PODPOWIEDZI:

Orange oraz Ericsson prowadzą największe testy 5G w Polsce

Orange oraz Ericsson prowadzą największe testy 5G w Polsce

Orange we współpracy z firmą Ericsson uruchomił 9 masztów obsługujących technologię 5G. Wybór miejsca, w którym prowadzone będą testy, padł na Warszawę. Maszty znajdują się na Ochocie i Powiślu.

Próby działania sieci 5G są po raz pierwszy w Polsce prowadzone na tak szeroką skalę. Sieć będzie testowana etapami. Na chwilę obecną testują ją inżynierowie. Po nich usługi 5G będą mogli sprawdzić dziennikarze, a na końcu klienci Orange. Telekom nie informuje, kiedy ma się odbyć trzeci etap. Nie wiadomo także, jak będzie wyglądać techniczna strona testowania sieci 5G przez klientów Orange.

testy 5g warszawa

Obszar doświadczalny został podzielony na 25 sektorów. Maszty zostały rozmieszczone w taki sposób, aby można poruszać się między nimi bez zrywania połączenia. Każda ze stacji bazowych połączona jest ze sobą łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s. Pozwoli to na uzyskanie prędkości pobierania danych do 900 Mb/s. W testach jako odbiorniki służą smartfony chińskiej firmy ZTE. Wybrano model Orange Neva Jet ZTE Axon 10 Pro 5G.

Utworzona sieć 5G wykorzystywać będzie kanał o szerokości 80 MHz w paśmie 3,4 – 3,6 GHz. To samo pasmo będzie planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce. Pozwolenia na użytkowanie tej częstotliwości udzielił Urząd Komunikacji Elektronicznej

    Źródło: Orange

    Zobacz też:

    blog comments powered by Disqus
    Orange oraz Ericsson prowadzą największe testy 5G w Polsce