
Szansa na widzenie w ciemności? Huawei w tarapatach? Samochód tak czarny, że widać tylko światła? To wszystko oraz sporo aparatów w 218. odcinku VideoNewsa. Zapraszam do oglądania!
W tym tygodniu VideoTesty szykują się na powrót do szkoły. Na naszej stronie pojawiły się zestawy komputerowe dla ucznia oraz tanie w eksploatacji drukarki. Waszej uwadze polecamy także test Pawła, który sprawdził, co lepsze - komputer z Allegro kontra PC od Actiny.
Krótkie Informacje
- Apple przestanie przechowywać nagrania głosowe z Siri domyślnie od jesieni tego roku. Powodem presja wywierana na firmie po tym, jak okazało się, że pracownicy firmy oraz jej podwykonawcy spisują rozmowy.
- Swoje najnowsze urządzenia Apple zaprezentuje 10 września, co potwierdził oficjalny plakat.
- Jonathan Fly, prowadzący bloga "I forced a bot" z pomocą sztucznej inteligencji wygenerował twarze... emotikonek. Używając obrazków 16x16 pikseli i algorytmu odtwarzającego twarz, wygenerował obrazki, które możecie zobaczyć poniżej.
- AlienGo to chińska odpowiedź na SpotMini od Boston Dynamics, która ma być znacznie bardziej ruchliwa. Na video AlienGo potrafi nawet wykonać salto do tyłu.
- Telltale Games może wrócić do żywych. Jak donosi Polygon, dużą liczbę aktywów firmy przejęła LCG Entertainment, która na ten moment zapowiada powrót marek Batman oraz The Wolf Among Us. Na pewno nie powróci The Walking Dead.
- To najczarniejszy samochód świata. BMW X6 w edycji VantaBlack to jedyny egzemplarz na świecie pomalowany lakierem pochłaniającym 99,965% światła słonecznego. Model dostępny będzie dla obecnych na targach motoryzacyjnych w Frankfurcie.
Najuczciwszy telefon świata - Fairphone 3 zaprezentowany
Fairphone to holenderska firma, której celem jest tworzenie maksymalnie ekologicznych telefonów. Oznacza to korzystanie jak najczęściej z odnawialnych źródeł, łatwą naprawialność telefonów oraz uczciwe warunki pracy dla osób produkujących te urządzenia. Właśnie zaprezentowano trzecią generację w cenie 450 euro.
Na telefon składa się 7 modułów z łatwą wymianą, co ma zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 30%. Ponadto w środku wykorzystano złoto Fairtrade, co czyni Fairphone pierwszą firmą technologiczną używającą tej wersji kruszcu.
Poza tym to telefon o przeciętnej w stosunku do realiów rynku specyfikacji. Ekran 5,7 cala Full HD pokryto szkłem Gorilla 5. W środku znajdziemy Snapdragona 632 - ośmiordzeniową jednostkę z zegarami 1,8 GHz i układem graficznym Adreno 506 oraz 4 GB RAMu. Na pliki otrzymamy 64 GB rozszerzalne za pomocą karty Micro SD o 256 GB. Aparat z tyłu będzie mieć 12 Mpx, a z przodu - 8. Wszystko wieńczy bateria 3000 mAh. Urządzenie pojawi się na wybranych rynkach we wrześniu.
Dobry tydzień dla fanów aparatów
Sony zaprezentowało w Kopenhadze dwa nowe bezlusterkowce. Sony α6100 może okazać się dobrym sprzętem do robienia zdjęć dzięki przetwornikowi EXMOR CMOS 24,2 Mpx i szybkiemu autofokusowi. Ten potrafi wyostrzyć plan w 0,02 sekundy. Ponadto model czerpie oprogramowanie z modeli pełnoklatkowych, w tym możliwość indywidualnego odczytu pikseli w trybie Super 35mm. Jako że da się nim nagrywać w 4K, to wyposażono go też w odchylany o 180 stopni ekran i wejście mikrofonowe.
Dla fanów zaawansowanej fotografii i nagrywania przygotowano Sony α6600. Tutaj także znajdziemy EXMOR CMOS 24,2 Mpx oraz szybki autofokus. Ulepszeniem jest 5-osiowa stabilizacja obrazu oraz Real-Time Eye AF, który dynamicznie skupia swoją ostrość na oku. Aparat nagrywa 4K w trybie HDR. Zastosowano tu także nową baterię Sony typu Z, która ma pozwolić na zrobienie ponad 810 zdjęć z podglądem na odchylanym ekranie LCD.
Oprócz tego w tym tygodniu Canon zaprezentował dwa nowe aparaty - EOS M6 Mark II z zacieciem filmowym oraz lustrzankę EOS 90 D, która zyskała możliwość śledzenia oka. Ponadto firma zaprezentowała obiektywy do profesjonalnych zastosowań - RF 15-35 mm f/2.8 oraz RF 24-70 mm f/2.8. W międzyczasie Panasonic pokazał aparat S1H, który może nagrywać video w prawie kinowym 6K (5952x3968 pikseli), a to wszystko dzięki wbudowanemu wa
Problemy Huawei przed premierą serii Mate 30
Według informacji od Reutersa Huawei Mate 30 Pro ma nie otrzymać certyfikacji Google'a. Problemem według rzecznika Google jest nierozstrzygnięta kwestia wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Donald Trump obiecał powrót Huawei'a do łask, jednak na ten moment wszystkie 130 próśb amerykańskich firm o nawiązanie kontaktów handlowych zostało odrzuconych.
Podobny problem dotknął posiadaczy modeli P20 i P20 Pro. W części z nich zniknęło certyfikowanie Play Protect, co sprawia, że nie da się korzystać z Google Play. Jak zapewnia polski oddział, niedługo wypuszczona zostanie aktualizacja eliminująca tę niedogodność.Sprawdź ofertę na Xiaomi Mi 9T!
Niepewność wobec poczynań firmy ma przełożenie na wyniki sprzedaży Huaweia w Europie, który według CounterPoint Research stracił niemal 5 punktów procentowych, mając w drugim kwartale 19,3% rynku. Na polskim rynku strata była bardziej dotkliwa - wg raportu IDC Huawei miał 25% rynku, o 11 punktów procentowych mniej niż kwartał wcześniej.
Sieć 5G powstanie w Polsce na nowych warunkach
Nie przez przetarg, a aukcją zostaną rozstrzygnięte metody wdrożenia sieci 5G w Polsce. Urząd Komunikacji Elektronicznej w najbliższym czasie wystawi pasmo 3,4-3,8 GHz. Wybór aukcji oznacza, że do Skarbu Państwa mogą trafić większe pieniądze, ale przez podbijanie cen proces budowania infrastruktury dodatkowo się wydłuży.
Wydłużyć go może także decyzja Donalda Trumpa. Mimo odwołanej wizyty, prezydent Stanów Zjednoczonych ma naciskać na to, aby Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi porozumienie dotyczące sieci 5G. Według informacji Reutersa obydwa kraje mają współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa sieci, co mogłoby wyeliminować Huawei'a z przetargów na dostarczanie sprzętu.
W przyszłości możemy widzieć w ciemności
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts odkryli sposób, aby myszy mogły widzieć fale podczerwieni, niedostrzegalne dla ludzkiego oka. Stworzyli oni nanocząsteczki przekształcające wiązania fotoreceptorów. W ten sposób fotoreceptory zyskały dodatkową warstwę, dzięki której myszy mogły widzieć fale o długości 900 nm (ludzkie oko widzi od 380 do 700 nanometrów). Warstwa ta podmienia informację z receptorów, sprawiając, że podczerwień jest widziana jako zielone światło.
Superwzrok utrzymuje się przez co najmniej 10 tygodni. Aby udało się osiągnąć ten efekt, nanocząsteczki zostały wstrzyknięte bezpośrednio do oka. Dr. Gang Han odpowiedzialny za kontrolę projektu tłumaczy, że przypomina to standardową procedurę szpitalną. Jednocześnie chciałby, aby wersja dla ludzi była czymś w rodzaju soczewki. W końcu mało kto lubi być dźgany w oko.
Nvidia może mieć poważny problem
Firma może stać się ofiarą wojny patentowej między Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a GlobalFoundries. Ci pierwsi produkują dla niej komponenty kart graficznych, a ci drudzy oskarżają o naruszenie 16 patentów. Pozwy zostały wystosowane w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Celem jest zatrzymanie dystrybucji rozwiązań opartych o rozwiązania TSMC.
Sprawdź cenę karty AMD RX 5700 od MSI!
Z obowiązku prawnego GlobalFoundries musiało określić, jakie firmy importują rozwiązania z kradzionymi patentami. Wśród 20 z nich pojawiają się Asus oraz Nvidia, ale i Apple, Qualcomm, Google czy Lenovo. Nie ma tam jednak AMD, które serię procesorów Ryzen 3000 tworzy w oparciu o rozwiązania TSMC. Może to wynikać z tego, że GlobalFoundries powołało do życia 10 lat temu AMD.
Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa:
- Kontrowersyjny Redmi Note 8, podsumowanie Gamescomu, Bluetooth zhakowany - VideoNews #217
- Microsoft spisuje nasze rozmowy, Apple płaci hakerom, Oppo tworzy hotel 5G - VideoNews #216
- Walka z Lootboxami, hulajnogi w Polsce z limitem, miasto ze sztucznymi chmurami - VideoNews #215
Źródła:
- Koniec nagrywania rozmów z Siri
- Premiera iPhone'ów już 10 września
- Twarze emotikonów na bazie AI
- Robot AlienGo
- Telltale Games wraca do gry
- BMW X6 VantaBlack
- Premiera Fairphone 3
- Problemy Huawei z Mate 30 Pro
- Aukcje częstotliwości 5G
- Myszy widzące w ciemności
- TSMC pozwane