PODPOWIEDZI:

VideoNews #250! Balony z internetem, maski z aplikacją, e-skóra z Bluetooth

VideoNews #250! Balony z internetem, maski z aplikacją, e-skóra z Bluetooth

Ćwierć tysiąca epizodów VideoNewsa wyszło spod klawiatur byłych i obecnych redaktorów VideoTesty.pl. Było wiele krótszych i dłuższych tekstów, były tygodnie posuchy i pełne nowości. Były informacje zaskakujące jak i te, które trzeba było przekazać.

Z tego miejsca chciałbym podziękować w imieniu swoim, jak i całej redakcji za to, że jesteś z nami, Czytelniku albo Czytelniczko. To dzięki Tobie nasze teksty mają sens i to dla Ciebie staramy się stworzyć jak najlepsze podsumowanie informacji. 

A w tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:

Krótkie informacje

  • Koronawirus oznacza żniwa dla Netflixa. Platforma w ciągu pierwszego kwartału roku zdobyła 15,77 miliona subskrybentów - dwukrotnie więcej niż zakładano. Tu przeczytacie więcej o skokowym wzroście subskrypcji Netflixa.
  • Call of Duty: Warzone znalazło dobry sposób na cheaterów. Gracze oszukujący podczas rozgrywki online będą mogli zagrać tylko z innymi oszustami.
  • Najstarszy polski dystrybutor gier - CDP - złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Do tej daleka droga, ale działająca ponad 20 lat firma nie zdąży już wydać Cyberpunka 2077. Tym zajmie się Cenega. Więcej o wniosku o upadłość CDP pisaliśmy już wcześniej.

  • System wykrywający przemieszczanie się użytkowników tworzony przez Apple oraz Google ma jedną, całkiem sporą wadę. Korzysta z protokołu Bluetooth kompatybilnego z urządzeniami z ostatnich 5 lat. W rezultacie ponad 2 miliardy urządzeń, także tych bez Androida i iOS nie skorzystają z rozwiązania.
  • Apple może tworzyć własne procesory, które premierę w laptopach z serii MacBook pojawią się najwcześniej w przyszłym roku. Tak donosi Bloomberg.
  • Pierwszy koncert Travisa Scotta w grze Fortnite zebrał ponad 12,3 miliona widzów. Wydarzenie odbyło się wewnątrz gry na jej silniku. Tu dowiecie się więcej o wirtualnym koncercie w Fortnite.

iOS jest wyjątkowo podatny na luki

W tym tygodniu wykryto dwie spore luki zabezpieczeń. O błędzie w aplikacji pocztowej iOS pisał Zawisza. Usterkę wykryli badacze z ZecOps. Istnieje ona w oprogramowaniu Apple od kilku lat i najpewniej posłużyła w 2018 do włamań na konta spółek z listy Fortune 500 oraz pięciu innych dużych akcji. Wystarczyło odebrać pustą wiadomość, w której zaszyty był kod. Ten resetował urządzenia, a po ich uruchomieniu hakerzy mieli dostęp do wszystkich danych, z jakich może korzystać poczta na iOS.

Wysłanie następującej wiadomości doprowadza do zawieszania się iPhone'ów

Drugą lukę bezpieczeństwa odkrył Youtuber Everything Apple Pro. Polega ona na wysłaniu wiadomości ze znakami hindi pomieszanymi z Unicode oraz emoji bakterii. W rezultacie po otrzymaniu powiadomienia telefon się zamraża i nie można go wyłączyć. Pozostaje jedynie reset urządzenia. Zagrożenie czeka nie tylko na tych, którzy otrzymają wiadomość w iMessage, ale także w innych aplikacjach. 

MIT chce zmieniać twoje sny... rękawicą

Naukowcy z MIT Dream Lab twierdzą, że sny to tylko myśli, które mózg wytwarza nocą. Za cel obrali sobie stworzenie urządzenia, które wprowadzi nas w stan hipnagogii - zawieszenia między jawą a snem. To wtedy mózg wytwarza bodźce, które oddziałują na nasze zmysły, choć tak naprawdę nie ma ich fizycznie w naszym otoczeniu. Stworzyli oni Dormio - rękawicę, na którą składa się szereg czujników owiniętych wokół naszych palców i nadgarstka. 

Rękawica Dormio otoczy nasz nadgarstek i palce

Te potrafią analizować napięcie mięśni, tętno i przepuszczalność skóry. Oprócz tego w ramach eksperymentu Dormio odtwarzał jedno słowo. Ochotnicy donosili, że jeśli był to chociażby "tygrys", to występował on w ich snach. Ponadto poprawiało to ogólną wydajność w zadaniach kreatywnych. Eksperymentować z formułą może każdy, bowiem projekt od początku powstaje w duchu open source.

Nowa generacje e-skóry

Badacze z Caltech stworzyli nową e-skórę, którą nakłada się na naszą skórę. Stworzono ją z cienkiej, elastycznej gumy. Do urządzenia naukowcy doczepili szereg sensorów. Mierzą one między innymi temperaturę ciała, tętno, poziom cukru we krwi czy nawet działanie nerwów, które sterują mięśniami. To wszystko odbywa się bez baterii. Wszystko za pośrednictwem... potu. 

E-skóra skorzysta z mleczanu by uzyskać energię

Dzieje się tak za pośrednictwem reakcji, w której z potu pobierany jest mleczan. Ten po połączeniu z tlenem z atmosfery wytwarza kwas pirogronowy oraz wodę i to za ich pośrednictwem uwalnia się energia. Ogniwa są w stanie wytworzyć kilka miliwatiów mocy na centrymetr sześcienny. To wystarczy, by połączyć się przez Bluetooth z inną aparaturą medyczną. Rozwiązanie może sprawdzić się także jako narzędzie do komunikacji komputer-mózg. 

Motorola wraca do gry o flagowy tron

Motorola zaprezentowała dwa urządzenia - Motorolę Edge i Edge Plus. Podstawowy model dotrze do Polski w cenie 2999 zł, natomiast droższy nie ma jeszcze daty premiery, za to w Europie wyceniono go na 1199 euro. W tych cenach dostaniemy procesory - Snapdragon 765 oraz 865 - obydwa z obsługą sieci 5G. Urządzenia będą ponadto wyposażone w ekrany 6,7 cala Full HD+ z zagięciami na bokach i odświeżające się z częstotliwością 90 Hz. 

Nowe Motorole zaoferują ekrany 90 Hz

Sprawdź cenę Motoroli Moto G8 Power!

W środku znajdziemy baterie 4500 oraz 5000 mAh w modelu Plus, co według Motoroli ma zapewnić dwa dni pracy na baterii. Fotograficznie możemy spodziewać się więcej po modelu Edge Plus, który dostał matrycę 108 Mpix, podczas gdy tańszy - 64 Mpix. Obydwa otrzymają obiektyw ultraszerokokątny 16 Mpix oraz 8 Mpix z potrójnym powiększeniem. Nie zabrakło także bezprzewodowego ładowania i głośników stereo oraz gniazda słuchawkowego, nie ma za to informacji o wodoodporności. 

Maseczka z Kickstartera oczyści powietrze

ATMOBLUE to rozwiązanie stworzone przez Blue Sky Labs. Udało im się opracować maseczkę z filtrami jakości N99, która nie przepuszcza 99,97% zanieczyszczeń powietrza. Jednocześnie osiąga ona przepuszczalność powietrza, która pozwala na bieganie. Za przepływ odpowiadają dwa wiatraki, zasilane ogniwem. Producent zapewnia, że da ono między 6 a 8 godzinami pracy. 

ATMOBLUE pomaga oddychać w zanieczyszczonych miastach

Oczyszczacz powietrza Xiaomi - sprawdź cenę!

Konstrukcję wyposażono w filtry HEPA, które są wymienne. Za 20 dolarów dostaniemy komplet sześciu, które wkładamy do magnetycznie mocowanego pojemnika. Sama maska kosztuje zaś około 100 dolarów. Maseczki posiadają także zmienne nakładki, nie ma jednak dostępnych zmiennych pasków, które trzymają rozwiązanie na naszej głowie. Urządzenie będziemy przełączać między trybami oddychania (zwykłym i sportowym) dzięki przyciskom z boku obudowy. 

Tu przeczytacie więcej o ATMOBLUE.

Balony z internetem polecą nad Kenią

Loon to firma będąca częścią konglomeratu Alphabet. Jej zadaniem jest tworzenie balonów dostarczających internet. Te będą wisieć 20 kilometrów nad powierzchnią, by dostarczyć internet w miejscach, gdzie maszty telekomunikacyjne mogą padać ofiarą burz piaskowych. Co ciekawe, balony nie startują w Kenii, a stopniowo zyskują wysokość, przenosząc się korytarzami powietrznymi po najbardziej energooszczędnej linii lotu.

Balon Loon wzniesie się 20 kilometrów ponad ziemię

Ta powstaje na bazie oprogramowania, które na bieżąco monitoruje pogodę oraz prądy morskie i korytarze powietrzne. Stąd też pierwszy balon z Portoryko zatoczył kilka kółek nad Madagaskarem, nim doleciał do Kenii. Także na miejscu balon ma wykonać szereg manewrów, by udostępnić jak największy zasięg internetu. Rozwiązanie korzysta z dwóch anten LTE, baterii umieszczonej w kapsule lotniczej, ładujących ją paneli słonecznych oraz spadochronu na wypadek pęknięcia. Całość może latać ponad milion godzin czyli ponad 114 lat.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 


Źródła:

blog comments powered by Disqus
VideoNews #250! Balony z internetem, maski z aplikacją, e-skóra z Bluetooth