PODPOWIEDZI:

Niepełnosprawność? Technologia Zrówna Szanse!

Niepełnosprawność? Technologia Zrówna Szanse!

Technologia a niepełnosprawność - myślisz, że to nieciekawy temat? Oj, grubo się mylisz! To co dzisiaj technologia jest w stanie zaoferować osobom żyjącym z różnego rodzaju ograniczeniami to Science Fiction wysokich lotów. Tylko, że fikcji tam coraz mniej, a nauka wychodzi na przedni plan, ochoczo i dumnie wypinając swą pierś i prezentując najnowsze osiągnięcia. Egzoszkielety pozwalające stanąć na nogi? A może implanty przywracające utracony wzrok? Na lajcie! Nie wierzysz? Zapraszam do lektury?

Wstęp

Niepełnosprawność to temat trudny. Na szczęście, co raz więcej jako społeczeństwo zwracamy na niego uwagę. Zaczęto dosyć niewinnie: od podjazdów dla wózków, specjalnych wind i innych elementów infrastruktury ułatwiających takim osobom wykonywanie podstawowych czynności. Często dostanie się w dane miejsce było wystarczająco zniechęcające do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Teraz osoby z dysfunkcjami spotykają się z coraz częstszymi udogodnieniami i zrozumieniem, także na polu technologicznym. Do niedawna nikt nie myślał o wózku inwalidzkim zasilanym prądem – dziś to wcale nie taka droga inwestycja. Wciąż jednak widać znaczącą barierę między osobami sprawnymi, a tymi mającymi różnego rodzaju problemy by normalnie funkcjonować. Istnieje nadzieja, że w przeciągu kilkunastu lat te problemy odejdą do lamusa.

Egzoszkielet

Egzoszkielet – mówi to Panu coś, Panie Ferdku? Oczywiście osoba korzystająca z takiego udogodnienia, przynajmniej na początek, nie będzie miała szybkości Usaina Bolta, ani skoczności Jeleny Isinbajewy. A kto wie co będzie kiedyś? Zwłaszcza, kiedy firm pracujących nad tym rozwiązaniem jest w skali globu całkiem sporo. Jednym z przykładów jest California’s Berkeley Bionics, której dzieckiem jest urządzenie eLEGS. Szkielet ten pozwala poruszać się z prędkością 3,22 km/h, więc odrobinę wolniej niż w przypadku zdrowego człowieka. Waży on niestety dosyć sporo – aż 20 kilogramów. I choć z pewnością ułatwi on życie osobie nie mogącej chodzić, to może być dla niej także sporym obciążeniem. Kto jednak powiedział, że nie znajdziemy lżejszych modeli? Za bagatela 40 tysięcy dolarów możemy pozwolić sobie na model Phoenix, pozwalający poruszać się z prędkością 1,7 km/h i ważący jedynie 12,2 kg. Niestety - coś za coś: mniejsza waga urządzenia to też znacznie wolniejsze poruszanie się.

egzoszkielet

Elektroniczna siatkówka

Nie zamierzam opisywać tu nowej dyscypliny sportowej - przykro mi, jeśli kogoś zawiodłem. Elektroniczna siatkówka to nic innego, jak technologia pozwalająca odzyskać wzrok osobom, które utraciły go w trakcie swojego życia. Pomysł o nazwie Bio-Retina, poprzez łączenie się z nerwem wzrokowym za pomocą specjalnych elektrod, pozwala osobie niewidomej na częściowe odzyskanie wzroku. Niestety, osoba ta nie będzie miała możliwości ujrzenia wszystkich kolorów świata w HD, a jedynie w 576 szarych pikselach. Mało? Myślę, że dla osoby która nie widzi nic będzie to i tak ogromny przełom! Niestety, technologia nie zadziała dla osób, które były niewidome już od urodzenia. Ludzki umysł tak daleko jeszcze nie zaszedł.

sztuczne oko

Smartfony sterowane ruchem głowy i głosem

Czy smartfona rozpoznającego ruchy głowy i głos można uznać za coś niezwykłego? Wydaje się, że dzisiaj już niekoniecznie. Podpięcie tego pomysłu pod ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym jest jednak na swój sposób niezwykłe. Przykładem takiego telefonu jest Sesame Phone. Wykorzystuje on ruchy głowy i głos właśnie, w celu ułatwienia osobom z pewnymi zaburzeniami motoryki, w związku np. z artretyzmem, korzystania z większości funkcji dostępnych w obecnych, najlepszych modelach smartfonów. Pisanie smsów, dzwonienie czy surfowanie po Internecie, powinno być dla takiej osoby znacznie, znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze.

sesame phone

Tłumacze języka migowego i zaburzeń mowy

Kolejną ciekawą nowinką, jest wypuszczenie KinecTranslatora – tłumacza języka migowego. Tłumacz ten nie będzie jedynie tłumaczył z języka migowego na zwykły, ale również na odwrót. Może to znacznie ułatwić komunikację osobom niesłyszącym i przełamać pewne bariery które ich dotykają.

Oprócz osób głuchoniemych, mamy na co dzień do czynienia również z osobami, których dotykają zaburzenia mowy, powstałe np. w wyniku wylewu bądź nowotworu. Słowa wypowiadane przez taką osobę bywają bardzo trudne do zrozumienia. Twórcy aplikacji Talkitt postawili sobie ambitny cel, aby ułatwić odbiorcom komunikatu zrozumienie takiej osoby. Wystarczy, że osoba z nie do końca sprawnym aparatem mowy wypowie swoją wiadomość, a aplikacja „tłumaczy” ją i wypowiada w sposób klarowny i zrozumiały dla adresata komunikatu. Piękne w swojej prostocie!

Protezy kończyn z drukarek 3D

Hit ostatnich miesięcy – drukarki 3D, są towarem co raz powszechniejszym. I choć początkowo pełniły one role przede wszystkim jako ciekawostka, to szybko znaleziono wartościowe ich wykorzystanie. Mechaniczne protezy wydrukowane w technologii druku 3D, nie zawierają w sobie elektroniki. Bazują jedynie na ruchu nadgarstka, umożliwiając zginanie i prostowanie palców. Póki co, jest to dosyć mocno ograniczające – np. nie ma możliwości zginania poszczególnych palców u dłoni, a jedynie wszystkich jednocześnie. Domyślam się, że jest to jednak tylko przystanek na drodze do tanich protez.

proteza reki

Podsumowanie

Jak widać, rozwój technologii daje ogromne możliwości normalnego życia dla osób, które urodziły się niepełnosprawne, a także dla tych, które w trakcie swojego życia doznały wypadku bądź choroby, w drastyczny sposób wpływających na ich dalsze życiowe poczynania. Widząc jak ogromny postęp popełniliśmy przez ostatnie lata, aż żal nie po gdybać, w jaki sposób będziemy mogli pomóc takim osobom w przeciągu kolejnych stu lat. Leciutkie egzoszkiety, nie wymagające podpierania, pozwalające osobom z zerwanym rdzeniem nawet uprawianie sportów; implanty oczu, dzięki którym nie tylko odzyskamy wzrok, ale również zyskamy możliwość nagrywania swoich perypetii; wbudowane w soczewki tłumacze języka migowego i nie tylko. Możliwości jest cala masa. Trzeba tylko wierzyć, że naukowcy i wynalazcy spełnią pokładaną w nich nadzieję - albo samemu wziąć się do roboty!

blog comments powered by Disqus
Niepełnosprawność? Technologia Zrówna Szanse!