PODPOWIEDZI:

Miliard telefonów zagrożonych atakiem hakerów

Miliard telefonów zagrożonych atakiem hakerów

Według specjalistów z firmy AdaptiveMobile Security co piąty użytkownik telefonów komórkowych na świecie jest zagrożony atakiem hakerów. Do włamania wystarczy jedynie aktywna karta SIM oraz odebranie SMS-a.

Sprawa jest poważna, ponieważ przed atakiem nie obroni nas żaden z programów antywirusowych. Wynika to z faktu, że hakerzy nawiązują połączenie z kartą SIM naszego telefonu. Metoda ta nosi nazwę Simjacker. Zagraża ona nie tylko najnowszym smartfonom, ale także telefonom starszych generacji.

Specjaliści od zabezpieczeń twierdzą, że Simjacker to jeden z najbardziej kompleksowych i wyrafinowanych ataków w historii sieci komórkowych. Szczególnie niebezpieczne jest to, że użytkownik praktycznie nie ma szans na wykrycie niepożądanego działania na swoim telefonie.

schemat ataku simjacker

W jaki sposób działa Simjacker?

Haker wysyła do nas binarny SMS zawierający kod, który pobiera numer identyfikacyjny naszego telefonu (IMEI). Antywirus w telefonie nie działa, ponieważ komendy wysyłane są bezpośrednio do karty SIM. Polecenia hakerów omijają oprogramowanie każdego urządzenia. Cyberprzestępcy używając tej metody, mogą na przykład:

  • określić lokalizację urządzenia
  • wykonywać połączenia na numery premium
  • w najgorszym przypadku, mogą ściągnąć przez przeglądarkę internetową oprogramowanie ułatwiające dostęp do bardziej wrażliwych danych.

Niepokojącą wiadomością jest to, że jedyne zabezpieczenia, jakie mogą uchronić nas przed atakiem, znajdują się w rękach operatorów sieci komórkowych. Miejmy nadzieję, że telekomy nie zbagatelizują tego problemu i poważnie zajmą się łataniem luk bezpieczeństwa w swoich sieciach.

Źródło: Virusbulletin

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Miliard telefonów zagrożonych atakiem hakerów