PODPOWIEDZI:
Budżetowe słuchawki, które warto kupić? Pierwsze wrażenia z modelami Baseus

Zoom w ogniu kontrowersji, Intel i Nvidia kontra AMD - VideoNews #247

Zoom w ogniu kontrowersji, Intel i Nvidia kontra AMD - VideoNews #247

Nie ma na świecie większego tematu niż koronawirus. To wiadome, ale mimo tego branża technologiczna trzyma się mocno i w dalszym ciągu mamy premiery oraz kontrowersje. Dlatego z czystym sumieniem mogę zaprosić was na 247. odcinek VideoNewsa!

W tym tygodniu na naszej stronie pojawiło się parę ciekawych materiałów. Szczególnej uwadze polecam między innymi:

Krótkie informacje

  • The Last of US: Part II nie pojawi się w maju. Sony z ,,powodów logistycznych" musiało przełożyć premierę, nie podało jednak nowego terminu. 
  • Sensacyjna cena Playstation 5 w Proshop jest zaporowa. Warto wziąć pod uwagę, że rzucone 4036 złotych najpewniej jest tylko buforem i testem podstrony, który może też służyć przyciągnięciu uwagi mediów.
  • W ubiegłym tygodniu Xiaomi pokazało niefortunnie wycenioną serię Mi 10. Nie wspomniało jednak o Xiaomi Mi 10 Lite 5G, który kuchennymi drzwiami wszedł do oferty Orange. Kosztuje tam 1800 zł i jest najtańszym smartfonem z obsługą 5G.

Astro Slide obsłuży 5G i w każdej chwili zaoferuje klawiaturę

  • Planet Computers ma smartfona dla tych, którzy tęsknią za mobilnymi rozwiązaniami z klawiaturami QWERTY. Astro Slide obsługuje 5G, ma MediaTeka Dimensity 1000L i kosztuje poniżej 500 euro. Projekt w momencie pisania zebrał już ponad 370% wsparcia. Więcej przeczytacie w tekście Aleksandra.
  • Jeśli dobrze znacie angielski, ale niekoniecznie swój aparat, to Nikon proponuje wam darmowe wykłady na swojej stronie. Dotyczą one nie tylko fotografii, ale i filmowania, a każdy z nich został przygotowany przez specjalistę w swojej dziedzinie. 
  • Apple szykuje AirTags. Te wyciekły w producenckim video w jednym z menu ustawień. AirTags to małe nadajniki, które skorzystają z chipu Apple U1 i szerokopasmowego sygnału radiowego do lokalizowania rzeczy.

Zoom stał się języczkiem u wagi

Aplikacja do wideokonferencji wykorzystała moment nieporadności Microsoftu, gdy jego usługi Teams oraz Skype nie działały po szturmie e-lekcji. Zoom wskoczył na pierwsze miejsce popularności w App Store i Google Play. Nie ma jednak róży bez kolców i Zoom zaliczył problemy z prywatnością użytkowników. W ubiegłym roku rozwiązanie zniknęło z Mac Store po tym, jak można było za jego pośrednictwem włamać się na Maca. 

Zoom zastępuje wideokonferencje, ale ma swoje problemy

Ponadto Zoom pozwala dołączać do rozmów ludziom, którzy zgadną kod rozmowy. Ten najczęściej ma sześć cyfr, więc da się go łatwo zmanipulować. Hasło można też uzyskać, jeśli ktoś wyśle identyfikator protokołem wymiany plików SMB. Firma usunęła też funkcję powiązania z Linkedin Sales Navigator, która pozwalała oglądać profile użytkowników z ich danymi, ale bez ich wiedzy. Deweloperzy Zoom zaprzestali pracy nad nowymi funkcjami i pracują teraz nad bezpieczeństwem aplikacji. 

Złe czasy dla fanów Xiaomi i dobre dla Realme

Chińska firma powstała w 2018 roku nie mogła wybrać lepszego momentu na premierę. Nastroje po pokazaniu polskich cen Xiaomi Mi 10 i Mi 10 Pro (odpowiednio 3499 lub 3999 i 4399 za model Pro). 

Sprawdź ofertę przedpremierową Xiaomi!

Tymczasem Realme zaprezentowało trzy telefony w niskim przedziale cenowym. Najsłabszy Realme C3 dostanie procesor MediaTeka G70, który wydajnością powinien pokonać Snapdragony 439 i 632, a za 649 zł otrzymamy 3 GB RAM-u, 64 GB na pliki, aparat 12 MPix oraz pomocniczy do portretów i makro. 

Realme 6 może stanąć w szranki z Redmi Note 8 Pro

Sprawdź przedpremierową ofertę Realme!

Droższy model zaoferuje, podobnie jak tańszy, baterię 5000 mAh, ale z ładowaniem 18W. Dostanie także 4 GB RAM-u i MediaTek G80. Nie zaimponuje ekran HD+. Znacznie lepszą matrycę znajdziemy w wycenionym nieco powyżej tysiąca Realme 6. Poza rozdzielczością Full HD+ matryca oferuje odświeżanie 90 Hz. W środku hula MediaTek G90T z 4 lub 8 GB RAM-u. Ponadto zyskujemy cztery aparaty, w tym główny 64 MPix. Telefony są dostępne w przedsprzedaży. 

Intel i Nvidia powalczą z AMD o rynek laptopów

Nowa seria procesorów Intela do laptopów przebija barierę 5 GHz i to nie tylko w serii i9, ale i i7 z zegarami 5,1 GHz w trybie Boost. Najmocniejszy i9-10980HK osiąga 5,3 GHz, a w dodatku jest odblokowany. Nowością we wszystkich procesorach jest funkcja Thermal Velocity Boost, która zwiększa taktowanie o 200 MHz, gdy temperatura spada poniżej 65 stopni Celsjusza. Każda z konstrukcji otrzymała także wsparcie dla dwukanałowego RAM-u 2933 MHz. Dostępne będą jeszcze w kwietniu.

Intel zaoferuje w laptopach większą wydajność

Zobacz ofertę na gamingowy laptop z kartą Nvidia!

Nvidia odświeżyła swoje karty graficzne i pokazała nowe - 2080 SUPER, 2070 SUPER oraz 1650 Ti. Nie zabrakło niskonapięciowych odpowiedników Max-Q. Firma zapowiada ponad 100 nowych laptopów z ich układami, z czego 10 to laptopy RTX Studio stworzone z myślą o twórcach. Dodatkowo RTX 2060 mają dotrzeć do laptopów za mniej niż 1000 dolarów. Te rozwiązania Nvidii pojawią się w Polsce do końca kwietnia. 

Na Koronawirusie ogromnie stracą producenci samochodów

General Motors odnotowało w Stanach Zjednoczonych 7% spadek sprzedaży aut. Grupa Fiat Chrysler - 10%. Toyota sprzedała 9% pojazdów mniej niż rok temu w tym samym kwartale. Najlepiej na tym wyszła Mazda, tracąc jedynie 4,5% rok do roku, jednak wszyscy tracą w Chinach. W lutym tego roku w Chinach sprzedaż spadła o 80%. Z kolei marzec dla pick-upów w Ameryce był gorszy o co najmniej 40%. 

Elektryczne pojazdy nie cieszą się teraz dużym wzięciem

Producenci samochodów decydują się pomagać i tworzyć respiratory. W sprawę zaangażowała się Tesla pracująca z Medtronic. Swoje urządzenia w ciągu tygodnia dostarczą PSA - producent między innymi Peugeotów, Citroenów i Opli oraz Renault. Ci ostatni wykorzystają do tego celu drukarki 3D. Tymczasem Lamborghini wykorzysta swój potencjał do produkcji... maseczek medycznych. 

Autonomiczne pojazdy dowożą żywność w Chinach

Hercules to rozwiązanie chińskiego startupu UDI. Ich samojeżdżący wan dostarcza jedzenie do miejsc zamkniętych. Operuje w szesnastu gminach w Zibo. Ma 960 kilogramów ładowności przy baterii 8,4 kilowatogodziny i niewielkich wymiarach. Może rozpędzić się do 30 kilometrów na godzinę, choć przez większość czasu jedzie zdecydowanie wolniej. Wtedy naukowcy uruchamiają pilota, by zapobiegać kolizjom drogowym.

Urządzenia posiada aż 16 sonarów, cztery kamery ultraszerokokątne i jedną kamerę stereo, 3 LIDAR-y dodatkowe oraz jeden podstawowy, nawigację i własny system mierzenia odległości. Urządzenie wykrywa obiekty i ich położenie z prędkością stu razy na sekundę. To wszystko za sprawą przemysłowego komputera, który ma pod sobą jeszcze dwa mniejsze komputery, odpowiedzialne za sterowanie, hamowanie i przyspieszanie. Z pomocą sieci 5G pojazd ma tylko 10 milisekund opóźnienia

Google wzięło naszą lokalizację, by zmniejszyć skutki epidemii

Rządy 131 państw dostały narzędzie do sprawdzania aktywności obywateli. Google wykorzystało dane lokalizacyjne z naszych smartfonów, by stworzyć wykresy na temat aktywności. Dane są zagregowane i zaprezentowane tak, by zachować anonimowość użytkowników. Obszarem pomiaru aktywności są regiony albo województwa. Niebawem dane będą aktualizowane o trendy na najbliższe tygodnie, a na razie pokazują informację z co najmniej dwudniowym opóźnieniem. 

Google będzie relacjonować to, jak poruszamy się podczas spacerów

Jak na COVID-19 reagują Polacy? Zaraz po 8 marca spadła nasza aktywność, w tym obecność w galeriach i restauracjach, aż o 78%. Sklepy spożywcze i apteki odwiedzamy rzadziej o 59%, przy czym nagły wzrost nastąpił po 8 marca, by potem ta liczba spadła. W połowie marca częściej chodziliśmy do parków, jednak teraz wyniki są o 59% niższe. 71% mniej korzystamy ze środków transportu, a 36% rzadziej pojawiamy się w miejscu pracy. Punktem wyjścia jest aktywność mierzona między okresem od 3 stycznia do 6 lutego.

O tym, że Google upublicznia dane lokalizacyjne Polaków pisaliśmy na łamach Videotestów.


Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: 


Źródła: 

blog comments powered by Disqus
Zoom w ogniu kontrowersji, Intel i Nvidia kontra AMD - VideoNews #247