PODPOWIEDZI:

Podgrzewanie vs Spalanie, czyli Dlaczego IQOS to Najlepsza Alternatywa dla Zwykłego Papierosa?

Podgrzewanie vs Spalanie, czyli Dlaczego IQOS to Najlepsza Alternatywa dla Zwykłego Papierosa?

Polska Akademia Nauk na prośbę tytoniowego giganta, firmy Philip Morris, jako pierwsza na świecie przeprowadziła badania potwierdzające, że nikotynowy dym wytwarzany przez IQOS jest mniej szkodliwy i zawiera mniej niezdrowych substancji. Grupa badaczy Polskiej Akademii Nauk sprawdziła, jak korzystanie z urządzenia wpływa na działanie mitochondriów komórkowych, które są najbardziej narażone na działanie nikotynowego dymu. Okazuje się bowiem, że w przypadku spalania tytoniu stężenie toksyn i substancji smolistych jest zredukowane nawet do 90%.

IQOS podgrzewa tytoń do 350 stopni Celsjusza. Papieros spala się w 900 stopniach. Różnica temperatur jest naprawdę duża i jak się okazuje, ma także duży wpływ na ludzkie komórki. Grant na badania w Instytucie Biologii Doświadczalnej imienia M. Neckiego Polskiej Akademii Nauk pozwolił na 12 miesięcy prac. Przez ten czas naukowcy specjalizujący się w badaniu zachowania mitochondriów obserwowali rezultaty wystawienia tkanek nabłonka oskrzeli na dym wytwarzany przez IQOS oraz tradycyjne papierosy. Nowatorskie badania pozwoliły porównać, jak substancje powstające podczas spalania (ok. 800C – konwencjonalny papieros) oraz podgrzewania tytoniu (do 350C –THS2.2) wpływają na funkcjonowanie mitochondriów w ludzkich komórkach nabłonka oskrzeli, które na szkodliwe substancje wynikające z używania tytoniu są narażone jako pierwsze. Wnioski?

System Podgrzewania Tytoniu, który elektronicznie podgrzewa tytoń w temperaturze znacznie niższej od temperatury spalania, powoduje powstanie aerozolu zawierającego nikotynę oraz mieszaninę związków o znacząco niższej zawartości substancji toksycznych w porównaniu do dymu papierosowego powstałego wskutek spalania tytoniu.

iQOS badania

To dobra informacja dla tych, którzy nie potrafią poradzić sobie z nałogiem tytoniowym albo z jakiejś przyczyny nie chcą całkowicie zrezygnować z palenia. W opinii ekspertów technologia oparta na podgrzewaniu tytoniu może stać się bowiem w przyszłości zastępstwem dla e-papierosa i całkowitym zamiennikiem dla papierosa klasycznego.

Mitochondria, a dym papierosowy

Mitochondria to centra energetyczne komórek. Mają własne DNA, a ich uszkodzenie często kończy się śmiercią całej komórki. Dym ze spalanego tytoniu zawiera wiele toksycznych związków, które mogą gromadzić się w mitochondriach i zakłócać funkcję oddychania mitochondrialnego, wpływając tym samym na wytwarzanie energii komórkowej. Nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów może z kolei powodować uszkodzenia komórek i prowadzić do wielu patologii. Defekty ich funkcjonowania mogą prowadzić do różnych dysfunkcji. Narażone są między innymi układ nerwowy, mięsień sercowy, siatkówka oka, a nawet układ endokrynny.

Obejrzyj i przeczytaj naszą recenzję i praktyczny test urządzenia IQOS >>>

Badania w Instytucie Biologii Doświadczalnej imienia M. Neckiego Polskiej Akademii Nauk objęły dwa testy, w których komórki zostały wystawione na działanie mieszanki związków zawartych w dymie papierosowym. Jeden trwał 7 dni, a drugi 12 tygodni. Chodziło o uzyskanie efektu niemal identycznego z tym po wielu latach palenia. Komórki inkubowano w tytoniowym dymie z papierosa oraz aerozolu, jaki wytwarza IQOS. Eksperyment wykazał bardzo szkodliwy wpływ dymu papierosowego na mitochondria, ponieważ podczas palenia wytwarza się duża ilość substancji smolistych. Z kolei podgrzewanie tytoniu sprawia, że stężenie substancji jest redukowane do blisko 90% w porównaniu do klasycznego palenia tytoniu.

Badania wykazały, że ograniczenie szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji dzięki podgrzewaniu, zamiast spalaniu tytoniu, jest zachęcającym podejściem do zmniejszenia stresu mitochondrialnego w komórce związanego z paleniem wyrobów tytoniowych – powiedziała autorka badania, prof. Joanna Szczepanowska z PAN.

Rezultat można zobaczyć na własne oczy:

iQOS badania

Roczny eksperyment przyniósł więc ciekawe wnioski. PAN twierdzi, że technologia podgrzewania tytoniu jest naprawdę obiecująca. Po pierwsze - nie dusi mitochondriów, nie wpływa też znacząco na ich funkcjonowanie. Do tego nie wprowadza do organizmu tak dużej jak klasyczne papierosy ilości substancji smolistych.

Zobacz też: Porównanie IQOS 3.0 vs IQOS 2.4+

IQOS wydaje się więc być ciekawą alternatywą dla palenia papierosów. Nie można jednak jeszcze ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że podgrzewany tytoń jest zupełnie nieszkodliwy dla zdrowia. Do tego jeszcze daleka droga, która wymaga dodatkowych badań. Śmiało można powiedzieć jednak, że IQOS na pewno jest znacznie mniej szkodliwy, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie komórek.

blog comments powered by Disqus
Podgrzewanie vs Spalanie, czyli Dlaczego IQOS to Najlepsza Alternatywa dla Zwykłego Papierosa?