61 kilometrów. MItsuhiro Namazaki powiedział, że jeśli jeździć samochodem 4 razy w tygodniu po maksymalnie 50 kilometrów każdego dnia, to auta nie trzeba ładować.

Google Pixel 4 wyciekł. W całości

Od kilku tygodni Google nie jest w stanie upilnować swoich telefonów. Znaliśmy wygląd, ale ostatnio dowiedzieliśmy się o pomarańczowej wersji kolorystycznej. Podobnie jak tegoroczne iPhone'y, z tyłu znajdziemy kwadratową wysepkę z aparatami. Z przodu pozostanie notch w wersji XL lub gruba ramka w wersji zwykłej. W nich ukryje się nowy moduł do bezdotykowej komunikacji. Jak sugeruje Wired, w ten sposób przełączymy piosenki, uśpimy alarm czy wyciszymy połączenie. 

Google Pixel 4 nie ma już żadnych tajemnic (Źródło: Youtube/ Rabbit TV)

System rozpozna też naszą twarz i odblokuje telefon po mrugnięciu. A system będzie Androidem 10. Poznaliśmy także pełną specyfikację modelu 4 XL. Oprócz Snapdragona 855 oraz 6 GB RAM-u ma pojawić się ekran w 90 Hz. Do tego aparaty zaoferują nawet 8-krotne powiększenie obrazu. Nie pojawi się jednak wersja 5G. Oficjalną datę premiery podało Google. Telefon zostanie pokazany oficjalnie 15 października.

Sztuczna inteligencja pozwoli zatuszować twarz

DeepPrivacy chce stworzyć technologię maskowania twarzy podczas nagrywania video. Ta opierałaby się na deepfake'ach, ale wykorzystujących ponad milion zdjęć. Naniesione na twarz, dynamicznie zmieniałyby jej elementy podczas nagrania w czasie rzeczywistym. Do tego celu wykorzystano prawie 1,5 miliona innych twarzy z bazy stworzonej z licencjonowanych zdjęć. 

DeepPrivacy pozwoli ukryć naszą twarz, maskując ją innymi

Twórcy sami nie zbierają też danych o twarzy, która się maskuje, więc bezpieczeństwo rośnie. Rozwiązanie nie jest idealne, bo poza efektem płynności pozostawia też widoczne inne elementy, jak uszy. Te da się zidentyfikować w laboratoriach kryminalistycznych. Na przykładach widać też niską rozdzielczość tego rozwiązania, co negatywnie wpływa na jakość. 

Facebook Portal TV niczym Kinect

Facebook zaprezentował w środę nowe urządzenia z rodziny Portal do prowadzenia rozmów video. Najciekawiej zapowiada się Portal TV. Wygląda on niczym sensor Kinect i podobnie jak ono ma wbudowaną kamerę do rozmów, która śledzi osobę podczas video. Może też automatycznie powiększać obraz na potrzebę rozmowy. Urządzenie wyposażono także w możliwość dodawania nakładek rozszerzonej rzeczywistości oraz filtrów. 

Portal TV od Facebooka przypomina Kinecta

Tani telewizor 4K od Samsunga? Oto nasza propozycja!

Da się także za jego pośrednictwem prowadzić rozmowę i oglądać video jednocześnie. Najważniejszą nowością jest jednak mechaniczna zasłona, która ukrywa obiektyw oraz moduł. Facebook otwarcie przyznaje, że nagrania z urządzenia są przetwarzane przez maszyny oraz osoby przepisujące. Co ciekawe, firma robiła to już przy wcześniejszych modelach, z tą różnicą, że wtedy oficjalnie projekt był zawieszony. Tak czy inaczej, w Polsce nie zobaczymy Portal TV. 

Tu przeczytacie więcej na temat Portal TV od Facebooka.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 


Źródła: 

blog comments powered by Disqus
Brak premiery Huawei Mate 30 w Polsce, samochód bez paliwa - VideoNews #220