PODPOWIEDZI:
- 600 zł Cash back na pralki Samsung w sklepie RTV Euro AGD

Kamera OnePlus 8 Pro pozwala „prześwietlać” ubrania i plastik

Kamera OnePlus 8 Pro pozwala „prześwietlać” ubrania i plastik

Użytkownicy najnowszego smartfona OnePlus 8 Pro odkryli, że kamera urządzenia może „prześwietlać” cienki plaski oraz ubrania, zaglądając np. do wnętrza obudów niektórych urządzeń elektronicznych. Sztuczka ta jest możliwa dzięki wbudowanemu w urządzenie czujnikowi podczerwieni.

Informacje na ten temat zaczęły zdobywać popularność dzięki Twitterowi, a także youtuberom, którzy prezentują na żywo możliwości telefonu. Aby uzyskać efekt przezroczystości, należy wybrać nowy filtr graficzny w aparacie o nazwie „Photochrom”. Trik działa jednak tylko w bardzo specyficznych sytuacjach.

Z OnePlus 8 Pro prześwietlimy jedynie bardzo cienkie i czarne powierzchnie. W dostępnych w sieci przykładach unikalnego wykorzystania aparatu najczęściej używane są niewielkie urządzenia korzystające z czujników podczerwieni, takie jak np. niektóre piloty telewizyjne lub Apple TV, którego obudowa wykonana jest w całości z plastiku przepuszczającego promieniowanie IR.

Wielu internautów zastanawiało się również, czy OnePlus 8 Pro może prześwietlać ubrania, co mogłoby być potencjalnie sporym naruszeniem prywatności innych osób.

Prowadzący popularny kanał Unbox Therapy udowodnił, że jest to możliwe, ale tylko w przypadku bardzo cienkiej i ciemnej koszulki. Udało mu się bowiem zidentyfikować oznaczenia na pudełku ukrytym tuż pod t-shirtem. Efekt działania filtra nawet w najbardziej sprzyjających warunkach nie jest jednak powalający, więc producent raczej nie będzie musiał martwić się pozwami lub awaryjną aktualizacją firmware'u usuwającą kłopotliwą funkcję aparatu.

Co ciekawe, podobne efekty można uzyskać także w najnowszych iPhone'ach z kamerą TrueDepth, wykorzystującą podczerwień do skanowania twarzy użytkownika. W tym przypadku jednak, opcja ta dostępna jest tylko po odblokowaniu i zrootowaniu telefonu. W niedalekiej przyszłości coraz więcej flagowców, które znajdziemy w porównywarce smartfonów, będzie jednak wyposażona w czujniki IR i najpewniej zaoferuje podobne funkcje.

Źródło: The Verge

Zobacz także:

blog comments powered by Disqus
Kamera OnePlus 8 Pro pozwala „prześwietlać” ubrania i plastik