
Przyszłość sieci 5G w Polsce wygląda coraz wyraźniej. Jednocześnie nie wiadomo, kiedy zobaczymy pełnoprawną sieć komórkową piątej generacji. Tymczasem na całym świecie media społecznościowe są katalizatorem dla protestów, choć nie wystrzegają się błędów. O tym wszystkim poczytacie w 256. VideoNewsie!
W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:
- Recenzja Huawei P40 Pro. Spędziłem z tym urządzeniem nieprzyzwoicie długi czas, by odpowiedzieć na pytanie: czy da się żyć bez usług Google Play?
- Uwadze polecam tekst jaki komputer wybrać. Od teraz układaniem zestawów zajmuje się Beniamin, który wskazuje propozycje od 1500 do 10000 zł.
- Na stronie pojawiły się także rankingi, w tym między innymi tekst od Zawiszy: Jakie słuchawki dla DJ-a? Jest tam aż 8 propozycji, które znajdują się w różnych przedziałach cenowych.
Jeśli chcecie być na bieżąco z wszystkim, co tworzymy, nie zapominajcie wchodzić na grupę Testerzy Videotestów oraz obserwować Videotesty.pl na Google News!
Krótkie informacje
- Google wprowadza funkcję, w której przenosi bezpośrednio do treści zamieszczanej przez nich w wynikach wyszukiwania. Po kliknięciu wspieranej witryny dostajemy odpowiedź bezpośrednio na niej zamieszczoną.
- Laptopy Lenovo otrzymają fabrycznie zainstalowanego Linuxa w dystrybucji Ubuntu LTS, czyli o najdłuższym wsparciu.
- Wyciekł prawdopodobny plan wydawniczy Intela. Wynika z niego, że nowych procesorów z serii Core-X i Core-S możemy spodziewać się najwcześniej w 2021 roku.
- Nie musicie się martwić, jeśli będziecie przemieszczać się samochodem elektrycznym po Niemczech. Według nowej ustawy każda stacja paliw musi być wyposażona w stację ładowania.
Black Lives Matter zmienia technologię
Protesty na rzecz czarnych Amerykanów w Stanach Zjednoczonych przybierają na sile, a jednym z katalizatorów są media społecznościowe i technologia. Głównym portalem stał się TikTok. Ten na początku sytuacji omyłkowo oznaczał video z #blacklivesmatter czy #georgefloyd jako mające 0 wyświetleń, co ustawiało je niżej w algorytmach. Platforma zdecydowała się naprawić błędy oraz wyłączyć stronę z dźwiękami we wtorek.
Wyrazy poparcia dla sprawy przekazało wiele serwisów, w tym Facebook. Według raportu Wall Street Journal Facebook wiedział, że jego algorytm może polaryzować ludzi i wpychać ich w ramiona ekstremistów. Firma nie zrobiła z tym nic, a w niektórych przypadkach nawet pogarszała sytuację. 64% użytkowników dołącza do grup ekstremistów właśnie poprzez rekomendacje platformy. Firma odpowiada, że stale monitoruje sytuację.
Zareagował świat gier. Rockstar wyłączył na czas pogrzebu George'a Floyda serwery w Red Dead Redemption 2 i GTA Online jako gest solidarności. Sony zrezygnowało z konferencji, na której mieliśmy poznać wygląd Playstation 5. CD Projekt RED przełożył Night City Wire - prezentację Cyberpunka 2077 na 25 czerwca. Zabraknie także pokazów nowych gier, które miały zrekompensować targi E3. O odwołanych imprezach przeczytacie w tekście Zawiszy.
Android 11 już jest i sprawia problemy
Zmiany w najnowszej wersji Androida nie spodobają się tym, którzy spróbują zainstalować aplikacje z plików .APK. Zamiast prostej instalacji najpierw musimy zamknąć instalator, który uruchomiliśmy, ponownie przydzielić mu dostęp do danych na smartfonie i dopiero wypakować pliki. Choć deweloperzy zgłaszali tę sytuację jako usterkę, to Google podtrzymuje, że jest to zaplanowane.
Tymczasem Android 11 zupełnie przypadkiem pojawił się na smartfonach Pixel 4 XL i to w ramach aktualizacji OTA (przez Wi-Fi). Najnowsza wersja zaoferuje między innymi dymki czatu znane z Messengera oraz gesty. Pozwoli też nie tylko zrobić zdjęcie, ale i nagrać ekran natywnie. Użytkowników z manią porządkowania ucieszy możliwość odtworzenia historii powiadomień (ukryta opcja w Androidzie 10) oraz blokowanie notyfikacji podczas nagrywania filmów.
Google pozwane na 5 miliardów dolarów
W federalnym sądzie w San Jose prawnicy oskarżyli technologicznego giganta o śledzenie nas w trybie incognito. Chodzi o działanie takich aplikacji jak Google Analytics, Google Ad Manager oraz innych plug-inów. Pomimo włączenia trybu ochrony prywatności, te aplikacje dalej zbierają informacje. Prawnicy z kancelarii Boies Schiller & Flexner powołują się przy tym na prawo regulujące legalność podsłuchów. Według niego Google nie może zbierać danych, gdy informuje, że nie będzie tego robić.
Kwota, którą miałoby zapłacić Google to 5 miliardów dolarów. W pozwie wnioskuje się o rozdzielenie tej kwoty między Amerykanów, dzięki czemu każdy użytkownik przeglądarki miałby zyskać 5 tysięcy dolarów. Google określa ten pozew jako absurdalny i nie zgodzi się na warunki, bowiem przed każdym skorzystaniem z trybu incognito informuje o zbieraniu danych przez inne witryny. Pozew ma zapewne przysłużyć się kancelarii, która może zyskać na popularności.
Tu przeczytacie więcej: Google pozwany za nieskuteczność trybu incognito.
AMD wejdzie na rynek mobilny?
Na początku 2021 roku AMD może wkroczyć ze swoimi jednostkami w telefonach Samsunga. Do sieci za pośrednictwem Slashleaks dotarły informacje o układzie AMD C7. Tajwańczycy skorzystają z architektury ARM, ale stworzą autorskie rdzenie. Dwa z nich To Gaugin Pro o taktowaniu 3 GHz, dwa to Cortex-A78 (na razie rozwiązania nieobecne na rynku mobilnym) 2,6 GHz, a pozostałe cztery to energooszczędne Cortex-A55 z zegarami 2 GHz.
AMD miałoby zaimportować własny chipset graficzny na architekturze RDNA2. Ponadto jako pierwsze postawiłoby na ray tracing na smartfonach. Układ ma być o 45% mocniejszy od Adreno 650 ze Snapdragona 865. Nie zabraknie 5G z antenami i modułem łączności od MediaTeka. Maksymalne rozdzielczości wyświetlania to 2K przy 144 Hz.
Roboinsekt jest jeszcze mniejszy
Uczeni z Harwardu pomniejszyli robota HAMR. Harvard Ambulatory Microrobot Junior jest teraz mniejszy o połowę od poprzednika przy zachowaniu tych samych właściwości. Niewiele większy od jednocentówki robot zachował cechy poprzednika. Potrafi przemieszczać się z prędkością 13,9 długości jego konstrukcji na sekundę. To wszystko przy wadze zaledwie 0,3 grama i 2,25 cm długości.
Robot oferuje ten sam design, co większy model. Może skręcać, a także zmieniać wektor przemieszczenia. Potrafi przy tym skakać w różnych kierunkach, ale także i w pionie. Wszystko przy wykorzystaniu konstrukcji z włókna węglowego. Rozwiązanie da się łatwo zeskalować, co pozwoli na tworzenie większych konstrukcji o innych zastosowaniach.
Kolejni operatorzy uruchamiają 5G
1 lipca Orange uruchomi sieć 5G, która swoim zasięgiem ma objąć 6 milionów Polaków. W tym celu operator uaktywni 1600 stacji bazowych - na razie w największych miastach w Polsce. Z nowej oferty skorzystają osoby z Warszawy, Krakowa, Katowic oraz Łodzi. Sieć będzie operować na paśmie 2100 MHz w standardzie non-standalone. Firma przeprowadza także testy na pasmach 3,5 GHz oraz 26 GHz, ale na razie nie planuje ich obsługi.
Na szerszą skalę z 5G działa Play. Także w trybie non-standalone i na częstotliwości 2100 MHz. Sieć postawi 500 stacji bazowych, które zasięgiem obejmą ludzi w 53 miastach. Na mapie Play pojawią się duże ośrodki, jak Wrocław, Warszawa czy Kraków, ale i mniejsze, turystyczne jak Giżycko, Zakopane czy Szczyrk.
Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa:
- Petycje anty 5G, VR nowej generacji, Trump konta Twitter - VideoNews #255
- Okulary Apple, autonomiczne hulajnogi, smartfon-gimbal - VideoNews #254
- Huawei niszczony przez USA, OnePlus z trybem podglądacza - VideoNews #253
Źródła:
- Google pomaga w wyszukiwaniach
- Lenovo z Ubuntu
- Procesory Intela zaplanowane na 2021
- Ładowarki do aut elektrycznych na stacjach paliw w Niemczech
- TikTok w obliczu Black Lives Matter
- Facebook promuje ekstremistów?
- Android 11 na Pixelu 4XL
- Google z pozwem za Incognito
- Mobilny procesor od AMD do smartfonów
- HAMR JR w akcji
- 5G od Orange w Polsce
- 5G od Play w Polsce