PODPOWIEDZI:

Klocki LEGO – Zabawka, Która Nigdy Się Nie Nudzi. Jaki Zestaw Kupić?

Klocki LEGO – Zabawka, Która Nigdy Się Nie Nudzi. Jaki Zestaw Kupić?

Porządny zestaw LEGO był chyba marzeniem każdego z nas. Jedni byli szczęśliwcami i mogli cieszyć się budowaniem pirackiego statku, kolejni posiadali cały arsenał akcesoriów do figurek, a jeszcze inni mieli worki pełne plastikowych cegiełek. Tak czy inaczej, przy LEGO cudownie spędzało się czas, zarówno samemu, jak i z kolegami. W ciągu wielogodzinnej zabawy powstawały dopracowane konstrukcje albo chaotyczne auta. Do dziś LEGO jest jednym z najlepszych prezentów, jaki można podarować dziecku bez względu na jego wiek czy płeć. Czym kierować się przy wyborze zestawu, by sprawić jak najwięcej radości?

Dlaczego warto kupować klocki LEGO?

W świecie, w którym dzieci od małego mają przesyt kontaktu z elektroniką i najnowszymi technologiami, warto więc podsuwać im rozwiązania, które wymagają od nich więcej niż tylko jeżdżenie palcem po ekranie. LEGO rozwija w maluchu sprawność manualną i uczy precyzji. Klocki są wielkością dostosowane do wieku pociechy, więc w początkowych etapach jego życia skuteczne połączenie dwóch elementów będzie wymagało trochę pracy. Z czasem jednak nauczy się budować proste domki, a dzięki możliwości dokupywania coraz to mniejszych klocków i poszerzania kolekcji o dodatkowe zestawy, zabawa cały czas będzie stanowiła wyzwanie.

LEGO to też nieograniczone pole dla wyobraźni. Często patrząc na dzieło malucha nie można wyjść ze zdumienia, że coś takiego przyszło mu do głowy. Większe dzieci rzadko układają zestawy tak, jak jest to pokazane na opakowaniu – tworzą własne budowle i wymyślają historie dla swoich figurek. Nawet jeśli pociecha na początku wydaje się niezainteresowana, wystarczy jej trochę pomóc, ułożyć coś wspólnie, by złapała bakcyla. Jest to właśnie kolejny plus LEGO – bawi i młodszych, i starszych. Przy wymyślaniu nowych konstrukcji rodzic nawet po wielogodzinnej pracy będzie w stanie odpocząć, czego nie można raczej zrobić przy piszczących i hałaśliwych zabawkach. LEGO uczykoncentracji i rozwija intelekt dziecka. Nawet maluchy potrafią być przez kilka godzin skupione na budowie, mruczą sobie pod nosem i szukają odpowiednich klocków. Uczą się planowania przestrzennego, zarządzania elementami i dopasowania kolorów.

klocki Lego

LEGO dla najmłodszych

Już roczny bobas może bawić się LEGO dla najmłodszych. Z myślą o najmłodszych powstała linia LEGO DUPLO. Klocki w tych zestawach się o wiele większe, niż te standardowe. Mają też bardziej żywe barwy i figurki z elementami, których nie można wyciągnąć. Są więc bezpieczne i nawet dziecku, które czasem jeszcze lubi podgryzać przedmioty, nie stanie się krzywda. Zestawy te nie mają też wielu klocków. Przeważnie znajdziemy tam ok. 20 elementów, z czego część stanowią całe przedmioty np. autobus czy figurka. Najtrafniejsza dla najmłodszych będzie linia „Moje pierwsze zestawy”. Znajdziemy tu tak urocze twory jak np. „Moja pierwsza rakieta kosmiczna”, „Moja pierwsza gąsienica” czy „Mój pierwszy domek”. Wszystkie z nich przypadną do gustu zarówno małym dziewczynkom, jak i chłopcom. Cena najtańszych zestawów to ok. 70 zł.

Lego dla  dziecka

LEGO dla 3-4 latków

Jeśli chcemy, możemy wybrać zestawy dedykowane płci. I tak dla dziewczynek możemy wybierać między księżniczkami, różowymi kucykami i lalkowym domkiem. Z kolei dla chłopców przygotowano m.in. wóz strażacki, komisariat policji czy wyburzanie budynków. Nie jest jednak powiedziane, że mała kobietka nie będzie równie dobrze bawić się w gaszenie pożarów co chłopczyk, dlatego warto jednak postawić na zestawy uniwersalne, ponieważ mogą one okazać się po prostu ciekawsze dla naszej pociechy. Tu mamy wybór najróżniejszych zestawów: od zwykłego miasta, przez zaczarowany lat, kończąc na lokacjach znanych z bajek i filmów dla dzieci. Jeśli wiemy, jaka animacja jest ulubioną malucha można się właśnie pokusić na taki zestaw, np. Boba Budowniczego. Jednak najbezpieczniejszą opcją będą tu zwierzaki – prawie każde dziecko je uwielbia, więc mała farma czy zestaw z domowymi pupilami na pewno je ucieszy. Zestawy te nadal nie posiadają zbyt dużej ilości elementów – zazwyczaj ok. 100. Ceny wahają się od ok. 100 do 200 zł.

zestaw Lego

LEGO dla 4-7 latków

W tym wieku można już właściwie podarować dziecku prawie każdy zestaw. Najlepiej jednak sprawdzi się seria Juniors, która jest dedykowana dzieciom właśnie w tym wieku. Znajdziemy zestawy dla dziewczynek, np. „Księżniczki Disneya – kareta Ariel z delfinami” czy „Dom rodzinny”. Z kolei chłopcy mogą cieszyć się np. z „Batman i Supermen kontra Lex Luthor” lub „Starcie z wężem”. Z uniwersalnych zestawach znajdziemy „Lecznicę dla zwierząt”, „Zaginioną świątynię” lub walizeczkę z „Supermarketem”. Plusem tych zabawek jest to, że niektóre z elementów są już złączone – np. ścianki sklepu czy podwozie. Można do nich bez problemu dołączać kolejne części i na ich podstawie tworzyć wielkie budowle. Zaskakują też tematyką, gdyż są dopasowane do panujących trendów. Ceny w zależności od wielkości zestawu to od 70 do 190 zł.

Coś dla kolekcjonerów

Nikt nie powiedział, że LEGO to produkt tylko dla dzieci. Od kiedy zamiłowanie do danego filmu czy gry komputerowej przestało być uznawane za dziwactwo, nie dziwi fakt, że dorośli również uwielbiają zbierać, układać i kolekcjonować specjalne wydania LEGO. Miłośnikowi klocków można sprezentować zestawy mające ponad 10 tys. elementów! Seria LEGO Creator Expert jest więc spełnieniem marzeń każdego dorosłego, któremu w dzieciństwie musiało wystarczyć kilka kloców po starszym bracie. Cena tych zestawów również jest zawrotna – potrafią kosztować nawet ponad 1000 zł.

Lego dla dorosłych

Jak dbać o klocki LEGO?

Klocki Lego nie należy do najtańszych zabawek, jeśli jednak będziemy o nie odpowiednio dbać będą ulubioną zabawką kilku pokoleń. LEGO się nie niszczy, nie odbarwia i nie łamie, największym problemem jest to, że bardzo lubi się gubić. Przy kilku zestawach nie ma większego problemu – wystarczy trzymać je w pudełku, jednak tak naprawdę psuje to frajdę z szukania i łączenia odpowiednich elementów. Warto więc zainwestować w plastikowy pojemnik, który przypomina jeden wielki klocek LEGO. Kosz takiego gadżetu to ok. 60 zł.

blog comments powered by Disqus
Klocki LEGO – Zabawka, Która Nigdy Się Nie Nudzi. Jaki Zestaw Kupić?