PODPOWIEDZI:

8 Programów, Które Odeszły Do Lamusa

8 Programów, Które Odeszły Do Lamusa

Kiedyś bez tych programów nie można było żyć. Teraz pozostały po nich tylko dobre wspomnienia. Technologie rozwijają się niezwykle szybko. Szczególnie w komputerowym świecie. Zapraszam was na zestawienie 8 programów, które odeszły do lamusa!

1. Gadu-Gadu

Komunikator internetowy, który posiadał każdy. Teraz praktycznie nikt nie używa już GG. Większość z nas korzysta teraz z Facebooka. Anonimowe czatowanie straciło sens. Teraz nikt nie chce być przedstawiany po ksywce czy numerze. Modne stało się przedstawianie z imienia i nazwiska. Pamiętacie jeszcze te czasy?

Gadu Gadu

2. mIRC

Teraz to może wydawać się śmieszne ale całe godziny spędzało się na IRC. Wystarczyło się połączyć z odpowiednim pokojem i rozmawiać z licznie zgromadzonymi osobami. Tą formułę rozbudowało i ulepszyło Gadu-Gadu. Serwery i pokoje istnieją do dzisiaj ale to już nie to samo co kiedyś. Tak jak w przypadku GG, bardziej popularny jest Facebook.

mIRC

3. eMule

Czym byłby Internet gdyby nie wymiana plików? eMule to program do udostępniania i pobierania plików. Posiadał jednak olbrzymią wadę i prawdopodobnie przez to odszedł do lamusa. Nie mieliśmy do końca pewności co pobieramy. Widzimy nazwę np. Ubuntu.iso ale do końca nie wiedzieliśmy czy tak jest naprawdę. Bardzo dużo ludzi robiło sobie żarty, tymczasem my wyklinaliśmy ile sił, a do tego komputer chodził całą noc aby to pobrać…

eMule

4. Internet Explorer

Kiedyś to było nasze jedyne okno na świat. Przeglądaliśmy Internet dzięki tej przeglądarce. Bardzo szybko jednak to się zmieniło. Na rynku pojawiły się lepsze i bardziej nowocześniejsze programy do przeglądania Internetu. Co prawda nadal wiele tysięcy codziennie korzysta z tej przeglądarki ale nie aż tak bardzo 10-12 lat temu.

Piątkowe Granie #3 - Goblin Sword

Internet Explorer

5. Windows XP

Według niektórych najlepszy system operacyjny od Microsoftu. Coś w tym jest, ponieważ XP podbił nasze serca. Każdy kto pracował na tym systemie na pewno bardzo ciepło go wspomina. Wysoka stabilność, wiele przydatnych programów, przyjemność pracy i dość ładny interfejs. To bez wątpienia największe plusy tego systemu. Nadal wiele osób korzysta z Windowsa XP, który to miał premierę 13 lat temu. Przez tyle czasu naprawdę dużo się zmieniło i czas najwyższy zainstalować nowszy i bardziej bezpieczniejszy system operacyjny.

Windows XP

6. Bankrut

O tym programie większość mogła nie słyszeć. Czasy świetności ma już dawno za sobą. Bankrut służył do informowania nas użytkowników ile czasu spędziliśmy w Internecie i ile zapłacimy. Brzmi niezwykle absurdalnie ale kiedyś stałe łącza były niezwykle drogie. Większość osób korzystała z modemów do wchodzenia do Internetu. Program liczył czas i następnie obliczał ile za taką przyjemność zapłacimy. Pamiętam, że jeden impuls to około 6 minut ale cena zupełnie wyleciała mi już z pamięci. Może Ty pamiętasz?

Bankrut

7. Winamp

Program, który umarł śmiercią tragiczną. Kiedyś to był niezwykle popularny odtwarzacz muzyki. Nikt nie słyszał o iTunes, foobar2000 czy AIMP. Winamp zadomowił się w domach po czym został zastąpiony innym oprogramowaniem. Twórcy porzucili projekt i już nie wydawali nowych wersji. Można jeszcze korzystać z tego niesamowitego plejera, prawa zostały wykupione przez firmę AOL. Mi ciężko jest porzucić dawne przyzwyczajenia. Nadal pozostanę wierny Winampowi, ale być może w przyszłości warto rozejrzeć się za czymś nowym.

Winamp

8. Kalendarz XP

To kolejny program, który wyszedł już z użycia. Kalendarz XP to był prawdziwy kombajn. Oprócz informowania nas na temat dnia tygodnia mieliśmy masę dodatkowych opcji. Widzieliśmy zużycie pamięci ram, procesora i wolne miejsce na dysku twardy. Mogliśmy sprawdzić pocztę, posłuchać radia czy ustawić alarm. Opcji było naprawdę bardzo dużo i jest mi ciężko je wszystkie wymienić. To co podobało mi się najbardziej to, że aplikacja w żaden sposób nie była stworzona na siłę. Miała wiele dodatkowych rzeczy z, których nie musieliśmy wcale korzystać. Niestety program od wielu lat nie jest już rozwijany i nic się nie zapowiada aby to się zmieniło…

Kalendarz XP

blog comments powered by Disqus
8 Programów, Które Odeszły Do Lamusa