PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Więcej 5G w Polsce, mikrorobot z Harwardu, wady Android 11 - VideoNews #256

Więcej 5G w Polsce, mikrorobot z Harwardu, wady Android 11 - VideoNews #256

Przyszłość sieci 5G w Polsce wygląda coraz wyraźniej. Jednocześnie nie wiadomo, kiedy zobaczymy pełnoprawną sieć komórkową piątej generacji. Tymczasem na całym świecie media społecznościowe są katalizatorem dla protestów, choć nie wystrzegają się błędów. O tym wszystkim poczytacie w 256. VideoNewsie!

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

  • Recenzja Huawei P40 Pro. Spędziłem z tym urządzeniem nieprzyzwoicie długi czas, by odpowiedzieć na pytanie: czy da się żyć bez usług Google Play?
  • Uwadze polecam tekst jaki komputer wybrać. Od teraz układaniem zestawów zajmuje się Beniamin, który wskazuje propozycje od 1500 do 10000 zł.
  • Na stronie pojawiły się także rankingi, w tym między innymi tekst od Zawiszy: Jakie słuchawki dla DJ-a? Jest tam aż 8 propozycji, które znajdują się w różnych przedziałach cenowych. 

Jeśli chcecie być na bieżąco z wszystkim, co tworzymy, nie zapominajcie wchodzić na grupę Testerzy Videotestów oraz obserwować Videotesty.pl na Google News!

Krótkie informacje

  • Google wprowadza funkcję, w której przenosi bezpośrednio do treści zamieszczanej przez nich w wynikach wyszukiwania. Po kliknięciu wspieranej witryny dostajemy odpowiedź bezpośrednio na niej zamieszczoną. 
  • Laptopy Lenovo otrzymają fabrycznie zainstalowanego Linuxa w dystrybucji Ubuntu LTS, czyli o najdłuższym wsparciu.
  • Wyciekł prawdopodobny plan wydawniczy Intela. Wynika z niego, że nowych procesorów z serii Core-X i Core-S możemy spodziewać się najwcześniej w 2021 roku.
  • Nie musicie się martwić, jeśli będziecie przemieszczać się samochodem elektrycznym po Niemczech. Według nowej ustawy każda stacja paliw musi być wyposażona w stację ładowania.

Black Lives Matter zmienia technologię

Protesty na rzecz czarnych Amerykanów w Stanach Zjednoczonych przybierają na sile, a jednym z katalizatorów są media społecznościowe i technologia. Głównym portalem stał się TikTok. Ten na początku sytuacji omyłkowo oznaczał video z #blacklivesmatter czy #georgefloyd jako mające 0 wyświetleń, co ustawiało je niżej w algorytmach. Platforma zdecydowała się naprawić błędy oraz wyłączyć stronę z dźwiękami we wtorek. 

TikTok stał się miejscem promocji tematów #blacklivesmatter

Wyrazy poparcia dla sprawy przekazało wiele serwisów, w tym Facebook. Według raportu Wall Street Journal Facebook wiedział, że jego algorytm może polaryzować ludzi i wpychać ich w ramiona ekstremistów. Firma nie zrobiła z tym nic, a w niektórych przypadkach nawet pogarszała sytuację. 64% użytkowników dołącza do grup ekstremistów właśnie poprzez rekomendacje platformy. Firma odpowiada, że stale monitoruje sytuację. 

Zareagował świat gier. Rockstar wyłączył na czas pogrzebu George'a Floyda serwery w Red Dead Redemption 2 i GTA Online jako gest solidarności. Sony zrezygnowało z konferencji, na której mieliśmy poznać wygląd Playstation 5. CD Projekt RED przełożył Night City Wire - prezentację Cyberpunka 2077 na 25 czerwca. Zabraknie także pokazów nowych gier, które miały zrekompensować targi E3. O odwołanych imprezach przeczytacie w tekście Zawiszy.

Android 11 już jest i sprawia problemy

Zmiany w najnowszej wersji Androida nie spodobają się tym, którzy spróbują zainstalować aplikacje z plików .APK. Zamiast prostej instalacji najpierw musimy zamknąć instalator, który uruchomiliśmy, ponownie przydzielić mu dostęp do danych na smartfonie i dopiero wypakować pliki. Choć deweloperzy zgłaszali tę sytuację jako usterkę, to Google podtrzymuje, że jest to zaplanowane. 

Pixel 4XL dostał Androida 11 przed oficjalną premierą

Sprawdź cenę iPhone 11 Pro!

Tymczasem Android 11 zupełnie przypadkiem pojawił się na smartfonach Pixel 4 XL i to w ramach aktualizacji OTA (przez Wi-Fi). Najnowsza wersja zaoferuje między innymi dymki czatu znane z Messengera oraz gesty. Pozwoli też nie tylko zrobić zdjęcie, ale i nagrać ekran natywnie. Użytkowników z manią porządkowania ucieszy możliwość odtworzenia historii powiadomień (ukryta opcja w Androidzie 10) oraz blokowanie notyfikacji podczas nagrywania filmów.

Google pozwane na 5 miliardów dolarów

W federalnym sądzie w San Jose prawnicy oskarżyli technologicznego giganta o śledzenie nas w trybie incognito. Chodzi o działanie takich aplikacji jak Google Analytics, Google Ad Manager oraz innych plug-inów. Pomimo włączenia trybu ochrony prywatności, te aplikacje dalej zbierają informacje. Prawnicy z kancelarii Boies Schiller & Flexner powołują się przy tym na prawo regulujące legalność podsłuchów. Według niego Google nie może zbierać danych, gdy informuje, że nie będzie tego robić. 

Tryb Incognito od Google pozwala wyłączyć gromadzenie plików cookie

Kwota, którą miałoby zapłacić Google to 5 miliardów dolarów. W pozwie wnioskuje się o rozdzielenie tej kwoty między Amerykanów, dzięki czemu każdy użytkownik przeglądarki miałby zyskać 5 tysięcy dolarów. Google określa ten pozew jako absurdalny i nie zgodzi się na warunki, bowiem przed każdym skorzystaniem z trybu incognito informuje o zbieraniu danych przez inne witryny. Pozew ma zapewne przysłużyć się kancelarii, która może zyskać na popularności. 

Tu przeczytacie więcej: Google pozwany za nieskuteczność trybu incognito

AMD wejdzie na rynek mobilny?

Na początku 2021 roku AMD może wkroczyć ze swoimi jednostkami w telefonach Samsunga. Do sieci za pośrednictwem Slashleaks dotarły informacje o układzie AMD C7. Tajwańczycy skorzystają z architektury ARM, ale stworzą autorskie rdzenie. Dwa z nich To Gaugin Pro o taktowaniu 3 GHz, dwa to Cortex-A78 (na razie rozwiązania nieobecne na rynku mobilnym) 2,6 GHz, a pozostałe cztery to energooszczędne Cortex-A55 z zegarami 2 GHz. 

Ryzen C7 może być przepustką dla AMD do zdobycia rynku mobilnego (źródło: Slashleaks)

Zobacz cenę procesora AMD!

AMD miałoby zaimportować własny chipset graficzny na architekturze RDNA2. Ponadto jako pierwsze postawiłoby na ray tracing na smartfonach. Układ ma być o 45% mocniejszy od Adreno 650 ze Snapdragona 865. Nie zabraknie 5G z antenami i modułem łączności od MediaTeka. Maksymalne rozdzielczości wyświetlania to 2K przy 144 Hz.

Roboinsekt jest jeszcze mniejszy

Uczeni z Harwardu pomniejszyli robota HAMR. Harvard Ambulatory Microrobot Junior jest teraz mniejszy o połowę od poprzednika przy zachowaniu tych samych właściwości. Niewiele większy od jednocentówki robot zachował cechy poprzednika. Potrafi przemieszczać się z prędkością 13,9 długości jego konstrukcji na sekundę. To wszystko przy wadze zaledwie 0,3 grama i 2,25 cm długości. 

HAMR JR oferuje te same funkcje, co większy model, choć jest mniejszy o połowę

Robot oferuje ten sam design, co większy model. Może skręcać, a także zmieniać wektor przemieszczenia. Potrafi przy tym skakać w różnych kierunkach, ale także i w pionie. Wszystko przy wykorzystaniu konstrukcji z włókna węglowego. Rozwiązanie da się łatwo zeskalować, co pozwoli na tworzenie większych konstrukcji o innych zastosowaniach. 

Kolejni operatorzy uruchamiają 5G

1 lipca Orange uruchomi sieć 5G, która swoim zasięgiem ma objąć 6 milionów Polaków. W tym celu operator uaktywni 1600 stacji bazowych - na razie w największych miastach w Polsce. Z nowej oferty skorzystają osoby z Warszawy, Krakowa, Katowic oraz Łodzi. Sieć będzie operować na paśmie 2100 MHz w standardzie non-standalone. Firma przeprowadza także testy na pasmach 3,5 GHz oraz 26 GHz, ale na razie nie planuje ich obsługi. 

Anteny sieci 5G pojawią się nie tylko w dużych miastach

Na szerszą skalę z 5G działa Play. Także w trybie non-standalone i na częstotliwości 2100 MHz. Sieć postawi 500 stacji bazowych, które zasięgiem obejmą ludzi w 53 miastach. Na mapie Play pojawią się duże ośrodki, jak Wrocław, Warszawa czy Kraków, ale i mniejsze, turystyczne jak Giżycko, Zakopane czy Szczyrk.

Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Więcej 5G w Polsce, mikrorobot z Harwardu, wady Android 11 - VideoNews #256