PODPOWIEDZI:

Dron niczym nietoperz, superkomputery kontra koronawirus, nowe Redmi - VideoNews #244

Dron niczym nietoperz, superkomputery kontra koronawirus, nowe Redmi - VideoNews #244

Świat technologii nie zwalnia! Koronawirus nie powstrzymał nas przed dostarczeniem najciekawszych informacji z mijającego tygodnia. 244. VideoNews zaprezentuje wam innowacje, które zmienią świat, o ile uda się im przebić przez fazę prototypu. Będzie też o ciekawych premierach równie ciekawych urządzeń.

Mimo że świat dookoła jakby zwalniał, nasza redakcja nie zwalnia obrotów. W tym tygodniu udało nam się (poza sporą porcją newsów oczywiście):


Pamiętajcie, że by nie przegapić żadnej wiadomości, dobrze jest nas obserwować na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Na początku tygodnia dostaliśmy informację o współpracy Lego z Nintendo. Okazało się, że obydwie firmy przygotowały planszową grę Super Mario. To platformówka w wydaniu stołowym, bowiem podobnie jak w Super Mario Makerze, hydraulik musi pokonać usianą przeszkodami trasę. Nieznana jest cena i dostępność, ale spory zestaw klocków i figurka z ekranami i Bluetooth nie będą tanie.

  • Zostając w temacie gier - szef CD Projekt RED Adam Kiciński nie mówi nie czwartej odsłonie Wiedźmina. Po Cyberpunku 2077 firma zajmie się produkcją nowych gier AAA. Na pewno nie będzie wśród nich opowieści z Geraltem w roli głównej, ale uniwersum Wiedźmina nie musi się kończyć.
  • Aby zachęcić Włochów do mniejszej ruchliwości, Pornhub oferuje im darmowy miesiąc abonamentu Premium. Nie trzeba podawać danych karty płatniczej.
  • Jeśli będziecie zmuszeni do pracy zdalnej, może się okazać, że musicie posprzątać wasz pokój. Jeśli nie chcecie tego robić, skorzystajcie z aplikacji Zoom do wideokonferencji, która pozwala na dodawanie tła.
  • Komisja Nadzoru Finansowego chce podnieść limit płatności bezstykowych powyżej 50 złotych. Wszystko po to, by uniknąć kontaktu przenoszącego wirusy. 

Każdy uzyska prawo do naprawy sprzętu?

Smartfony, tablety oraz laptopy mogą za kilka lat zmienić się nie do poznania. Realizując założenia neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku, Komisja Europejska chce wywrzeć presję na producentach sprzętu. Dzięki niej te mają stać się łatwiejsze w naprawie i eksploatacji, a ta ma trwać dłużej. Konsumenci mają uzyskać "prawo do naprawy", co może przyczynić się do niższych kosztów wizyt pogwarancyjnych. Co więcej, "naprawie" ma podlegać także oprogramowanie. 

Rysa na ekranie naprawiana na gwarancji? Być może tak będzie w przyszłości

Badanie przeprowadzone na zlecenie KE wykazały, że 2/3 europejczyków chciałoby korzystać ze swoich sprzętów dłużej, jeśli nie wpływałoby to znacząco na ich wydajność. W ramach nowego, zielonego planu, producenci sprzętu mają zachować jeden standard ładowania, a także ułatwić proces recyklowania śmieci. Oberwie się także kartridżom, które mają stać się łatwiejsze w wymianie. 

Nowe hity od Redmi

Na konferencji w Indiach zaprezentowano nowych przedstawicieli średniopółkowej serii od Xiaomi. Redmi Note 9 Pro i Redmi Note 9 Pro Max zaoferują dość spore baterie - 5020 mAh, maksymalnie z 33-watowym ładowaniem. Wiąże się to ze znacznie większym rozmiarem - smartfony będą ważyć 209 gramów. Dostaną także większe, bo mające 6,67 cala ekrany Full HD+.

Redmi Note 9 dostanie ekran z wcięciem w kształcie kropki niczym Samsungi

Sprawdź cenę Redmi Note 8 Pro!

Po romansie z MediaTekiem Redmi Note 9 Pro i Pro Max powracają do Snapdragona - tym razem 8nm modelu 720G. Do wspołpracy dostanie on 4, 6 lub 8 GB RAM-u w modelu Max. Ten zaoferuje także inny zestaw aparatów. Główny to 64 MPix f/1.9 (48 MPix w RN9 Pro), 5 MPix makro (2 Mpix w RN9 Pro) oraz 32 MPix f/2.0 do selfie (16 MPix w RN9 Pro). Poza tym obydwa smartfony dostaną jeszcze aparat szerokokątny oraz rozpoznający plany. Cena w Indiach za najdroższy model nie przekracza 100 złotych.

Tu przeczytacie więcej o premierze Redmi Note 9 Pro i Redmi Note 9 Pro Max

Supertechnologia powalczy z koronawirusem

Laboratorium Oak Ridge przy amerykańskim Departamencie Energii poświęci najmocniejszy komputer świata na walkę z COVID-19. Summit to jednostka z poborem mocy rzędu 10 megawatów. Jej moc obliczeniowa to ponad 200 petaflopów - ponad 100 tysięcy razy więcej niż Playstation 4. Summit pomógł już znaleźć 77 związków chemicznych, które mogą być częścią lekarstw przeciwko wirusowi. Dzięki niemu proces badania 8000 substancji, który zająłby miesiące, skończył się w kilka dni. 

Siły sztucznej inteligencji do walki z chorobą zaprzęgają technologiczni giganci. W Londynie spotkali się przedstawiciele Amazona, Google, Apple, Facebooka i Microsoftu, by dojść do porozumienia co do roli przeciwko koronawirusowi. Baidu, firma odpowiedzialna za ogromny chiński komunikator, stworzyło algorytm LinearFold, przyspieszający obliczenia komputerowe dla naukowców. Dostęp do rozproszonej mocy obliczeniowej daje program Rosetta@Home, modelujący strukturę wirusa. 

Polski przełom w fotowoltaice

Ministerstwo Rozwoju uznało szyby mogące pozyskiwać energię za Polski Produkt Przyszłości. Rozwiązanie ML System polega na dodaniu pomiędzy warstwy szyby mikroskopijnej warstwy zawierającej kropki kwantowe. Rozwiązanie wykorzystywane jest w telewizorach Samsunga. Tutaj zamiast za podświetlanie, odpowiada za pobieranie energii. Rozwiązanie cechuje się dużą wydajnością, bowiem jest w stanie czerpać energię niezależnie od kąta padania słońca. 

Szyba fotowoltaiczna ML System jest wzbogacona kropkami kwantowymi (źródło: Materiały ML System)
Kup Powerbank solarny w naszej ofercie!

Fotowoltaiczne szyby zespolone potrafią też odzyskiwać energię od sztucznego oświetlenia oraz w pochmurne dni. To wszystko przy zachowaniu transparentności na poziomie 85%. Rozwiązanie da się łatwo zeskalować i umieścić zarówno w małych szybach, jak i na ogromnych, zagiętych konstrukcjach. Na zamawianie trzeba będzie trochę poczekać - stanie się to najwcześniej w przyszłym roku po rozpoczęciu masowej produkcji.

Google pomoże niewidomym dzięki AI i Envision

Duński startup Envision wypuścił w 2018 roku cenioną aplikację dla osób niedowidzących. Jej funkcjonalność opierała się na odczytywaniu napisów oraz znaków przy wsparciu sztucznej inteligencji. We współpracy z Google zdecydowano się na przeniesienie tych rozwiązań do okularów Google drugiej generacji dla przedsiębiorstw. Tak powstały Envision Glasses.

Okulary Envision pozwalają niedowidzącym na komunikację ze światem

Potrafią innymi przetwarzać tekst na mowę, choć na razie wyłącznie w języku angielskim. Są w stanie rozpoznawać twarze i opisywać, co znajduje się dookoła nas. Pozwalają także na szybką rozmowę video w sytuacji, gdy nie potrafimy się odnaleźć w przestrzeni i potrzebujemy pomocy. Okulary Envision w przedsprzedaży kosztują 1499 euro, czyli o 400 euro mniej, niż koszt końcowy. Do pierwszych nabywców dotrą w sierpniu 2020 roku.

Drony, które nawigują jak nietoperze

Jednym z największych ograniczeń niewielkich dronów jest ich przywiązanie do pilota. Dzięki rozwiązaniu z Uniwersytetu Purdue latające pojazdy będą mogły latać bez potrzeby sterowania nimi. Wszystko za pomocą czterech mikrofonów, głośnika oraz skomplikowanych algorytmów. System działa podobnie jak u nietoperzy. Głośnik emituje dźwięk, który następnie jest zbierany przez mikrofony. 

Drony bez pilota mogą być przyszłością akcji ratunkowych

Tu znajdziesz aktualną cenę DJI Mavic Pro!

W międzyczasie algorytm przelicza, jak dużo czasu minęło od wydostania się dźwięku z głośnika i jego odebrania przez mikrofony. Największą trudnością było stworzenie systemu sortowania echa. To pozwoliło uniknąć wytwarzania się niewidzialnych ścian. Na razie dron jedynie nasłuchiwał dźwięków po wzbiciu się w powietrzu. Kolejnym krokiem jest stworzenie systemu, w którym konstrukcja będzie się poruszać.Zobacz poprzednie odcinki VideoNewsa: Źródła: 

blog comments powered by Disqus
Dron niczym nietoperz, superkomputery kontra koronawirus, nowe Redmi - VideoNews #244