PODPOWIEDZI:

Poradnik GIMP #9 Jak Zrobić Animację?

Poradnik GIMP #9 Jak Zrobić Animację?

Animacja w GIMPIE? - Tak, to możliwe! Nie wiesz jak się do tego zabrać? Masz pomysł ale nie wiesz jak go zrealizować? Zobacz video poradnik a dodatkowo uzupełnij go dawką wiedzy w standardowej, tekstowej wersji.

Tworzenie animacji

 1. Potrzebujemy gotową grafikę, która w późniejszych fazach ma być animacją. Może to być jeden obrazek, którego poszczególne elementy będą pojawiać się po sobie lub kilka różnych, niezwiązanych ze sobą grafik. Możliwości jest wiele.
 2. Po wstawieniu już do GIMPa naszej grafiki, musimy zadbać by każdy z elementów naszej układanki, był wstawiony jako osobna warstwa. Jeżeli, tak jak w naszym przypadku, jest to grafika której poszczególne elementy będą się pojawiały jedna za drugą, każdy z elementów trzeba wyciąć z całości.
  Wykonujemy to, poprzez skorzystanie z któregokolwiek zaznaczenia z naszego przybornika. Następnie, z menu wybieramy Zaznaczenie->Oderwij (skrót klawiszowy Shift+Ctrl+L). W oknie warstwy, pojawi nam się nowa, oderwana warstwa. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Do nowej warstwy.Dodawanie Oderwanej WarstwyPomocny może być również Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy
 3. Po wstawieniu już wszystkich potrzebnych warstw, sortujemy je. Ustawiamy je od dołu, do góry w kolejności w jakiej mają się po sobie pojawiać. Warstwa na samym dole, pojawi się jako pierwsza, warstwa na samej górze, jako ostatnia. Aby się nie pogubić, warto nazwać każdą z naszych warstw. W tym celu, klikamy na napis przy naszej warstwie i wpisujemy odpowiednią frazę.
 4. Teraz, możemy przejść już do zakładki Filtry w menu, następnie Animacja i skorzystać z jednego z dodatków (po najechaniu na dany efekt myszą widzimy jego opis).Efekty AnimacjiMożemy również nie dodawać efektu i zostawić zwykłe, pojawiające się po sobie slajdy.

  PROMOCJE na zakup Pralek lub Suszarek

   
 5. Następnie, do każdej warstwy po jej nazwie, możemy dodać warunek.
  - czas po którym wyświetli się następna warstwa - dodajemy go w milisekundach (ms). 1000ms to 1sekunda. Wpisujemy go bezpośrednio po nazwie w nawiasach np. (100ms)
  - warunek replace - Zastępuje poprzednią warstwę-klatkę bieżącą
  - warunek combine - Łączenie poprzedniej warstwy z bieżącą.
  Warunki Warstwy Animacji
 6. Efekt końcowy naszej pracy, możemy zobaczyć wchodząc w Filtry->Animacja->Odtwarzanie
 7. Na koniec pozostało nam wyeksportować naszą pracę do formatu .GIF. W tym celu z menu wybieramy Plik->Wyeksportuj jako (skrót Shift+Ctrl+E). Wybieramy miejsce docelowe oraz rozszerzenie - obowiązkowo .gif. W oknie "Eksport obrazu jako GIF, dodajemy ostatnie ustawienia według własnego uznania. Ważne abyśmy zaznaczyli checkboxa "Jako animacja". Następnie klikamy wyeksportuj i cieszymy się naszą animacją.Opcje eksportu GIFa

  PROMOCJE na zakup Pralek lub Suszarek

Efekt końcowy naszej pracy:
Animacja Videotesty.pl

Mamy nadzieję, że poradnik przypadł Wam do gustu :)

ZOBACZ TAKŻE:

Poradnik GIMP #1 Kadrowanie i Skalowanie Zdjęć

Poradnik GIMP #2 Renderowanie - Wycinanie Postaci, Rzeczy

Poradnik GIMP #3 Tworzenie Przycisku, Buttonu, Zaokrąglanie Krawędzi

Poradnik GIMP #4 Jak Zmienić Kolor Oczu-Tęczówki?

Poradnik GIMP #5 Retusz Twarzy, Narzędzie Łatka

Poradnik GIMP #6 Jak Zrobić Znak Wodny?

Poradnik GIMP #7 Jak Dodać Ramkę Do Zdjęcia?

Poradnik GIMP #8 Zdjęcie Z Efektem Splash

Poradnik GIMP #9 Jak Zrobić Animację?

Poradnik GIMP #10 Jak Rozmieścić Równo Elementy? Prowadnice

Poradnik GIMP #11 Przycisk z Efektem Błysku

Poradnik GIMP #12 Krzywe Kolorów i Rozjaśnianie Zdjęć

Poradnik GIMP #13 Progowanie

Poradnik GIMP #14 Jak Dodać Nowe Pędzle Do GIMPa?

blog comments powered by Disqus
Poradnik GIMP #9 Jak Zrobić Animację?