PODPOWIEDZI:

Wi-Fi 6 - Oficjalna certyfikacja urządzeń

Wi-Fi 6 - Oficjalna certyfikacja urządzeń

W poniedziałek 16 września 2019 roku rozpoczęła się oficjalna certyfikacja urządzeń obsługujących standard Wi-Fi 6. Organizacja Wi-Fi Alliance zajmująca się wdrożeniem nowej technologii wymienia zalety 6. generacji Wi-Fi: wyższa prędkość sieci, zredukowanie opóźnień, zmniejszenie zużycia baterii urządzeń podłączonych do sieci bezprzewodowej.

W październiku 2018 roku decydenci w Wi-Fi Alliance postanowili uprościć nazewnictwo standardów Wi-Fi. Wi-Fi 802.11ac zmieniło się w Wi-Fi 5, a Wi-Fi 802.11ax zaczęto nazywać Wi-Fi 6.

Urządzenia z Wi-Fi 6 sprzedawane są już od kilku miesięcy. Znaczy to, że niedawno zakupiony router może być kompatybilny z technologią 802.11ax.

Istnieje jednak jeden problem.

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości Wi-Fi 6, musimy posiadać w domu inne urządzenia działające w tym samym standardzie.

Pierwszym smartfonem, który otrzymał certyfikację, jest Samsung Galaxy Note 10. Nie wszystkie firmy decydują się na atestowanie swoich produktów. Smartfony iPhone 11 i iPhone 11 Pro również są kompatybilne z technologią Wi-Fi 6, lecz nie posiadają akredytacji stowarzyszenia Wi-Fi Alliance.

Jakie korzyści oferuje nam standard Wi-Fi 6?

Wprowadzenie nowych technologii do standardu Wi-Fi 6 pozwoliło na poprawę wielu parametrów działania sieci w porównaniu do 5. generacji Wi-Fi:

  • Zwiększenie prędkości o około 40 % w stosunku do Wi-Fi 5. Teoretyczna prędkość maksymalna to aż 10 Gb/s.
  • Multi-user multiple input multiple output (MU-MIMO) – pozwala na połączenie większej ilości urządzeń oraz transfer większej ilości danych w jednym czasie.
  • Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA) umożliwia routerowi rozdzielać kanały na mniejsze (nawet do 72 sub-kanałów) co poprawia wydajność sieci i skraca opóźnienia w dużych sieciach bezprzewodowych.
  • Target wake time (TWT) - Mniejsze zużycie baterii urządzeń korzystających z sieci Wi-Fi 6, zwłaszcza urządzeń internetu rzeczy.

wi-fi 6 kluczowe funkcje

Podsumowując, największe korzyści z nowej technologii odczujemy korzystając z Wi-Fi podczas podróży. Duże sieci bezprzewodowe znajdują się na lotniskach, stacjach kolejowych oraz w większości miejsc użyteczności publicznej.

Bardzo często z powodu zbyt dużej liczby użytkowników sieci są przeciążone, a prędkość przesyłu danych nie jest zadowalająca. Na nowej technologii skorzystają także firmy użytkujące sieci bezprzewodowe, którym zależy na szybkiej i bezpiecznej wymianie informacji.

Źródło: Wi-Fi Alliance

Zobacz też:

blog comments powered by Disqus
Wi-Fi 6 - Oficjalna certyfikacja urządzeń