PODPOWIEDZI:

Huawei niszczony przez USA, OnePlus z trybem podglądacza - VideoNews #253

Huawei niszczony przez USA, OnePlus z trybem podglądacza - VideoNews #253

Pewne rzeczy się nie zmieniają. Między innymi to, że co tydzień dostajecie dawkę podsumowań ze świata technologii. VideoNews #253 wkracza, by opowiedzieć co nieco o sytuacji Huawei'a, pokazie na konsoli nowej generacji oraz rozwiązaniu, które zabezpieczy nas przed wirusem.

W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:

  • Test Oppo Reno3 Pro. Smartfon, który powalczy i z obecnymi i z poprzednimi flagowcami. Zaskakuje stylem, ale czy oferuje przyjemne korzystanie? Sprawdźcie.
  • Magdalena odpowiada na pytanie, które dzieli mistrzów kuchni: Płyta gazowa czy indukcyjna? Podpowiadam jedynie, że każda ma swoje wady i zalety.
  • W tym tygodniu odświeżyłem ranking smartfonów, dzięki czemu odpowiedź na pytanie jaki smartfon do 1500 złotych wybrać powinna być prostsza.

Krótkie informacje

  • Która siedmioletnia gra rozdawana za darmo mogła sprawić, by sklep Epic Games przestał działać? Oczywiście GTA V, które możecie pobrać do 21 maja. Więcej na temat darmowego Grand Theft Auto pisał Michał. Według wycieków za tydzień Epic może zaoferować Wiedźmina 3.
  • Dobre czasy dla graczy zapowiada także premiera remastera Tony Hawk's Pro Skater 1&2: Remastered. Gry zachowają oryginalną ścieżkę dźwiękową, tryby i dostaną multiplayer. O zawartości zapowiedzianego remastera serii Tony Hawk więcej pisze Zawisza. Premiera 4 września.
  • Uważajcie na atrakcyjne oferty urządzeń mobilnych i nie tylko. Mogą one pochodzić z kradzieży z magazynu Elko Group w Litwie, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Firma płaci 200 tysięcy euro za informacje pozwalające namierzyć złodziei. 

Wyniki Sony nie napawają optymizmem

  • Sony w pierwszym kwartale dostarczyło zaledwie 400 tysięcy smartfonów na całym świecie. Firma udostępnia w przedsprzedaży nowy model - Sony Xperia 10 II, który wyceniono na 1799 złotych.
  • Xbox Series X może być o 100 dolarów tańszy od Playstation 5. O sytuacji poinformował analityk rynku Michael Pachter. Microsoft planuje zrekompensować tę cenę zyskami z innych sektorów.
  • Ruszył program Zdalna Szkoła +, dzięki któremu gminy mogą otrzymać dofinansowanie dla szkół na sprzęt do nauki online. Wielkość dotacji to między 35 a 165 tysięcy złotych, a zakupów można dokonać jeszcze przed otrzymaniem pieniędzy.

Huawei Bez usług Google, Harmony OS wycieka

Prezydent Stanów Zjednoczonych uznał Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych otwarcie w 2019. Od tego czasu chińska firma nie może dostarczać nadajników sieci 5G oraz swoich urządzeń na terenie Stanów Zjednoczonych, a także współpracować z dostawcami oprogramowania i podzespołów. Donald Trump podtrzymał stan zagrożenia bezpieczeństwa i do maja 2021 roku nie zobaczymy smartfona Huawei z usługami Google Play.

Dotychczasowe smartfony oraz laptopy otrzymają aktualizacje. W ramach porozumienia firma może dostarczać poprawki bezpieczeństwa do starych produktów oraz współpracować z Microsoftem przy nowych.

Smartfony Huawei mogą zniknąć całkowicie z rynku

Zobacz cenę Huawei Y6P!

Huawei obchodzi ograniczenia na różne sposoby, między innymi prezentując w Niemczech P30 Pro new edition - smartfon z nowym kolorem obudowy i większym, 10-krotnym zoomem. Ponadto ostatnio do sieci wyciekło zdjęcie ze smartfonem Huawei, który rzekomo miał oferować aktualizację do Harmony OS - autorskiego systemu chińczyków. Nie ma jednoznacznego potwierdzenia, czy nie jest to fałszywa informacja, ale kształtem urządzenie nawiązuje do Huawei'a P40 Pro.

Reuters dotarł do drugiej, znacznie smutniejszej informacji. Federalna Komisja Handlu chce przerwać łańcuch dostaw półprzewodników do Huawei'a. W rezultacie firma nie miałaby jak produkować swoich układów scalonych. Aby nawiązać współpracę z chińską firmą, niezbędne będą zgody podobne do tych, które otrzymał Microsoft.

Epic Games sprytnie manipuluje pokazem Unreal Engine 5

Nowa generacja obsłuży piątą odsłonę silnika od Epic Games. Rozwiązanie zaprezentowano na demie technologicznym odpalonym na Playstation 5. Firma utrzymała wrażenie iluzji gry, kontrolując wszystko za pośrednictwem pada dołączonego do konsoli. Nie poinformowano, czy pokaz wykorzystał pełną moc konsoli, czy też pomniejszoną o zasoby przeznaczone dla systemu operacyjnego.

Przede wszystkim pochwalono się dwoma technologiami. Pierwsza z nich to Lumen, który pozwala umieszczać dynamiczne światło zachowujące się naturalnie. Druga to Nanite, która mieści więcej trójkątów, a w rezultacie polygonów w jednej scenerii dzięki odpowiedniej kompresji. To, w połączeniu z teksturami 8K ma pozwolić na większą filmowość gier. Silnik zadebiutuje w 2021 roku, a skorzystają z niego między innymi Fortnite i Hellblade 2: Senua's Saga.

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?

Można za pośrednictwem powiększonego hełmu. Bio VYZR to zakładany na głowę hełm naszpikowany dodatkową technologią. Wyposażono go w filtry N95, by nie przepuszczał wirusa przez swoje wentylatory. Te mają nie przekraczać głośnością 10 decybeli i oferować trzy tryby nawiewu powietrza. To wszystko dzięki baterii, która ma wystarczać między 8 a 12 godzinami pracy. 

Bio VYZR ma nie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu

Wykonana z pleksy szyba ma pozwolić na swobodne rozglądanie się oraz zapobiegać wytwarzaniu się mgiełki. Oszycie wykonano z neoprenu, a by całość się nie przemieszczała, dodatkowo opinamy się pasami. Bio VYZR ma być wodo- i pyłoodporny. Waga z baterią to 1,25 kilograma dla wersji dla dorosłych i 1,05 kilograma dla dzieci. Skafander kupicie przez indiegogo, a cena startowa to 240 dolarów kanadyjskich (około 720 złotych). 

Nowe kamery SOny z wbudowaną sztuczną inteligencją

Sony stworzyło sensory IMX500 i IMX501, które mogą zagościć w kamerach nowej generacji. Nowe czujniki wizyjne nie wyróżniają się przesadnie parametrami - mają 12,3 megapiksela i rozmiar 1/2.3". Ich celem nie jest bicie rekordów fotograficznych, a praca w urządzeniach Internetu Rzeczy. Są to bowiem pierwsze sensory z wbudowanym przetwornikiem sztucznej inteligencji

Nowe matryce Sony robią zdjęcia i myślą jednocześnie

Dotychczas tego typu rozwiązania działały z zewnętrznymi modułami. Poza zdjęciem, nowe sensory Sony zapiszą od razu metadane na temat tego, co jest na fotografii. Budowa w układzie BSI zmniejsza opóźnienia między jednostką przetwarzania obrazu a tą odczytującą jego treść. Rozwiązanie pomoże tworzyć autonomiczne kamery zliczające klientów, tworzące mapy cieplne oraz analizujące produkty, jakie kupujemy. 

OnePlus z funkcją naruszającą prywatność?

OnePlus 8 Pro posiada nową matrycę Sony IMX689, która została przygotowana wyłącznie dla tego telefonu. OnePlus dostarczył jej funkcji, której większość producentów nie implementowała w swoich aparatach. Po włączeniu filtru "Chromatic", smartfon prześwietla obiekty z cienkiego plastiku i możemy zobaczyć ich wnętrze. Dzieje się tak przy rzeczach, które same z siebie były już nieco prześwitujące.

OnePlus 8 Pro prześwietla plastik

Sprawdź cenę OnePlus 8 Pro!

Rozwiązanie potrafi też przebijać się przez ubrania. OnePlus potwierdza, że funkcja wynika z dodatkowego modułu wypuszczającego wiązki podczerwieni, widoczne dla kamery. Jak weryfikują internauci, rozwiązanie działa także z modułem True Depth obecnym w nowym iPadzie Pro. Może zresztą działać z każdym smartfonem z czujnikiem podczerwieni - matryce widzą bowiem znacznie szersze spektrum fal niż ludzkie oko. 

O niecodziennej funkcji OnePlusa 8 Pro pisał Michał.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 

Źródła:

blog comments powered by Disqus
Huawei niszczony przez USA, OnePlus z trybem podglądacza - VideoNews #253