PODPOWIEDZI:

iPhone SE, Wszyscy chcą nas śledzić przez koronawirusa, Mendi - VideoNews #249

iPhone SE, Wszyscy chcą nas śledzić przez koronawirusa, Mendi - VideoNews #249

Wracamy po świętach z dawką technologicznych informacji. W tym tygodniu przeczytacie między innymi o plastrach, które mogą pomóc w walce z koronawirusem, nie tak nowym iPhone'ie oraz zmianach na świecie, których przewidzieć nie możemy. Oto 249. odcinek VideoNewsa!

W tym tygodniu na naszej stronie pojawiły się między innymi:

Krótkie informacje

  • Rozwój sieci 5G w Polsce może zwolnić. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa wstrzymał przetargi na częstotliwości 3400-3800 MHz, na których miała być lokowana nowa sieć.
  • Samsung bije rekord wydajności 5G na paśmie 800 MHz. Firma osiągnęła za pośrednictwem 5G mmWave 8,5 gigabita na sekundę i dostarczyła taką prędkość poboru danych do wielu urządzeń jednocześnie. 
  • Słuchawki z motywem Pokemon od Razera są żółte, bezprzewodowe i chowa się je w etui w kształcie Pokeballa. Czego chcieć więcej? Może dostępności poza Chinami.

Słuchawki z motywem Pokemon mają kosztować 120 dolarów

  • Crysis powróci w zremasterowanej wersji. Postrach komputerów sprzed 13 lat pojawi się na PS4, Xboxie One, PC oraz... Nintendo Switch. Oprócz ulepszonej grafiki gra otrzyma między innymi autorski odpowiednik Ray Tracing przygotowany przez Cryteka. 
  • Niestety, w tym roku nie powrócą targi Gamescom. A przynajmniej nie w stacjonarnej formie. Ci, którzy zakupili bilety, powinni w ciągu najbliższych kilku tygodni spodziewać się zwrotu.
  • Facebook wypuścił nową reakcję na portalu oraz w Messengerze. U użytkowników będzie pojawiać się emoji, które pomogą okazać wsparcie.

Nowe reakcje na Facebooku oraz Messengerze

  • Dostępność Playstation 5, przynajmniej na początku, może być mocno ograniczona. Wedlug informacji Bloomberga firma do marca 2021 roku złoży tylko od 5 do 6 milionów konsol. Powodem są wyższe koszty produkcji i mniejszy popyt w obecnych warunkach.

Apple pokazał iPhone'a SE (2020)

Najnowszy smartfon Apple zaoferuje te same wymiary co iPhone 8 z 2017 roku. Dostaniemy ekran 4,7 cala o rozdzielczości 1334x750 pikseli, co da zagęszczenie na poziomie 326 pikseli na cal. Najistotniejszą zmianą jest zastosowanie procesora Apple A13 Bionic, znanego ze znacznie droższej serii 11. Apple nie chciało podzielić się informacją o pojemności baterii oraz ilości RAM-u. 

iPhone SE (2020) to smartfon nawiązujący do stylistyki iPhone'a 8

Ze stron internetowych sklepów wynika, że smartfon będzie mieć akumulator o pojemności 1821 mAh oraz 3 GB RAM-u. Zmian nie będzie także w kwestii gniazda słuchawkowego, którego nie ma. Jest za to NFC, wodoodporność w standardzie IP67 i bezprzewodowe ładowanie. To wszystko w cenie 499 dolarów lub 479 euro, a w Polsce za 2199 w najtańszym wariancie 64 GB. 

Zamów przedpremierowo iPhone'a SE:

iPhone SE oferta dla Ciebie euro.com.pl

Tu przeczytacie więcej o premierze iPhone'a SE (2020).

Apple i Google w ogniu kontrowersji przez śledzenie

W ubiegłym tygodniu firmy zapowiedziały współpracę, dzięki której będą namierzać zarażonych. Wszystko sprowadza się do wykorzystania modułu Bluetooth i zainstalowania aplikacji. Ta będzie co 5 minut zbierać informacje o urządzeniach znajdujących się w pobliżu i wymieniać anonimowe identyfikatory. W przypadku zakażenia osoba informuje o tym, a aplikacja przekazuje stosowny komunikat do innych osób, które były w pobliżu telefonu osoby chorej. Firma będzie współpracować ze służbami zdrowia.

Apple oraz Google chcą monitorować swoich użytkowników

Kontrowersji jest kilka. Najbardziej oczywistą jest potencjalny brak prywatności. Mniej oczywistą - niska skuteczność programu, jeśli nieduży procent ludzi zdecyduje się nie wziąć w nim udziału. Innym problemem jest jakość połączeń Bluetooth, które z reguły działają na nieco większy niż dwa metry dystans. W rezultacie może powstać sporo niepotrzebnych powiązań, zwłaszcza gdy wejdziemy do sklepu. Rozwiązanie ma dotrzeć do służb zdrowia w maju. 

Dane o naszej lokalizacji w rękach ministerstwa

Podpisana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa zwana "Tarczą Antykryzysową 2.0" daje nowe uprawnienia Ministerstwu Cyfryzacji. Dzięki niej uzyska ono dostęp do naszej lokalizacji. Jeśli jesteśmy pod kwarantanną, dane nie będą anonimizowane. Jeśli zaś nie jesteśmy nią objęci, minister cyfryzacji będzie musiał wystąpić do operatorów z prośbą o uzyskanie anonimowych danych.

Postaw w domu serwer VPN - to tańsze niż myślisz!

Będą one pochodziły z ostatnich 14 dni. Ustawa wejdzie w życie z początkiem maja. Dane będą pochodziły bezpośrednio z naszych telefonów. Nie wiadomo obecnie, w jaki sposób ani co jaki czas mają być one dostarczane.

Plaster wyśledzi Biomarkery COVID-19?

Epicore Biosystems zajmuje się produkcją plastrów posiadających biomarkery. Udało im się stworzyć rozwiązania analizujące skład potu, by sportowcy mogli odpowiednio nawodnić się po aktywności. Ponadto ich plaster jest na tyle precyzyjny, by wskazać poziom nasycenia potu chlorkiem sodu (soli). Firma pracuje też nad drugim rozwiązaniem, które korzysta z Bluetooth i jest przeznaczone dla pracowników fizycznych.

Na bazie tych technologii firma chce stworzyć narzędzie do wykrywania obecności wirusa COVID-19. Obecne prototypy potrafią wykrywać poziom kortyzolu oraz cytokin, które mogą okazać się wskaźnikami na obecność zarażenia. Na razie jest to jednak dość wczesna faza rozwoju.

Trening mózgu, w którym zagramy przy użyciu... fal mózgowych

Mendi to rozwiązanie, które w momencie pisania tekstu zebrało ponad 285 tysięcy dolarów na Kickstarterze, choć twórcy potrzebowali zaledwie 50 tysięcy. Mendi to opaska, którą zakładamy na głowę i łączymy z aplikacją mobilną. W niej wyświetla się gra, którą sterujemy... wyłącznie pracą mózgu. Rozwiązanie jest przetestowane klinicznie i nie ma mowy o nieadekwatnym działaniu. Stąd też bierze się cena początkowa, czyli minimum 300 dolarów. 

Mendi to zestaw - opaska oraz aplikacja współpracują ze sobą

Mózg trenujemy poprzez wizualne sprzężenie zwrotne, jakim jest obraz z gry zmieniany, gdy wykonujemy aktywność. Mendi analizuje zachowania kory przedczołowej, jak i jej okolic, obserwując przepływ krwi i składników odżywczych płynących do przedniej części mózgu. Według producentów wystarczą 2-3 ćwiczenia w tygodniu trwające maksymalnie 10 minut. 


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: Źródła:

blog comments powered by Disqus
iPhone SE, Wszyscy chcą nas śledzić przez koronawirusa, Mendi - VideoNews #249