Szybki spis treści:
- Retusz podstawy
- ZOBACZ TAKŻE:
- Poradnik GIMP #1 Kadrowanie i Skalowanie Zdjęć
- Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy
- Poradnik GIMP #3 Tworzenie Przycisku, Buttonu, Zaokrąglanie Krawędzi
- Poradnik GIMP #4 Jak Zmienić Kolor Oczu-Tęczówki?
- Poradnik GIMP #5 Retusz Twarzy, Narzędzie Łatka
- Poradnik GIMP #6 Jak Zrobić Znak Wodny?
- Poradnik GIMP #7 Jak Dodać Ramkę Do Zdjęcia?
- Poradnik GIMP #8 Zdjęcie Z Efektem Splash
- Poradnik GIMP #9 Jak Zrobić Animację?
- Poradnik GIMP #10 Jak Rozmieścić Równo Elementy? Prowadnice
- Poradnik GIMP #11 Przycisk z Efektem Błysku
- Poradnik GIMP #12 Krzywe Kolorów i Rozjaśnianie Zdjęć
- Poradnik GIMP #13 Progowanie
- Poradnik GIMP #14 Jak Dodać Nowe Pędzle Do GIMPa?

W dzisiejszych czasach, każdy z nas korzysta z portali społecznościowych i różnego rodzaju aplikacji, do przesyłania zdjęć. Każdy chciałby wyglądać na fotografii jak najlepiej, lecz nie zawsze jest to możliwe. Jak wyretuszować twarz? Jak usunąć niedoskonałości? Tego wszystkiego dowiesz się czytając ten artykuł oraz oczywiście oglądając materiał wideo.
Retusz podstawy
- Zaczynamy importując zdjęcie, które chcemy obrobić do GIMPa.
- Z przybornika wybieramy narzędzie "łatka" lub wykorzystujemy skrót klawiszowy, naciskając "H".
- Dostosowujemy odpowiednie dla nas opcje narzędzia. Warto wypróbować wszystkie i znaleźć takie, z którymi będzie nam się najwygodniej pracowało. Oczywiście nie ma ustawień uniwersalnych i trzeba je dobierać indywidualnie, do danej grafiki.
- Następnie przybliżamy za pomocą klawisza "+", miejsce do edycji na naszej warstwie, tak by wygodnie się nam pracowało.
- Obok miejsca do wyretuszowania, odnajdujemy "zdrowy" kawałek - miejsce bez niedoskonałości, które będzie mogło być naszą "bazą". Na to miejsce klikamy lewym przyciskiem myszy, jednocześnie wciskając na klawiaturze klawisz "Ctrl". W danym miejscu, pojawi się zaznaczenie, z którego łatka będzie czerpała strukturę.
- Przechodzimy w miejsce z niedoskonałościami i klikając lewym przyciskiem myszy- "łatamy je". Ważne, by miejsce z którego pobieramy strukturę, było blisko miejsca do edycji - tak by odcień skóry, zgadzał się z odcieniem w miejscu z niedoskonałością. W razie potrzeby, zmieniamy miejsce pobierania, ponownie wykonując procedurę z pkt 5.
Gotowe! Mamy nadzieję, że poradnik był pomocny. W razie dodatkowych pytań, bądź problemów, piszcie w komentarzach poniżej lub na naszym forum!