PODPOWIEDZI:

Odkrywamy Huawei AppGallery. Co oferuje sklep z aplikacjami dla urządzeń z HMS?

Odkrywamy Huawei AppGallery. Co oferuje sklep z aplikacjami dla urządzeń z HMS?

Użytkownicy urządzeń mobilnych otrzymują coraz szerszy wybór. Huawei powołał do życia dwa lata temu AppGallery - autorską odpowiedź na duopol ze stale poszerzającą się bazą aplikacji. Mamy połowę 2020 roku - jak obecnie wygląda sytuacja platformy dostępnej w 170 krajach?

Aplikacje to serce każdego smartfona. Zarówno te dołączane na start, jak i pobierane później nadają mu niepowtarzalny charakter. Pozwalają nie tylko wykonywać pracę, ale i zrelaksować się przy ulubionych treściach. Jednak by je pobrać, potrzebujemy dostępu do sklepu z aplikacjami. Zazwyczaj wchodzimy do niego, by znaleźć ulubiony program i od razu z niego skorzystać. 

Nieco inną wizję na miejsce z aplikacjami ma Huawei. AppGallery to przestrzeń, w której użytkownik znajdzie nie tylko programy korzystające z HMS Core, ale i promocje, rekomendacje oraz prezenty. Zacznijmy jednak od początku. 

AppGallery i HMS Core - o co właściwie chodzi?

Być może, drogi czytelniku, nie jesteś biegły w pojęciach z dziedziny rynku mobilnego. Nic w tym złego - mnogość funkcji we współczesnych smartfonach i tabletach może niejednokrotnie przytłaczać. Ostatecznie ważne jest, by wszystko działało. I tu pojawiają się Huawei Mobile Services (w skrócie HMS). 

Każdy system mobilny oferuje usługi, które pozwalają na działanie na nim rozmaitych funkcjonalności. To baza oprogramowania i licencji, dzięki której deweloperzy nie muszą tworzyć aplikacji od podstaw. Huawei postawił na własną platformę Huawei Mobile Services, która jest jednolita w obrębie najnowszych urządzeń producenta. W dużym skrócie składa się ona z rdzenia (HMS Core) oraz sklepu z aplikacjami go wykorzystującymi (Huawei AppGallery). 

HMS Core działa na wielu urządzeniach o różnych specyfikacjach

Być może zastanawiacie się, po co taki rdzeń, skoro producenci aplikacji mogliby stworzyć własne rozwiązania? Przemawia za tym kilka faktów: 

  • To znacznie ułatwia proces tworzenia aplikacji. Huawei Mobile Services to kompletny zestaw rozwiązań niezbędnych do stworzenia atrakcyjnego programu na smartfon bądź tablet. Obsługa powiadomień push, identyfikatora Huawei, chmury, płatności mobilnych czy połączeń między smartfonem, a smartzegarkiem nie zajmują głowy deweloperom, którzy korzystają z jednolitego rozwiązania.
  • Jest bezpieczniej. Dzięki temu, że deweloperzy pracują w jednym środowisku, łatwiej jest zapanować nad wrażliwymi elementami takimi jak połączenia między urządzeniami czy ochrona naszych danych. Huawei stale aktualizuje HMS Core, reagując na zmiany w cyberbezpieczeństwie.
  • Deweloperzy dostają zaawansowane technologie za ułamek ich kwoty. Rozwijaniem podstaw nauczania maszynowego czy rozumienia tekstów zajmują się deweloperzy Huawei. Zewnętrzni producenci mogą wykorzystać stworzone przez nich biblioteki na własne potrzeby niewielkim kosztem i nie muszą samodzielnie wytwarzać kosztownego oprogramowania. 

Wracając do ciebie, drogi użytkowniku. To wszystko sprawia, że łatwiej i szybciej możesz korzystać z rosnącej bazy aplikacji. Obecnie jest ich ponad 35000 tysięcy, z czego ponad 950 - w języku polskim. Ta liczba ciągle się zmienia, a Huawei negocjuje warunki, by programów pojawiało się coraz więcej. 

Jakie korzyści ma z AppGallery użytkownik?

To wszystko brzmi pięknie i być może nawet nieco skomplikowanie. Zastanówmy się więc, co każdy z nas zyskuje na korzystaniu z AppGallery. 

Huawei doskonale wie, że do ich sklepu przyciągnąć mogą najważniejsze aplikacje. Dlatego mógłby poprzestać na negocjacjach z ich twórcami, by te pojawiały się także w ich sklepie. Jednak firmie zależy na przekonaniu użytkowników do wykorzystywania potencjału sklepu. 

Stąd liczne oferty z niespotykanymi nigdzie indziej korzyściami. Wystarczy pobrać program AutoMapa, a po zalogowaniu się przez ID Huawei uzyskamy dożywotnią licencję na nawigację i mapy Polski - cenione przed kierowców i stale aktualizowane od lat. 

Promocje od Huawei stanowią niezłą ofertę

Fanów słuchania ucieszy 90-dniowy, bezpłatny dostęp do ponad 4 tysięcy audiobooków i 40 tysięcy ebooków. Aplikacja Empik Go pozwala pobrać książki, by odtwarzać je bez internetu, a także obsługuje tryb samochodowy z powiększonym interfejsem. Z perspektywy internetowego redaktora ucieszył mnie 3-miesięczny darmowy dostęp do abonamentu Premium TOK FM. Dzięki niemu otrzymałem bazę rzeczowych podcastów i pogłębionych rozmów z zakresu polityki, społeczeństwa oraz kultury. 

Nieprzekonanych do tych opcji na pewno skusi zniżka 20 zł, którą otrzymamy po pobraniu aplikacji Allegro i aktywacji kodu. Minimalna wartość zamówienia z kodem to 50 złotych, a przy tej kwocie otrzymuje się darmową dostawę w ramach Allegro Smart.

Rosnąca lista aplikacji obejmuje także media społecznościowe

To wszystko niezależnie od tego, czy zakupiliście urządzenia z serii P40, czy też nowe, opłacalne Huawei Y6p, Y5p bądź MatePad T8. Oferta sklepu stale poszerza się o nowe, cenione i popularne aplikacje. W AppGallery znajdziemy Snapchata oraz TikToka, choć dla mnie, będącego w ciągłym ruchu istotne są Koleo oraz Jakdojadę, pozwalające kupić bilety na przejazdy komunikacją publiczną. Oferta stale rozszerza się o serwisy VOD, usługi nawigacyjne czy radia. 

Niemniej ważne jest bezpieczeństwo. Huawei może w całości skupić się na swoich urządzeniach. Sklep AppGallery oraz usługi HMS powstają przede wszystkim z myślą o użytkownikach smartfonów chińskiego producenta. Stąd też reakcja na jakiekolwiek zagrożenia będzie szybsza i sprawniejsza niż ma to miejsce w innych sklepach. 

Ponadto Huawei udostępnia deweloperom aplikacji narzędzie optymalizujące. Jeszcze przed wrzuceniem programu do sklepu mogą oni wykorzystać zalecenia producenta, dzięki którym program zadziała bezproblemowo na najnowszych, atrakcyjnych cenowo urządzeniach jak Huawei Y5p, Huawei Y6p, Huawei P40 Lite i Huawei MatePad T8.

Czy są tu gry?

To ważne pytanie, zwłaszcza, jeśli zechcecie przekazać urządzenie młodszym użytkownikom. I tutaj także jest kilka przekonujących ofert, estetycznie posegregowanych w sklepie według kategorii.

Nie brakuje głośnych tytułów. Wśród nich między innymi Fortnite, który bije rekordy popularności. Wśród gier online warto wspomnieć o kultowym World of Tanks: Blitz, które pozwala użytkownikom urządzeń mobilnych na udział w bitwach czołgów. Dodatkowo Huawei oferuje w tym miejscu gratis - 14 dni dostępu do konta premium oraz dodatkowe korzyści jak rzadki kamuflaż czy Czołg Premium Excelsior Tier V z miejscem w wirtualnym garażu. 

Prezenty przygotowane przez Huawei pozwolą wejść do gry z przytupem

Moje preferencje wyścigowe także zostały zaspokojone. W AppGallery znajdziemy Asphalt 9. Seria wyścigów mobilnych obecna na rynku od 15 lat nie mogła ominąć urządzeń Huawei. Często wykorzystuję ten tytuł w recenzjach, bowiem poziom oprawy graficznej wyciska ostatnie soki z układów graficznych. Przyjemnie zaskoczyły mnie za to wyścigi drag w grze Top Speed. Dzięki prezentowi w postaci 100 sztuk złota mogłem szybko przedostać się do świata miejskich wyścigów o wysoką stawkę.

Huawei AppGallery daje szansę zagrać w sporo gier, jak chociażby Top Speed

Nie musicie się martwić o utratę stanów zapisu. Huawei ID pozwala zachowywać stan rozgrywki w wybranych tytułach, więc nawet w obliczu zmiany smartfona nie utracimy naszego progresu. Ponadto coraz więcej producentów implementuje zapisy wewnątrz ich serwerów, dzięki czemu wasze postępy zostaną zachowane. Baza gier ciągle rośnie, a w jednym tekście nie sposób napisać o wszystkich bonusach we wszystkich tytułach. Nie omieszkajcie więc sprawdzić tego samodzielnie.

Brzmi dobrze - a jak to wszystko działa i skąd brać kody promocyjne?

Huawei AppGallery podzielono na kilka segmentów. Szczególną uwagę warto zwrócić na sekcję "Promowane". Poza najwyżej ocenianymi programami znajdziemy tutaj Kolekcje. Te są szczególnie przydatne do rozwijania swojego hobby. Przykładowo, jeśli interesuje was fotografia i edycja zdjęć, w jednym miejscu znajdziecie zestaw niezbędnych narzędzi do tworzenia i publikowania oszałamiających postów w sieci. 

Kolekcje aplikacji pozwalają rozwijać swoje zainteresowania

Ponadto znajdziemy tam aplikacje niewymagające instalowania. Ich uruchomienie to kwestia dosłownie kilku sekund. Nie myślałem, by kiedykolwiek zainteresować się chociażby krykietem, ale dzięki aplikacji błyskawicznej po paru sekundach mogłem już spróbować swoich sił w temacie. To także dobre rozwiązanie, gdy chcecie dać dziecku szybki dostęp do gry. 

Główny ekran Huawei AppGallery oferuje szybki dostęp do kilku sekcji

Ze strony głównej uzyskamy także szybki dostęp do promocji oraz prezentów. Ich lista jest stale aktualizowana, a przy każdym z nich umieszczono spolszczony regulamin otrzymywania bonusów. Najczęściej wystarczy skopiować kod i wpisać go w grze albo aplikacji po jej pobraniu. 

Menedżer w Huawei AppGallery pozwala zarządzać pobraniami i pamięcią

Huawei AppGallery to sklep głęboko zintegrowany z systemem. W sekcji Menedżer sprawdzimy, jakie gry i aplikacje dotychczas instalowaliśmy na naszych urządzeniach. Z jednego miejsca łatwo usuniemy lub uruchomimy program (jeśli akurat jakimś sposobem nie możemy go znaleźć). W tej samej sekcji znajdziemy aktualizacje (z opcją włączenia automatycznego instalowania ich przez Wi-Fi) oraz oczyszczanie sprzętu, by zapewnić sobie miejsce na dysku. 

Kategorii w sklepie AppGallery jest kilkanaście

Integracja funkcjonalna jest szczególnie widoczna w sekcji Kategorie. Wizualnie przypomina to ustawienia w urządzeniach z nakładką EMUI 10. Kilkanaście sekcji pozwala łatwo odnaleźć poszukiwaną aplikację, a część z nich pozwala na doprecyzowanie naszego wyboru. 

Sekcja Ja pozwala łatwo zarządzać swoim kontem w AppGallery

Wszystko, co zrobimy w sklepie, możemy potem sprawdzić w sekcji Ja. Nasze komentarze i odpowiedzi na nie znajdziemy w dedykowanych sekcjach, podobnie jak historię zakupów czy zamówienia w przedsprzedaży. Z tego miejsca uruchomimy także kontrolę rodzicielską, by aplikacje oznaczone dla określonych grup wiekowych nie pokazywały się w wyszukiwarce. 

Huawei oferuje szeroką gamę smartfonów obsługujących AppGallery

Sklep AppGallery ciągle się rozwija i dopasowuje swoją ofertę do szerokiego grona użytkowników. Wewnątrz pojawiły się aplikacje banków - PKO, mBanku oraz Idea Banku. Nie brakuje także integracji z codziennymi usługami. Do sklepu dołączyła aplikacja iTaxi, która łączy się z Huawei Assistant - dzięki temu nie przegapimy żadnego przejazdu i sprawdzimy poniesione koszty. To dobry moment, by zainteresować się ofertą Huawei i skorzystać ze związanych z nią promocji.

blog comments powered by Disqus
Odkrywamy Huawei AppGallery. Co oferuje sklep z aplikacjami dla urządzeń z HMS?