PODPOWIEDZI:

Poradnik GIMP #6 Jak Zrobić Znak Wodny?

Poradnik GIMP #6 Jak Zrobić Znak Wodny?

Wielu z nas, od czasu do czasu umieszcza na różnych forach, portalach i innych tego typu stronach, własne prace graficzne, zdjęcia itp. Niestety, w dzisiejszych czasach nie możemy liczyć na uczciwość i wiele osób przywłaszcza sobie nasze prace, czasami czerpiąc z tego jakiejś korzyści. W tym poradniku, poznasz metodę znaku wodnego ,który pomoże w zabezpieczeniu twoich prac.

Co to jest znak wodny?

Znak wodny to sposób zabezpieczenia pliku graficznego, zdjęcia przed wykorzystywaniem go, bez zgody autora. Innymi słowy, jest to naniesiony na obraz napis bądź logo z niskim kryciem, przez co nie przeszkadza podczas oglądania pracy, a jednocześnie jest widoczny i chroni pracę przed kradzieżą.  Napis bądź logo mogą być dowolne, często umieszcza się tam imię i nazwisko, nick lub adres strony internetowej autora. Znak wodny pełni również drugą, mniej znaczącą funkcję - jest pewnego rodzaju darmową reklamą dla twórcy.

Jak go zrobić?

1. Po zaimportowaniu do GIMPa grafiki na którą chcemy nałożyć znak wodny, z przybornika wybieramy narzędzie Tekst (skrót klawiszowy T).

Narzędzie Tekst

2. Następnie zaznaczamy pole tekstowe i dobierając według naszego uznania czcionkę oraz jej wygląd i rozmiar, wpisujemy np. nasze imię i nazwisko. W zależności od koloru tła, polecamy wybrać czarny bądź biały kolor czcionki.

Warstwa Tekstowa

3. Warstwę tekstową umieszczamy w dowolnym miejscu. Poleca się jednak umieszczenie jej w takim miejscu, by pokrywała kilka różnych obiektów, na grafice którą zabezpieczamy. Dzięki temu, znak wodny będzie trudniejszy do usunięcia. Jeżeli chcemy, warstwę tekstową można również obrócić, będzie wtedy równomiernie chroniła cały obraz. Wykorzystujemy do tego narzędzie obrót - znajdziemy je w przyborniku lub możemy skorzystać ze skrótu klawiszowego Shift+R. Klikamy na warstwę z tekstem i przeciągając ją za róg, bądź wpisując ilość stopni, obracamy ją.

Narzędzie Obrót

4. Ostatnim elementem, jest zmniejszenie krycia warstwy tekstowej - naszego znaku wodnego. Ustawiamy je według własnego uznania. Czym mniej, tym lepiej, lecz bez przesady - znak wodny powinien być widoczny. Aby to zrobić, w oknie warstwy zaznaczamy warstwę tekstową, po czym na górze okna odnajdujemy opcję krycie i za pomocą umieszczonych tam strzałek, ustawiamy odpowiednią wartość.

Krycie WarstwyZnak Wodny

Gotowe! W komentarzach możecie umieszczać propozycję na kolejne poradniki :)

ZOBACZ TAKŻE:

Poradnik GIMP #1 Kadrowanie i Skalowanie Zdjęć

Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy

Poradnik GIMP #3 Tworzenie Przycisku, Buttonu, Zaokrąglanie Krawędzi

Poradnik GIMP #4 Jak Zmienić Kolor Oczu-Tęczówki?

Poradnik GIMP #5 Retusz Twarzy, Narzędzie Łatka

Poradnik GIMP #6 Jak Zrobić Znak Wodny?

Poradnik GIMP #7 Jak Dodać Ramkę Do Zdjęcia?

Poradnik GIMP #8 Zdjęcie Z Efektem Splash

Poradnik GIMP #9 Jak Zrobić Animację?

Poradnik GIMP #10 Jak Rozmieścić Równo Elementy? Prowadnice

Poradnik GIMP #11 Przycisk z Efektem Błysku

Poradnik GIMP #12 Krzywe Kolorów i Rozjaśnianie Zdjęć

Poradnik GIMP #13 Progowanie

Poradnik GIMP #14 Jak Dodać Nowe Pędzle Do GIMPa?

blog comments powered by Disqus
Poradnik GIMP #6 Jak Zrobić Znak Wodny?