PODPOWIEDZI:

Jak wybrać toster, który równomiernie opieka?

Jak wybrać toster, który równomiernie opieka?

Nie wiesz, jak wybrać toster, który zapewni równomierne opiekanie kanapek? W dzisiejszym poradniku zakupowym doradzę, jakie są główne cechy wydajnych tosterów, a także za jakie dodatkowe funkcje i udogodnienia warto dopłacić.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej powinieneś poznać porady, jak wybrać toster, który idealnie opiecze chleb. Na jego precyzję, wydajność i trwałość wpływa wiele elementów. Najwyższy czas poznać najważniejsze parametry i inteligentne funkcje dobrych tosterów, które nie służą tylko do robienia grzanek, ale o tym dowiesz się za moment. Poniższy poradnik zakupowy zawiera ważne wytyczne, aby wiedzieć, jaki toster wybrać.

Jak wybrać toster? - W skrócie

Na początku krótkie streszczenie poradnika, natomiast w dalszej części materiału znajdziesz rozwinięcie.

  • Moc - to, jak szybko będą gotowe grzanki, zależy od wydajności. Na nią wpływa oczywiście maksymalna moc, jaką osiąga toster.
  • Rodzaj - najpopularniejsze są tostery klasyczne, w których kanapki wkładasz od góry.
  • Pojemność - są na rynku tostery na 4 kromki, jak również te, które zmieszczą tylko 2 kanapki. Odpowiedz sobie na pytanie, jak często będziesz korzystał z urządzenia i dla ilu osób.
  • Regulacja czasu opiekania - możliwość szerszego wyboru ustawień to zawsze dobra informacja, gdyż masz pewność, że przyrządzisz tosty idealnie zarumienione (pod własne gusta).
  • Jakość wykonania - postaw na sprzęt wykonany z solidnych i bezpiecznych materiałów, a to przełoży się na dłuższą trwałość. Nie zapomnij o korzystnych rozwiązaniach, jak na przykład schowek na przewód zasilający lub gumowe nóżki.
  • Wymiary i design - z doborem tostera pod kolor innego małego sprzętu AGD nie będzie raczej problemu.
  • Bezpieczeństwo - jeżeli w domu są małe dzieci, to postaw na termoizolacyjną obudowę. Konieczna jest również funkcja automatycznego wyłączania.
  • Czyszczenie - toster nie jest zbudowany z dużej ilości części, niemniej warto przyjrzeć się wyjmowanym elementom, typu tacka na okruchy.
  • Wygoda użytkowania - sama obsługa oprócz tego, że nie powinna sprawiać większych trudności, to najlepiej aby była komfortowa. W tym celu przyda się między innymi automatyczne wysuwanie tostów.
  • Akcesoria - tostery jako tako nie posiadają bogatego wyposażenia. Bywają natomiast modele z rusztem do bułek. Takowy spotkasz w tosterze Caso Germany Inox4 2779.
  • Cena - to sprzęt niemal dla każdego. Spotkasz zarówno budżetowe tostery, jak i te na grubszy portfel. Wszystko zależy od Twoich wymagań.
  • Producent - marka to kolejny wyznacznik podczas wyboru tostera. Nigdy nie kupuj kiepskiej jakości podróbek, które tylko z pozoru wyglądają ładnie. Polecanymi firmami są między innymi Smeg czy KitchenAid.
  • Praktyczne funkcje - dodatkowe funkcje zwiększają funkcjonalność produktu. Oczywiście mowa tylko o tych, które niosą ze sobą korzyści dla użytkownika, czyli na przykład funkcji Stop (nagłego zatrzymywania).

pojemny toster BLACK DECKER

Najistotniejsze parametry przy zakupie tostera

Czas na obszerniejsze przedstawienie najważniejszych cech tosterów do kanapek. Poniższe parametry ze specyfikacji pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać toster, aby równomiernie opiekał i służył przez wiele lat.

Oto czołowe zagadnienia, jakimi należy się kierować podczas wyboru niezawodnego tostera.

Jaka moc tostera jest wystarczająca?

Dobry toster o wysokiej mocy to taki, który osiąga minimum 1300 W. Kupując sprzęt o mocy 2500 W, jak na przykład toster KitchenAid 5KMT4205EMS, możesz być już pewny, że będzie niewiarygodnie wydajny. Moc tostera przekłada się na szybsze przyrządzanie grzanek, bułek, rogalików, błyskawiczne rozmrażanie chleba, idealnie zarumienione tosty. Ten parametr jest również związany z pojemnością. Tostery na 2 kanapki cechują się mniejszą mocą.

Jakie są rodzaje tosterów?

Tostery dzieli się głównie ze względu na konstrukcję, czyli:

  • Tostery klasyczne (tradycyjne) - grzankę wkładasz od góry urządzenia do komory. Ich ceny są atrakcyjne, wymiary kompaktowe, a dostępność bardzo duża.
  • Tostery poziome - posiadają specjalny ruszt (umiejscowiony pomiędzy grzałkami), na którym kładziesz pieczywo. Są większe i często droższe od tradycyjnych, ale z kolei umożliwiają położenie na toście od razu wędliny czy sera.
  • Tostery tunelowe - to gabarytowo bardzo duży sprzęt używany głównie w restauracjach. Koszt to nawet kilka tysięcy. Na powierzchni rusztu są w stanie zmieścić kilkanaście grzanek.

Istnieje jeszcze podział typowo ze względu na pojemność. Wśród nich:

  • Tostery na 4 kromki - droższe i wydajniejsze modele, przeznaczone dla większej rodziny, umożliwią przyrządzenie 4 tostów jednocześnie, zajmują więcej miejsca.
  • Małe tostery - sprawdzą się głównie dla singla lub pary, zajmują bardzo mało miejsca na blacie, więc znajdą zastosowanie w niewielkich kuchniach. To dobry wybór, jeżeli chcesz jedynie sporadycznie przyrządzać chrupiące grzanki lub dopiero zaczynasz przygodę z tosterem.

Tostery określa się również jako jednoszczelinowe (1 tradycyjny otwór bądź dłuższy do ułożenia kilku kromek obok siebie), dwuszczelinowe (2 mniejsze komory do opiekania po 1 toście lub 2 długie szczeliny, w których zmieszczą się łącznie 4 kanapki) i czteroszczelinowy (jednoczesne opiekanie 4 kromek chleba).

mały toster dwuszczelinowy

Jaka pojemność tostera?

Będąc przy temacie pojemności tostera, warto wspomnieć, że wyróżnia się na przykład tostery dwuszczelinowe na 4 kromki, które przydadzą się zarówno rano, jak każdemu z rodziny spieszy się, jak i w trakcie wizyty gości, żeby zaskoczyć ich smacznymi grzankami.

Jeżeli jesteś singlem lub mieszkasz ze swoją lubą, to spokojnie zainwestuj w toster, który zmieści 2 tosty, a nawet w toster jednoszczelinowy z otworem na 1 kromkę, tak jak KitchenAid Loft 5KMT3115EOB.

Przy okazji przyjrzyj się szerokości szczelin, gdyż od nich zależy, jak grubą kromkę pieczywa zmieścisz w komorze. Celuj w szerokość około 36 mm - 40 mm.

Ile poziomów opiekania w tosterze?

Nie każdy lubi mocno opieczone grzanki, stąd kilkustopniowa regulacji opiekania jest potrzebna. Do lekkiego przyrumienia wystarczy wybrać niższe ustawienie. Przeważnie znajdziesz 6, 7, a nawet 9 ustawień intensywności opiekania.

Który toster będzie dobrze wykonany?

Solidna konstrukcja zapewni dłuższą żywotność tostera. Nie może latać po blacie kuchennym, zatem nóżki antypoślizgowe to konieczna sprawa. Tacka na okruchy powinna być zrobiona ze stali nierdzewnej. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o samą obudowę. W momencie, gdy zdecydujesz się na tworzywo sztuczne, to musisz wiedzieć, czy jest ono lepszej jakości.

W celu zminimalizowania ryzyka poparzenia się postaw na termoizolacyjną obudowę. Dobra organizacja to także podstawa. Większość tego typu sprzętu jest wyposażona w schowki na przewody zasilające, dzięki czemu nie plączą się i ułatwiają przechowywanie. Jak już o tym mowa, to zwróć uwagę na długość kabla. Czasami 1 m może nie wystarczyć, żeby sięgnąć do gniazdka elektrycznego.

czarny toster od SAGE

Jakie wymiary tostera i wygląd?

Biały, czarny, srebrny, a może czerwony toster? Proszę bardzo! Wybór pod względem kolorystyki jest na prawdę szeroki. Często posiadają ciekawe wzorki na obudowie. Miej jednak na względzie fakt, że niektóre lubią pozostawiać ślady odbitych palców. Tostery to raczej kompaktowe urządzenia nawet do małych kuchni, lecz zdarzają się na rynku większe modele. Musisz pomyśleć, ile możesz wygospodarować wolnego miejsca na blacie.

Czy toster jest bezpieczny?

Zaufani producenci nowoczesnych sprzętów AGD dbają o Twoje bezpieczeństwo i wyposażają tostery na przykład w bezpieczne obudowy, gumowe nóżki lub funkcje automatycznego wyłączania, tak abyś nie poparzył się lub nie spowodował pożaru (zapobiega zwarciu).

Czy mycie tostera jest skomplikowane?

Absolutnie nie! To łatwa i błyskawiczna czynność. Wyjmowaną tackę na okruchy wystarczy opróżnić i przemyć pod bieżącą wodą, a samą obudowę przetrzeć wilgotną ściereczką.

tacka na okruchy w tosterze

Czy obsługa tostera jest komfortowa?

Nie ma większych powodów, żeby twierdzić, że użytkowanie tosterów jest niewygodne czy też trudne. Wręcz przeciwnie. Pomocne okażą się ergonomiczne dźwignie. Bywają tostery z podświetlanymi pokrętłami i przyciskami, dzięki którym widoczność nawet w nie najlepszym oświetleniu będzie o niebo wyraźniejsza.

Niektóre modele posiadają wyraźne wyświetlacze, a nawet 2 oddzielne panele sterowania, tak jak w przypadku tostera Black&Decker; BXTO1960E. Na wygodę ma również wpływ automatyczne wysuwanie tostów. Mechanizm unoszenia (podnośnik) chroni też przed ryzykiem poparzenia w momencie wyjmowania małych kanapek.

Co można znaleźć w komplecie z tosterem?

Bardzo przydatnym elementem jest ruszt do bułek. Na nim możesz opiekać obwarzanki, rogaliki, podgrzewać bułki potrzebne do hamburgerów. Ciekawą propozycją, jeżeli w domu są małe dzieci, jest zakup płytki do wzorków. Tosty od tej chwili nie będą już zwyczajne, lecz mogą zachęcić niejadków do spróbowania. Na powierzchni kanapki zobaczą ciekawy obrazek. Na wyposażeniu można znaleźć szczypce do wyjmowania gorących tostów. Niekiedy istnieje opcja opcjonalnego dokupienia ramki do kanapek, aby nie doszło do wypłynięcia ich zawartości.

toster Philips z rusztem

Ile zapłacisz za niezawodny toster?

Ceny tosterów zaczynają się od niskiego pułapu (nawet poniżej 100 zł). Za bardziej zaawansowany sprzęt musisz zapłacić nawet około 1000 zł. Rozbieżność jak widać jest duża, ale jest to plus, bo każdy znajdzie coś na swoje możliwości i potrzeby. Wszystko zależy od tego, na ilu stopniowej regulacji czasu opiekania Ci zależy, jaka pojemność Cię usatysfakcjonuje, a także jak mocny jest silnik.

Jakiej firmy toster będzie najmniej awaryjny?

Jak wybrać trwały toster? Już samo postawienie na sprawdzonego i zaufanego producenta, który cieszy się nienaganną opinią wśród kupujących to dobry krok. W takim przypadku możesz liczyć na dłuższą żywotność. Najlepsze tostery pochodzą od takich firm, jak: Russell Hobbs, KitchenAid, Sage, WMF, Zwilling, DeLonghi, Teesa, BEKO, Milla Home,Caso Germany, Black&Decker;, Breville, Tefal, Zelmer, Philips, Bosch, Graef, Profi Cook, Eldom, Clatronic, Smeg, Morphy Richards, Gorenje, Electrolux, Concept, Ariete, Blaupunkt.

Toster BEKO czarny

Przydatne funkcje tosterów

Producenci tosterów stosują wiele rozwiązań, aby sprostać oczekiwania jak najszerszej grupie użytkowników. Dodatkowymi funkcjami, które wyróżniają się przede wszystkim praktycznością są:

  • Funkcja rozmrażania - występuje w większości nawet tanich tosterów do 100 zł. Jak sama nazwa wskazuje rozmraża mrożony chleb, a następnie go opieka. Nie trzeba tracić czasu na wcześniejsze rozmrażania domowymi sposobami.
  • Funkcja zatrzymywania (Stop) - w dowolnym momencie możesz przerwać opiekanie kanapek.
  • Funkcja automatycznego wyłączania - wcześniej już wspomniana opcja, która zminimalizuje zagrożenie pożaru. Korzystne dla zapominalskich. Nie musisz głowić się, czy zostawiłeś urządzenie włączone i wyszedłeś z domu. Sprawdzi się także w przypadku zablokowania kromki.
  • Funkcja automatycznego centrowania pieczywa - to gwarancja równomiernego opiekania, a więc bardzo przydatna opcja. Polega głównie na ustawieniu tostów w odpowiedniej (takiej samej) odległości od grzałek.
  • Funkcja bajgli - sprawia, że kromki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku.
  • Funkcja utrzymywania ciepła - niezawodne tostery umożliwiają utrzymywanie ciepła przez 3 minuty. To oznacza, że jeżeli nie możesz natychmiast podejść, bo rozmawiasz przez telefon, to nie szkodzi. Toster podtrzyma temperaturę, a Ty wyciągniesz nadal ciepłą grzankę.
  • Wyświetlacz LCD - niewielki ekran, na którym zobaczysz aktualnie wybrany stopień czasu opiekania. Dodatek niekonieczny dla wszystkich, ale z pewnością dobrze pamiętać o wybranym ustawieniu i kontrolować cały proces.
  • Jajowar - toster i jajowar w jednym urządzeniu? To możliwe! W osobnej przegrodzie podgrzejesz jajka według własnych upodobań.
  • Alarm dźwiękowy - wyjątkowy toster powiadomi Cię o skończonej pracy, czyli wtedy, jak tost będzie gotowy. Usłyszysz charakterystyczny sygnał.
  • Schowek na przewód - w podstawie jest specjalne miejsce na nawinięcie przewodu zasilającego, aby nie plątał się po blacie.
  • Przezroczysty panel przedni - niekiedy na przodzie obudowy tostera spotkasz się z przezroczystym panelem, dzięki któremu na bieżąco widzisz proces opiekania.

Zobacz również: Toster czy opiekacz?

mały toster z rusztem DeLonghi

Jaki toster wybrać - Podsumowanie

Nowoczesny toster pozwoli na przyrządzenie chrupiących tostów, które można udekorować wędliną, serem, warzywami. Dodatkowo dobrze wyposażony sprzęt gwarantuje uczynienie tostera wielofunkcyjnym urządzeniem nie tylko do opiekania grzanek, ale też rogalików, obwarzanków, bagietek, podgrzewania bułek, ciasteczek, a nawet rozmrażania mrożonego chleba.

Na początku zastanów się, na jakim rodzaju tostera Ci zależy, jaka będzie dla Ciebie odpowiednia pojemność i jaki budżet możesz przeznaczyć. Zwróć szczególną uwagę na moc tostera, ilość ustawień opiekania do wyboru, a także, z jakich materiałów zrobiono toster. Warto celować w sprzęt do opiekania, który posiada wiele praktycznych funkcji, między innymi opcję anulowania, funkcję rozmrażania, funkcję utrzymywania ciepła czy automatycznego wyłączania.

Przyjrzyj się elementom wpływającym na prostsze czyszczenie tostera, łatwą obsługę, bezpieczeństwo użytkowania i stabilność urządzenia. Nie zapomnij o wyborze tylko renomowanego producenta.

Po przeczytaniu dzisiejszego poradnika będziesz wiedział na 100 procent, jaki toster wybrać, który równomiernie opieka kanapki. Na rynku znajduje się wiele produktów, ale zawsze pomocny będzie ranking najlepszych tosterów, który wskaże Ci sprzęt w różnych cenach.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać toster, który równomiernie opieka?