PODPOWIEDZI:

Pokaz PS5, nowe procesory Intela, dron bibliotekarski - VideoNews #257

Pokaz PS5, nowe procesory Intela, dron bibliotekarski - VideoNews #257

Tyle miesięcy, a nawet lat czekaliśmy na Playstation 5. W końcu je dostaliśmy. W VideoNewsie 257 nie tylko o nowej konsoli Sony, ale także o kolejnej sieci 5G w Polsce oraz aparatach pod ekranem.

 W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:

Pamiętajcie, by obserwować Videotesty.pl w Google News oraz na grupie Testerzy Videotestów

Krótkie informacje

  • Polska awansowała w rankingu DESI, czyli europejskim wskaźniku wydajności cyfrowej. W tym roku zdobyliśmy 45 punktów, co jest progresem względem 41,6 punktów w ubiegłym roku. Średnia w Unii Europejskiej to 52,6. 
  • Light, firma odpowiedzialna za systemy z wieloma aparatami, w tym Nokię 9, rezygnuje z działań w sektorze smartfonów.
  • Amerykańscy policjanci nie będą zadowoleni. Amazon zablokowuje dostęp do technologii rozpoznawania twarzy na rok. Przez ten czas amerykański kongres ma wdrożyć postawy dobrego postępowania w tym zakresie. 
  • Facebook po 9 miesiącach wyłonił zwycięzcę konkursu na algorytm rozpoznający deepfake'i. Rozwiązanie zwycięzcy, Selima Seferbekova uzyskało 82% skuteczności w publicznych danych i 65% w specjalnie przygotowanych przez Facebooka materiałach. Firma zapłaciła za wszystko ponad 10 milionów dolarów i zatrudniła ponad 3500 aktorów.

Facebook wydał 10 milionów dolarów na walkę z Deepfake'ami

  • Samsung coraz chętniej wprowadza do swoich telefonów reklamy. Te pojawiają się w koreańskiej wersji nakładki One UI. Na razie nie na ekranie blokady, jak sugerował fotomontaż, ale wewnątrz aplikacji systemowych już jak najbardziej.
  • Dostawy Tesli Semi, elektrycznej ciężarówki, wystartują w 2021 roku. Tyle możemy wywnioskować z raportu fiskalnego Tesli oraz zapowiedzi Elona Muska, że pojazd trafi niebawem do masowej produkcji.
  • W uniwersytecie Rice powstała drukarka 3D zdolna do tworzenia obiektów zmieniających kształt. Autorski filament pod wpływem ciepła potrafi się kurczyć, a przy przeniesieniu do chłodniejszego źródła - rozkurczać. To daje pole do stworzenia robotów miękkich albo struktur dopasowujących się do ciała.

POznaliśmy wygląd PLaystation 5 oraz gry

Nowa konsola Sony najpewniej będzie znacznie większa od Xboxa Series X, a to przez futurystyczny design w bardzo opływowej bryle. Postawimy ją zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dominacja białego koloru wywołała kontrowersje, ale mniejsze niż kształt. Ponadto na start dostaniemy wybór między dwoma wersjami - z napędem oraz bez niego.

Spiderman w edycji gry roku - zobacz ofertę!

Najważniejsze będą jednak gry. Sony pokazało kilka pewniaków, jak Gran Turismo 7 oraz Ratchet&Clank;: Rift Apart czy Spiderman: Miles Morales. Nie zabraknie pozycji z czasową ekskluzywnością na konsoli - większość prezentowanych gier ukaże się na PC później, za to brak słowa o Xboxie. Nie poznaliśmy daty premiery oraz ceny. Tu przeczytacie więcej o premierze Playstation 5.

T-Mobile uruchamia 5G dla 6 milionów osób

Sieć komórkowa w kolorze magenty ubiegła Orange i od 9 czerwca uruchamia 1600 stacji bazowych. Do końca miesiąca zasięgiem obejmie 6 milionów użytkowników. Od 1 lipca do sieci mogą przyłączyć się mieszkańcy Warszawy i okolic, Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Płocka, Opola, Częstochowy, Rzeszowa, Bielsko-Białej, Kielc oraz Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. 

5G od T-Mobile oparto o częstotliwość 2100 MHz

Sprawdź cenę Xiaomi Mi 10 z 5G!

Sieć będzie operować na częstotliwości 2100 MHz, czyli podobnie jak rozwiązania od Orange i Play. Skorzysta z architektury non-standalone, więc osiągane prędkości nie będą podobne do pełnego 5G. T-Mobile udostępni 5G każdemu abonentowi z planem indywidualnym lub MagentaBIZNES, a do tego klienci biznesowi nie otrzymają limitów przesyłu danych. 

Patent na aparat pod ekranem już jest

Visionox jest producentem ekranów do smartfonów, z którego usług korzysta między innymi Xiaomi w modelach Mi Note 10 czy Mi Mix Alpha. Firma stworzyła InV See - technologię ukrywania aparatu pod wyświetlaczem OLED. Według producenta, efekt osiągnięto przy nieznacznej utracie zagęszczenia pikseli. Problemy z podświetleniem oraz przebijaniem się przez ekran rozwiązano za pośrednictwem warstw folii.

Inv See pozwoli na umieszczenie aparatów pod ekranami

Firma poza sprzętem zaoferuje też oprogramowanie zdolne do obsługi technologii. Jego zadaniem ma być lepsze regulowanie jasności i palety barw. Ponadto zmniejszy połysk oraz polepszy kąty widzenia. Pierwsze egzemplarze testowe mają pojawić się w pierwszym kwartale 2021 roku, podczas targów MWC w Barcelonie lub CES w Los Angeles.

IBM Spektakularnie rezygnuje z rozpoznawania twarzy

Arvind Krishna, szef IBM zaadresował list do amerykańskiego Kongresu. W nim sugeruje, by poważnie zastanowić się nad rozwijaniem technologii rozpoznawania twarzy i sprzedawaniu jej organom egzekwującym prawo. Zapowiedział przy tym, że IBM nie będzie rozwijać swoich rozwiązań. Nie zaoferuje też swoich narzędzi innym firmom ani nie będzie prowadzić badań na rzecz nowych sposobów rozpoznawania twarzy. 

IBM rezygnuje z rozwijanej wiele lat technologii

Krishna w liście informuje, że warto, by przykład pomógł też w walce ze złymi działaniami policji. W 2018 roku firma wypuściła do sieci kod źródłowy własnych technologii, by posłużył do walki z nadużyciami, choć sama w 2019 wykorzystała zdjęcia z Flickra do przetwarzania własnych rozwiązań. Problem w tym, że nie zapytano autorów o zgodę. 

Książki wysyłane dronem

Nie chodzi o prywatną usługę dowozu ze sklepu internetowego, a o bibliotekę. Kelly Passek, bibliotekarka w Montgomery chciała, aby uczniowie zachowali kontakty z książkami podczas wakacji. Dlatego zaprosiła do współpracy Wing - firmę z koncernu Alphabet, którego znaczną część stanowi Google - oraz ich drony, by rozwoziły książki. 

To wszystko odbywa się za darmo, a znaczny udział w tym procesie przypada bibliotekarce. To ona zbiera zamówienia poprzez formularz Google, pakuje je do specjalnych paczek i zawozi do siedziby Wing. Maksymalny udźwig dronów to około 1,35 kilograma, więc lektury nie przytłoczą uczniów. Uczniowie zyskują więc dostęp do ponad 150 tysięcy pozycji, a firma - dobry PR.

Intel z prawdziwą innowacją

Nowe procesory mobile z serii Lakefield wyróżnia budowa w oparciu o architekturę big.LITTLE z czterema mniejszymi rdzeniami i mocniejszym Sunny Cove. Przede wszystkim jednak nowe rdzenie powstały w oparciu o układ Foveros 3D, gdzie poszczególne podzespoły ułożono na klastrach, a te - jeden na drugim. Układy utrzymują niewielki rozmiar - mają 12x12x1 milimetr, a posiadają przy tym wbudowaną grafikę 500 MHz, miejsce na pamięć DRAM oraz 4 MB cache.

Procesory z serii Lakefield są znacznie mniejsze od konkurencji

Wszystko wykonano w procesie litograficznym 10nm, a deklarowany pobór mocy to zaledwie 7W. W serii pojawią się dwa modele. i3 L13G4 pozwoli uzyskać taktowanie 800 MHz, 1,3 GHz w trybie boost na wielu rdzeniach i 2,8 GHz na jednym. i5 L16G7 ma więcej mocy - podstawowe taktowanie to 1,4 GHz, 1,8 GHz w trybie boost na wielu rdzeniach i 3 GHz na jednym. Procesory różni też liczba jednostek wykonawczych - i3 ma ich 48, a i5 - 64.

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Pokaz PS5, nowe procesory Intela, dron bibliotekarski - VideoNews #257